A tulipánon túl szinte minden hagymás kerti növényünket – hóvirág, tőzike, kardvirág, frézia, nárcisz, jácint és sokfajta liliom – fertőzhetik betegségek. Vírusok és gombák állnak a tömeges fertőzés hátterében.

Mostanság száradnak be tavaszi hagymás növényeink le­­velei. Azonban az idén különösen látványos lett a folyamat korai változata, amikor valamilyen „kórság” miatt haltak el, deformálódtak például a tulipán levelei. Az ember rácsodálkozik, hogy e kedvenc növényt milyen sok betegség érheti, amiről szinte egyáltalán nem szoktunk beszélni.

A tulipánvírus az egyik legveszélyesebb: esetében vagy csökött növények jönnek elő, vagy a megfelelő méretű növény levelei néznek ki úgy, mintha csiga rágta volna (Fotó: Pixabay)

Két baktériumfaj okozhat bajt

A tulipánon túl szinte minden hagymás kerti növényünket – hóvirág, tőzike, kardvirág, frézia, nárcisz, jácint és sokfajta liliom – fertőzhetik betegségek. Két baktériumfaj okozhat bajt.

Az egyik a bakte­riális puha rothadásért felelős Er­wi­nia ca­ro­to­vora. Ez a hagymát, illetve a levelet és a virágot is megtámadja. Az első elrothad, a többi rész torz, foltos lesz, majd elszárad. Általában is a hagymások betegségei e tüneteket okozzák. A másik bakté­rium, a Pseudomonas a föld feletti és alatti részeket is egyaránt károsítja.

Amikor azt mondjuk, hogy egy tulipánfajta elfajzik, sokszor nem is tudjuk, hogy az évekig egységesen piros szirmú virágunk azért lett egy idő után például sárgás cirmos, mert egyfajta vírus támadta meg.

Okozhatja a máshonnan is ismert dohánymozaikvírus, de számos egyéb faj szintén.

Mintha csiga rágta volna

A tulipánvírus az egyik legveszélyesebb: esetében vagy csökött növények jönnek elő, vagy a megfelelő méretű növény levelei néznek ki úgy, mintha csiga rágta, hámozta volna le a levéllemezek egy részét.

Kialakulhat zöldpenészes rothadás, amit egyfajta Penicillium gomba okoz. Sok fajt támad a fuzárium, ami inkább a hagymát károsítja, de a botrítisz, a szürkerothadást okozó faj is megbetegíti a hagymát, amiből később nem vagy gyenge növény fejlődik.

A gombásodás ellen vannak permetszerek

Igen látványos a tünete a fehérpenészes hagymarothadást okozó Sclerotium gombának: a kezdetben egészségesnek látszó levelek szinte dugóhúzószerűen megcsavarodnak, s torz lesz, ha egyáltalán kifejlődik a virágszár, a bimbó. Aztán a levelek sérülnek, felhasadoznak, elrothadnak.

Mit lehet tenni? A szakértők azt mondják, hogy ássuk ki az ilyen növényeket és égessük el. A talajba ne tegyünk hagymás növényt 3-5 évig. Vegyünk egészséges hagymát, a sérültet soha ne rakjuk a földbe. A gombás betegségek ellen vannak jó permetszerek.

Megosztás

További híreink

Közös élelmiszermentő kampányt indított az Auchan és a Nébih

2024.10.08.

A kampányra a termékjelölések tisztázása miatt van szükség, számos termék ugyanis a minőségmegőrzési idő után is biztonsággal fogyasztható - írta az Auchan és a Nébih.

Csütörtök magasságában egy hurrikán hatásait Magyarországon is érezzük majd

2024.10.08.

Szerdán érheti el a Kirk nevű hurrikánból továbbfejlődött ciklon Franciaország partjait. A hidegfrontja ráadásul csütörtökről péntekre virradóra hazánkba is beköszönhet.

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás