Hirdetés
A csőd szélére sodorhatja a román gazdákat is a műtrágya robbanásszerű drágulása
Akárcsak Magyarországon, úgy Romániában is robbanásszerűen megnőtt a műtrágyák ára. A mezőgazdasági ágazat képviselői szerint bizonyos műtrágyafajtákhoz tavalyhoz képest jelenleg háromszoros áron lehet hozzájutni. Ez azt eredményezheti, hogy a gazdák költségeinek növekedése miatt megdrágulnak a zöldségfélék, a gabonaféléknél akár 30 százalékos áremelkedést is prognosztizálnak a szakértők. Az iparági szereplők szerint az a félelem is valós, hogy a költségek növekedése csődközeli helyzetbe hozza a kisebb termelőket - számol be a Román Televízió (TVR).
A riport szerint számos gazda dönt inkább úgy, hogy a magas árak miatt kevesebb műtrágyát használ, ennek viszont nagy valószínűséggel kisebb terméshozam lesz az eredménye. Ez pedig végső soron ugyancsak negatívan érintheti a termelőket pénzügyileg is. A TVR szerint számos gazda állítja, hogy a műtrágyát a kereskedők Romániában kétszeres áron forgalmazzák a nyugat-európai árakhoz viszonyítva, a csatorna szerint viszont ez az állítás megalapozatlan. A mezőgazdaságban használt műtrágya 80 százalékát külföldről importálják, és az áremelkedések Romániában is a nemzetközi piacokon tapasztalt trendekhez igazodnak - írta a Pénzcsinálók erdélyi weboldala.

A földgáz áremelkedése is felfelé hajtja a műtrágya árát
A műtrágyagyártásnál a termelési költségek több mint kétharmadát a felhasznált földgáz ára teszi ki, amely szintén rendkívüli mértékben emelkedett az elmúlt időszakban - írták. Sajnos Magyarországon sem jobb a helyzet, sok termelőnek okoz gondot, hogy a jókora áremelkedés miatt a tavalyihoz képest lényegesen drágábban tudják beszerezni a műtrágyákat. A helyzet nagyon nehéz, ezért akik tehetik, igyekeznek a lehető leghatékonyabban megtervezni és kivitelezni a kijuttatást a hazai termőtalajokra.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatValtra T152 twintrac
21 500 000 HUF
+ áfaKögel ZDKV 18 tandem
4 500 000 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés