Hirdetés
A földalapú támogatások megváltoztatása csődbe vinné a családi gazdaságokat?
A gazdaszervezetek célja, hogy az uniós agrártámogatások átalakítása ellen indított online petícióhoz nemcsak a gazdatársadalom, hanem a fogyasztók támogatását is megszerezzék – jelentette ki Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke egy balassagyarmati sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy a magyar és V4-es gazdák és fogyasztók közötti párbeszéd elindítása lenne a legfőbb céljuk.
Papp kiemelte, hogy a jelenlegi területalapú támogatások rendszerének megváltoztatása számos előírás teljesítését követeli meg a résztvevő gazdáktól, ezért nem egyszerű „ajándék pénz”. Az új jövedelemalapú támogatási modell számos kérdést vet fel, például kinek a jövedelmét vegyék alapul, és hogyan definiálják a jogosultságot.
A közös agrárpolitika (KAP) tervezett reformja a gazdák számára komoly problémát jelent. Az EU agrárbüdzséje, amely a teljes uniós költségvetés egyharmadát, több mint 380 milliárd eurót teszi ki, alapvetően a területalapú támogatásokra épül, és Magyarországon több mint 162 ezer családi gazdaság számára biztosít évi több mint 500 milliárd forint támogatást. A változás a hazai gazdálkodóknak komoly kihívást jelentene.
Papp hangsúlyozta, hogy Magyarországon közel 5 millió hektáron folyik gazdálkodás, és az ország területének csaknem egyharmadán már most környezettudatos vagy ökológiai gazdálkodást folytatnak, így a hazai gazdák képesek megfelelni a környezetvédelmi elvárásoknak.
Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára elmondta, hogy bár az új rendszer részletei még nem nyilvánosak, valószínűsíthető, hogy a támogatások csökkentése miatt kevesebb gazda részesülne a forrásokból. Az átalakítást az unió bővítése is befolyásolhatja, hiszen Ukrajna 2027-es csatlakozásával a kiadások emelkedhetnek, míg a bevételi oldal nem bővül, ezért szűkülhet az agrártámogatási keret.
A családi gazdaságok helyzetét különösen súlyosan érintené a változás, mivel a területalapú támogatások létfontosságúak számukra. Magyarországon az elmúlt évtizedben sikerült megerősíteni a családi gazdaságokat, amelyek a földek kétharmadát már ők használják, szemben a gazdasági társaságok korábbi nagyobb arányával. A főtitkár szerint a területalapú támogatások elvétele súlyos versenyhátrányt jelentene a magyar gazdáknak a nemzetközi piacon.
Csáki Balázs, a NAK Nógrád vármegyei elnöke elmondta, hogy az unió új KAP-stratégiája szerinte nem valódi párbeszédre épül, készítői nem ismerik a helyi viszonyokat. Varga Mihály, a Magosz Nógrád vármegyei elnöke hozzátette, hogy minden gazdának érdemes átgondolnia a petíció aláírását, hiszen a támogatások elérhetősége alapvetően meghatározza a jövőbeni versenyképességüket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés