Hirdetés
A cirok jó választás a klímaváltozásból adódó kihívásokra
Az elmúlt szezonban, több mint 120 éve nem tapasztalt aszály sújtotta a magyar mezőgazdaságot a tavaszi vetésű növények számára legfontosabb vegetációs időszakban. Mivel továbbra is a kukorica a meghatározó a magyar vetésszerkezetben, így az elmúlt szezon szinte minden növénytermesztő számára óriási termés- és ezáltal jövedelemkiesést, az állattenyésztők számára tömegtakarmány alapanyag hiányt és egyben megnövekedett takarmányozási költségeket okozott.
Egyre többen látják be, hogy Magyarország egyes területei nem alkalmasak a kukorica biztonságos termesztésére, ezért keresik azokat a növényeket és megoldásokat, amelyek termesztésével és alkalmazásával csökkenthetik az időjárásból adódó kockázatokat. Emellett az inputárak drasztikus emelkedése még inkább felértékelte azokat a növényeket, amelyek alacsonyabb tápanyag-visszapótlás mellett is jövedelmezően termeszthetők.
A biztonságos termelést előtérbe helyező gondolkodás nem csak a magyar termelőkre jellemző, hanem az európai gazdáknál is évek óta mozgatója a vetésszerkezet tudatos átalakításának. Emiatt egyre több termelő választja a cirkot, mint választ a klímaváltozásból adódó kihívásokra.
Hirdetés
A cirok sikerének titka egyszerű és magában a növényben keresendő.
Mivel a növény Afrikából származik, kimagasló aszály-, valamint stressztűrő képessége miatt egységnyi szárazanyag előállításához 30-50%-kal kevesebb vízre van szüksége, mint a kukoricának, így csapadékhiányos körülmények között ugyanazon a területen a termése legalább 15-20%-kal magasabb, mint a kukoricáé. Termesztése nem igényel speciális gépeket, a vetésforgóba jól beilleszthető, a szélsőségesen szikes vagy homokos területek kivételével biztonságosan termeszthető.
A szemes cirok a világon az 5. legnagyobb területen, több mint 42 millió hektáron termelt gabonanövény, kiváló takarmány-alapanyag. Jelenleg hazánkban nem tudunk annyit szemes cirkot termelni, mint amennyire tartós piaci igény van. A silócirok egyre több mérvadó állattartó számára alternatív megoldás, akik így akarják biztonságosan megtermelni és biztosítani a tömegtakarmány-bázisukat gyengébb adottságú területeken.
A Lidea Európa legnagyobb ciroknemesítő és a legszélesebb fajtaválasztékkal rendelkező vetőmag-vállalata. Kiemelkedő szerepe van abban, hogy folyamatosan nő a cirokkal bevetett területek nagysága hazánkban is. Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert a kiváló genetika mellett szaktanácsadói hálózatunkon keresztül olyan személyre szabott megoldásokat kínálunk partnereink részére, amelyek a hazai viszonyok között biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden piaci szereplő számára.
A ciroktermesztés sikerében alapvető a fajtaválasztás, ami mindig egy stratégiai döntés. Az eltérő igények és lehetőségek eltérő megoldásokat kívánnak.
A Lidea fajták évek óta piacvezetők Magyarországon is. A kínálatunkban megtalálható szemes cirok hibridjeink jól beilleszkednek és kiemelkedően teljesítenek a hazai termesztési környezetben, termésük kifejezetten keresett, mivel találkozik a célpiac igényeivel, ezért könnyen és biztosan értékesíthetők. Silócirok-portfóliónkat a szarvasmarha-ágazat eltérő, speciális takarmányozási igényeinek figyelembevételével alakítottuk ki, megtalálhatók benne az ún. hagyományos, de takarmányozásra egyértelműen javasolt silócirkok mellett a legújabb szakmai nemesítési irányt képviselő BMR típusú silócirkok is.
Összegezve: a Lidea cirok termesztése lehetőséget teremt a gazdáknak arra, hogy aszályos körülmények között, gyengébb adottságú területeken is biztonságosan és jövedelmezően tudjanak gazdálkodni.
Legyen Ön akár termelő, akár állattartó vagy épp emberi fogyasztással kapcsolatban keres információkat, a www.acirok.hu oldalon mindent megtalál!
Az összes hibrid leírása, illetve a cirok termesztéstechnológiai kiadványunk is megtalálható online formában a weboldalunkon:
Balogh László
termékmenedzser
Lidea Hungary Kft.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés