Hirdetés
A gazdálkodók nincsenek tisztában azzal, hogy milyen felbecsülhetetlen értékűek a kollektív adataik
A modern mezőgazdaságban az adatok a jövő legértékesebb termésének számítanak. A világ legnagyobb, növénytermesztők számára létrehozott adatplatformjai, a Climate FieldView, a Farmers Business Network (FBN) és a GeoPard Agriculture döntő szerepet játszanak e felbecsülhetetlen értékű információk összegyűjtésében és elemzésében, segítve a gazdákat a kritikus termesztési döntések meghozatalában.
Felmerül azonban egy létfontosságú kérdés: ki a tulajdonosa ezeknek a digitális mezőknek, és mennyire bízhatnak a gazdák e platformok függetlenségében?
Az egyik kiemelkedő szereplő, a Climate FieldView a Bayer vegyipari óriáscég tulajdonában van. Bár ez a platform számos előnnyel jár, a gazdák elgondolkodhatnak azon, hogy egy multinacionális vállalat profitmotívumai befolyásolhatják-e a FieldView-on keresztül nyújtott elemzéseket vagy ajánlásokat. Ez ugyanis kétségeket ébreszt azzal kapcsolatban, hogy adataikat kizárólag az ő vagy mások javára használják-e fel.
Hirdetés
Jobbak a magántulajdonban lévő adatplatformok?
Másrészt az FBN és a GeoPard Agriculture (ahogy tudni lehet) nem kötődik láthatóan nagyvállalatokhoz vagy beszállítókhoz. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy bizalmukat olyan elemzésekbe helyezzék, amelyek kizárólag az ő előnyükre összpontosítanak. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy még ezek a platformok is idővel felvásárolhatók vagy tőzsdére kerülhetnek, ami veszélyeztetheti függetlenségüket.
Egy olyan jövő, ahol az adatok a gazdákat szolgálják, és nem fordítva
A gazdálkodói közösség úgy tudja kezelni ezt a kihívást, hogy az adatok tulajdonjogának kooperatív megközelítésére törekszik. Ahogyan a múltban, amikor a tej vagy a cukorrépa feldolgozására szövetkezeteket hoztak létre, a mezőgazdasági termelők adatszövetkezete szilárd pajzsként működne. Olyan pajzsként, ami megvédi őket a külső befolyásoktól, miközben lehetővé teszi számukra, hogy közösen részesüljenek az adatelemzésekből. Sőt, amikor harmadik felek, például kormányok vagy beszállítók a közös adatok egy részébe szeretnének betekintést nyerni, a gazdálkodók eldönthetik, hogy meg kívánják-e osztani azokat, és milyen áron, fenntartva a teljes átláthatóságot.
A digitális virtuális földjek urai
Egy olyan világban, ahol az adat az új arany, a gazdálkodóknak digitális virtuális mezőik urainak kell tekinteniük magukat. A választás az ő kezükben van: bizalmat és együttműködést vetnek-e egy együttműködő környezetben, vagy átadják értékes adataikat külső, potenciálisan ellentétes érdekű feleknek? Ne feledjük, hogy aki vet, végül az is arat.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés