Hirdetés
A digitalizáció marad az egyetlen út a magyar mezőgazdaság számára is
A korábbiaknál lényegesen szigorúbb elvárásrendszerrel, sokszor egymásnak ellentmondó feltételekkel kell szembenéznie az agrártermelésnek. Egyszerre kell környezetkímélőnek és hatékonynak, versenyképesnek lennie. A látszólag feloldhatatlan ellentétre a digitalizáció és általában a modern technológiák jelentik a megoldást. Ezek elterjedésére nem csak a gazdálkodóknak, hanem a jogi környezetnek és a finanszírozói intézményrendszernek is készen kell állnia.
A mezőgazdaság napjainkban számos kihívással néz szembe. Az ezeknek való megfelelés lényegesen komplexebbé tette az ágazatot az elmúlt években. A gyorsuló ütemben változó éghajlati feltételek, a fogyasztók mennyiségi és minőségi elvárásainak növekedése, a hirtelen jelentkező világpiaci változások, az energiaárak drágulása, valamint a környezetterhelésre irányuló társadalmi és politikai nyomás mind olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni a termelésben. Még akkor is, ha nem egyszer ezek a kihívások ellentétes hatásúak. Nincs más megoldás, ezeket a gazdálkodási környezet feltételeiként kell elfogadni, és a rövidtávú érdekeket alárendelni a hosszútávú elvárásoknak - írta az Agrárszektor.
Az agrárium az egyik legmagasabb tárgyi eszközzel gazdálkodó ágazat, az egységnyi árbevételre jutó tárgyieszköz-állomány duplája, az egységnyi árbevételre jutó hitelállomány pedig két és félszerese a nemzetgazdasági átlagnak. A működés gyakran külső forrás bevonását igényli, így ezek az elvárások és kihívások nem csak az ágazat résztvevői számára jelentenek feladatot, hanem a finanszírozók számára is.
Hirdetés
A digitalizáció a megoldás
Az agrárium modern kihívásaira a technológiai fejlesztés adhat választ, hiszen ez az az innovációs megoldásokat biztosító terület, amely egyaránt képes növelni a hatékonyságot, és megfelelni a mind szigorúbb környezetvédelmi elvárásoknak is. A digitalizáció az agráriumban az egyedüli olyan technológia, ami a jelenlegi kihívásoknak eleget tud tenni – mondta a portálnak Dr. Ambrus Andrea, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem docense. A szakember kitért arra is, hogy az Európai Unió új agrárpolitikája egy reformon megy át, amelynek hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a közösség kibocsátása 2050-re CO2-semleges legyen.
Nagyon komoly elvárások az inputfelhasználásban
A műtrágya és a növényvédő szerek mennyiségét is csökkenteni kell, eközben azonban nem maradhatnak le a termelők az éles piaci versenyben. Senkit ne tévesszen meg az, hogy most emelkednek a terményárak, hiszen ez jelentős részben az inputárak emelkedéséből származik. Továbbá a COVID-járvány okozta gazdasági leállás után a gazdaság újraindítása jelentős költségekkel jár, amely szintén áremelkedést generál. Úgy kell gazdaságosabban, hatékonyabban termelni, hogy kevesebb legyen a növényvédő szer, a műtrágya, valamint a gázolaj felhasználása. Ezeknek az ellentétes elvárásoknak egyedül a modern technológiával, a precíziós technológia elterjedésével lehet megfelelni, ami lehetővé teszi, hogy a megfelelő időben, a megfelelő helyen, a megfelelő mennyiségű input kerüljön kijuttatásra, felhasználásra - közölte Dr. Ambrus Andrea.
Támogatás a döntéshozatalban is
Nem mindegy, hogy mikor lesz a vetési időpont és az sem, mikor kell növényvédő szert kijuttatni. Például, ha előre tudja a termelő, hogy a kórokozók megjelenésére optimális meteorológiai feltételek alakulnak ki, riasztást kap a rendszertől, ilyenkor megelőző jelleggel azonnal lehetősége van a beavatkozásra. Akár egy kevésbé agresszív szerrel meg tudja kezdeni a védekezést. Az adatgyűjtő rendszerek összekapcsolásával a nyers adatból információ nyerhető, amely fontos döntéseket segít megalapozni. A döntést a termelő hozza meg, a rendszerek adatalapú döntéstámogatásra szolgálnak – mondta a MATE docense. Ráadásul a modern technológia nagyban képes enyhíteni a munkaerőhiányból adódó problémákat is, az automatizálás, valamint a robotika révén. További fontos előny, hogy a digitalizáció által a nyomonkövethetőség is sokkal precízebbé válik, ami szintén egyre fontosabb elvárás az élelmiszeripar és a fogyasztók részéréről.
Összességében elmondható, hogy egy sor kemény elvárás áll a gazdákkal szemben, és azok fognak nyerni, akik ezeknek egyszerre tudnak megfelelni – fogalmazott Dr. Ambrus Andrea. A rendelkezésre álló, megoldást nyújtó technológiák egyelőre még nagyon drágák – bár ez az eredeti gazdálkodási színvonaltól is függ –, az elterjedésükben ugyanakkor a támogatási rendszer, az oktatás és a megfelelő finanszírozói oldal rengeteget segíthet - mondta.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?
Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés