A mezőgazdasági biztosítások szerepe egyre nagyobb a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok és a gazdasági kihívások közepette. De vajon hogyan alakult a piac 2024-ben? Milyen kockázatok fenyegetik leginkább a gazdákat, és hogyan reagálnak erre a biztosítók? Bordás Imrével, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetőjével beszélgettünk a jelenlegi trendekről, a gazdák biztosítási hajlandóságáról és a jövő kihívásairól.

Hogyan alakult 2024-ben a mezőgazdasági biztosítások piaca Magyarországon?

A növény-, állat-, illetve a mezőgazdasági vagyonbiztosításokra gondolva továbbra is a legjelentősebb a növénybiztosítás súlya. Ez iránt érdeklődnek leginkább a gazdák. A növénybiztosításon belül pedig a díjtámogatott növénybiztosítás a leginkább közkedvelt termék a piacon. Utóbbi állománya 2024-ben 23,2 milliárd forintot tett ki, amit a hagyományos növénybiztosítás még pár milliárd forinttal egészít ki.

A díjtámogatott termékek közül tavaly az A csomag esetén 70, a B-nél 45, a C-nél pedig 40 százalékos díjvisszatérítést kaptak a gazdák. Azt gondolom, hogy ez nagyon vonzó opció, így vélhetően a továbbiakban is megőrzi a szerepét ez a díjtámogatott módozat a piacon.

Bordás Imre_Generali
Bordás Imre, a Generali Biztosító Zrt. mezőgazdasági biztosítási területének vezetője

Az állatbiztosítások állománya már régóta stagnáló, lassan csökkenő tendenciát mutat, aminek az elsődleges oka az állattartó telepek, illetve állattartók számának csökkenése. Sok állattartónak egy ilyen biztosítás már nem fér bele az éves költségvetésébe.

A mezőgazdasági vagyonbiztosítások területén folyamatos növekedést láthatunk, ami leginkább az ingóságok (munkagépek), illetve ingatlanok árának folyamatos emelkedésével magyarázható. Az újjáépítési értéket ugyanis, leköveti a biztosítási összeg.

Hogyan szerepelt ezen a piacon a Generali?

Stabilan tartjuk a piaci részesedésünket. Mi az élethosszig tartó partnerségben hiszünk, így hosszú távú ügyfélkapcsolatokat építünk, és a kockázatvállalásunk is konzervatívnak mondható. A 2024-es év számunkra pozitív volt, rentábilisan alakult, amihez azért az is kellett, hogy az extrém nagy viharok elkerüljék az országot - lokálisan voltak csak nagy kifizetéseink a komolyabb károk után. Reméljük 2025 is hasonlóan alakul.

Milyen kártípusra fizették ki a legnagyobb kártérítéseket?

Egyértelműen a jégkárokra. A tavalyi év viszonylag kevés káreseménnyel indult, később, május végén-június elején aztán megérkeztek a szokásos viharok a jégkárokkal. Utólag azonban érdekes látni, hogy ez a jelentős mennyiségű csapadék - bár okozott károkat - de jelentősen csökkentette az akkora már kialakuló aszály mértékét. Általánosságban, hozzávetőlegesen, 50 százalékos lett a hozamkiesés.

Előfordultak kisebb épületkárok, és az elmúlt évek csúcskárát is sikerült az egyik gazdának elszenvednie: mintegy 200 millió forintos kár keletkezett a gazdaságában. Ő egyébként korábban még soha nem szenvedett kárt, de erre nem érdemes alapozni. Csak az a kérdés, hogy kinek mikor lesz.

gazda kombájnnal

Korábban már beszéltünk arról, hogy nagyon lassan változik a gazdálkodók hozzáállása a biztosításokhoz. Tapasztalható volt-e valamilyen változás ezen a téren?

Sajnos nem növekedett a piac: az köt biztosítást, aki korábban is. A választott csomagokban azonban érzékelhető változás. Mintegy tíz évvel ezelőtt a többség csak egy alapfedezetben, jég- és tűzbiztosításban gondolkodott. A 2022-es aszály viszont sokakban mély nyomot hagyott, így főleg az aszálytól leginkább veszélyeztetett térségekben növekedett az érdeklődés az A csomagos növénybiztosítás iránt, mivel ez aszálykockázatot is tartalmaz. Tehát az érdeklődésa magasabb csomagok irányába tendál.

Ennek ellenére a biztostáskötés még nem képezi a kultúra részét, sok a kérdőjel a fejekben azt illetően, hogy miért is van szükség rá, mit kell nézni egy biztosításkötésnél, mi számít jó ajánlatnak és melyik nem.

A gazdáknak mekkora része nem köt semmilyen biztosítást és mi jellemző rájuk?

Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, de mintegy 30-50 százalék körül lehet a lefedettség, tehát a legjobb esetben is a gazdáknak a fele nem köt semmilyen biztosítást. Személyes tapasztalatom szerint az ilyen gazdák kiadásként élik meg a biztosítási díjat, ha nincs kár, ablakon kidobott pénzként tekintenek rá. Pedig ez a gondolkodás téves: ha nincs kár együtt kellene örülnünk, mert a gazda a terményeladásból nagyobb bevételre tesz szert, mintha csak kártérítést kapna, de a biztosító számára is előnyös – nincs kifizetés. Egy biztosítás és a kifizettet kártérítés sok esetben a jövő évi újrakezdés záloga lehet.

Azt gondolom, biztosítás nélkül rettentő kockázatos a gazdálkodás, ráadásul aki rendelkezik piaci biztosítással, az kár esetén az állami kárenyhítési alapból is magasabb kártérítésre tarthat igényt. Az állam is az öngondoskodás irányába tereli a gazdákat, de a jelenlegi szinten megtorpant a folyamat.

Ha jól tudjuk, a Generali által az ügyfeleinek kínált műholdas riasztás egyedinek számít a piacon. Mit takar ez?

A Generali egy műholdas céggel közösen szoftvereket fejleszt, hogy a kárrendezés pontosabb, precízebb, nyomon követhetőbb legyen. E projekt közben rájöttünk, hogy a kárrendezéshez kinyert adatok egy része a gazdák számára is hasznos lehet. A riasztási csomag ötletét konkréten az adta, hogy sok ügyfelünk szeretett volna vadkárra biztosítást kötni, ami viszont nem volt lehetséges, mert a vadkárt nem lehet biztosítási eseményként kezelni. Ellenben a műholdfelvételek segítségével figyelmeztetést tudunk küldeni arról, ha a biztosított területen csökken a hozam. Ennek ismeretében, az okokat megvizsgálva pedig, a gazdálkodó orvosolni tudja a problémát. Ha vad jár rá a terményére, szól a helyi vadásztársaságnak. Ha valamilyen kórokozó vagy kártevő okozta a várható hozamcsökkenést, növényvédelmi szakember segítségét veszi igénybe. Ha pedig káresemény történt, bejelenti nekünk, a Generalinak.

Ez egy rendkívül hasznos szolgáltatás, mert a műhold felülről mindent, még egy százhektáros tábla közepét is látja, ami tábla mellet autóval elhaladva nem lehetséges.

Ha a klímaváltozás a mostaninak megfelelő trendben folytatódik tovább, hamarosan az aszálykár elleni biztosítás kötése is problémás lehet. Mi most a helyzet?

Jelenleg a Generalinál korlátozottan köthető aszálykár elleni biztosítás, elsődlegesen a meglévő ügyfeleink igényeit szolgáljuk ki. Egyelőre az aszály még biztosítási eseménynek tekinthető, de ha a tendencia folytatódik, ez valóban változhat. Egy biztosítási esemény ugyanis definíció szerint egy véletlenül és váratlanul felbukkanó esemény, ami az aszály, de a tavaszi fagyok esetében sem áll meg teljesen, mert az ország bizonyos területein szinte garantáltan évről-évre bekövetkezik. Egyelőre azonban még nem tartunk itt, így kockázatvállalási oldalról a Generali kezeli a problémát.

Van-e valami változás a termékeikkel kapcsolatban, amire felhívná a figyelmet?

Az idei kötési szezonban akciós záradékokkal igyekszünk kedvezni az ügyfeleinknek, melyekkel többletszolgáltatásokat vehetnek igénybe. Például jégkár esetén levonásos önrész nélküli szerződéskötésre, illetve a 30 százalékos kárhányadig a kármentességi kedvezmények megtartására lesz lehetőségük azon ügyfeleknek akik megkötik, megújítják április 30.-ig a növénybiztosítási szerződéseiket. Természetesen ezt követően májusban is lehet növénybiztosítást kötni az értintett záradékok díjfizetése mellett.

Generali logo

(x)

További híreink

Vannak fák, amelyeket nagy hiba tavasszal metszeni

2025.03.21.

A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni

Újabb nagy időjárási fordulat előtt állunk

2025.03.21.

A pénteki napos idő után szombattól térségünk fölé nedvesebb légtömegek érkeznek, amelyek több hullámban csapadékot hoznak. A következő héten borongós, esős időszakra számíthatunk.

Fontos felmérést indított a mentes termékek piacán a NAK munkacsoportja

2025.03.21.

Komplex felmérést indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a mentes termékek piacán

Visszaesés után: végre változóban a magyar burgonyahelyzet 2025-ben

2025.03.21.

Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent. A növény termőterülete a korábbi 15 ezer hektárról közel 6 ezer hektárra zsugorodott, a megtermelt burgonyamennyiség pedig már régóta nem fedezte a hazai szükségletet, így évről évre ebből is importra szorul az ország. Idén viszont változhat a helyzet.

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás