Hirdetés
A drónok és a permetezés: miért és hogyan hasznos?
Számtalan, rendkívül biztató eredményű kísérletet követően az első permeteződrónok 6-7 évvel ezelőtt kerültek piacra. Előbb-utóbb minden gazdálkodónak el kell gondolkodnia majd azon, hogy esélyt ad-e az innovatív technológiának, ugyanis a drónipar robbanásszerű fejlődése és térhódítása világszerte megfigyelhető. A modern mezőgazdaság és a precíziós gazdálkodás hatékony eszközei a drónok. Adott a kérdés: milyen esetekben éri meg elgondolkodni a drónvásárláson?
Az ABZ Drone gyűjtötte össze a legfontosabb érveket a drónhasználat mellett, amit az Agrárágazat írt meg.
Kedvező ár
A drónokról többen egyből egy jelentős kiadásra gondolnak. Ezzel ellentétben azonban egy nagyobb permeteződrón beszerzési költsége mindenféle felszereltséggel együtt a 8 millió forintot sem éri el.
Hirdetés
Független a talajállapottól
A növényvédelem sikeressége az előrejelzésekre támaszkodva, a megfelelő időben és technológiával megkezdett hatóanyagok kijuttatásán alapszik. A klasszikus gépi permetezés csak abban az esetben megvalósítható, ha azt az adott talaj fizikai, illetve a terület domborzati adottságai lehetővé teszik. Magyarországon nagy az elöntéseknek kitett talajok aránya, így a belvíz hazánk jelentős területén okoz problémát.
Mivel használat közben egy drón soha nem érintkezik a talajjal, így segítségével talajállapottól függetlenül juttathatunk ki permetszert – ezáltal időben avatkozhatunk be. Ez persze nem azt jelenti, hogy meg kell feledkeznünk a talajállapot javításáról: egy belvizes területen a felázott növények gyökérfulladás vagy gombás fertőzés áldozatává is válhatnak.
Vegyszer- és víztakarékos technológia
A hagyományos földi permetezés során 300–400 l/ha, míg drónos kijuttatással nagyjából 10–15 l/ha vízmennyiséggel – azaz akár 90–95 százalékos vízmegtakarítással végezhetünk kezeléseket. A növényvédő és termésnövelő hatóanyagok kapcsán folyamatosan zajlanak permetezési hatékonyságot vizsgáló kísérletek, amelyek egyre inkább igazolják a csökkentett dózis kiváló hatásait – fejlett szórórendszerrel és megfelelő cseppképzéssel párosítva - írták.
Egyszerűsíti a foltkezelést a permetezés során
A termőterület és a növényállomány heterogenitását alapul véve könnyen belátható, hogy teljesen szükségtelen és környezeti szempontból sem előnyös a tábla teljes egészére kijuttatni egy-egy hatóanyagot. A modern precíziós mezőgazdaság alapelve, hogy a kijuttatni kívánt anyagokat helyspecifikusan, célzottan alkalmazzuk. Az RTK-rendszereknek köszönhetően a földi gépekkel is megvalósítható a precíziós kijuttatás, de sokkal egyszerűbb és kézenfekvőbb megoldásnak tűnik ilyenkor a drónok használata - írták.
Használható magas növényállománynál
Számos helyzetben egy-egy növényvédelmi vagy termésnövelő kezelés (pl. lombtrágyázás, deszikkálás) elmaradásának oka csupán a túl magas növényállomány. Erre megoldást nyújthatnak a hidas permetezőrendszerű földi gépek, amelyek alváza elég magasan helyezkedik el ahhoz, hogy az alatta lévő növényállomány ne sérüljön. Mindazonáltal ezek a gépek igen drágák, így sok gazdaság számára nem hozzáférhetőek. A drónok erre is megoldást nyújthatnak, hiszen a permetezés a növényállomány magasságához igazodva végezhető.
Használható nehezen megközelíthető táblákon
A nehezen megközelíthető, domboldalas, meredek lejtős, bonyolult terepviszonyok vagy tagolt táblák esetében a drónos permetezés valódi megoldást nyújthat a gazdálkodó számára.
Egyszerűen kezelhető
A drónok üzemeltetését szinte bárki meg tudja tanulni. A leendő drónpilótának azonban feltétlenül szükséges hivatalos képzőintézmények oktatásán is részt vennie, hiszen csak itt hangoznak el olyan kulcsfontosságú technikai információk, amelyek betartásával a drónozás biztonságossá tehető - közölték.
Amire érdemes figyelni
A drónipar nem csak Magyarországon, hanem világszerte is az egyik legerőteljesebben és leggyorsabban fejlődő terület; ám a drónos permetezést alakító hazai és uniós szabályok által előírt szükséges engedélyek beérkezése akár több hónapot is igénybe vehet, így érdemes mielőbb megkezdeni ezek beszerzését. A drónos permetezés ugyanis a nyílt kategórián kívül eső, speciális kategóriába tartozó művelet – így a tevékenység speciális engedélyhez kötött.
Összességében a drónozásról
Mindezekkel együtt tehát fontos, hogy ezekkel az eszközökkel kiválóan lehet a mezőgazdaság hatékonyságát növelni és a drónok hasznos kiegészítőivé válhatnak a klasszikus gépi permetezőknek. Ahhoz, hogy növényeinket fokozott hatékonysággal és biztonsággal termeszthessük, kulcstényező a növényvédelmi és termésnövelő kezelések időszerű beiktatása is. Mivel a földi permetezést számos probléma nehezítheti, sok esetben a drónok lehetnek a gazdaságos termelés hatékony eszközei - zárta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?
Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés