Hirdetés
A 22. század igényeire is készül Közép-Európa egyik legnagyobb kapacitású vetőmagüzeme Martonvásáron
Közép-Európa egyik legnagyobb kapacitású vetőmagüzemét építi fel a Marton Genetics Martonvásáron. A beruházás, amely 2024-re készülhet el, elsősorban a minőségbiztonsággal nyithat meg rengeteg új piacot a magyar vetőmagok számára. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport ügyvezető igazgatója szerint ilyen volumenű beruházás 60 éve nem történt Magyarországon a vetőmagszektorban. A teljesen zöldmezős vetőmagüzem beruházás becsült értéke 60-63 millió euró.
A szakemberrel az Agrárszektor készített interjút, ezt az anyagot szemléztük.
Milyen vetőmagüzem építését tervezik?
Ahhoz, hogy azt a minőséget, amit ma elvárnak a magyar gazdák, az Európai Unió vagy akár az azon kívüli országok, biztosítani tudjuk, a szántóföldi termesztés mellé modern üzemet is társítanunk kell. Olyat, ahol egy helyen megtörténik a vetőmagok minősítése, kiszerelése és csomagolása is. Jelenleg úgy dolgozunk, hogy minden vetőmagunkat jól felkészített bérmunkaüzemekben töltjük. Azonban eljött az ideje, hogy új dimenzióba emeljük a céget, és minden folyamat a mi kontrollunk alá kerüljön. Továbbá az, hogy az exportpiacainkon folyamatosan bővülünk, lehetővé teszi egy olyan rentábilis üzem felépítését, ami ezeket a kapacitásokat ki tudja használni, és ezáltal még jobban ki tudjuk szolgálni a partnereinket.
Hirdetés
Ezért vágtunk bele abba, hogy a martonvásári ipari parkban egy vetőmagüzemet hozunk létre. Egy teljesen zöldmezős beruházásról van szó, amelynek 60-63 millió euróra becsüljük az értékét. Amikor tavaly elkezdtük a tervezését, az egyik fő szempont az volt, hogy olyan eszközök legyenek az üzemben, amelyek még a 22. században is megállják a helyüket. Ilyen volumenű beruházás Magyarországon a vetőmagszektorban 60 éve nem történt.
Gazdaságossági vagy inkább minőségi oka van annak, hogy a csomagolás saját kézben legyen?
Mindkettő fontos szempont, de a legmeghatározóbb a kiváló minőség biztosítása, hiszen ha garantáltan, nyomon követhetően tudunk egy bizonyos, jó minőséget nyújtani a partnereknek, az hatalmas versenyelőnyt jelent. Továbbá abban is segít, hogy tudjuk, mikor, hol kell javítani. Habár a jövőbeni stratégiánk bővülése miatt arra számítunk, hogy még a beruházás elkészülése után is fogunk használni bérmunkában vetőmagüzemeket Magyarországon, de szükségünk van a hazai pályára is.
Milyen fázisban van a beruházás, mikor kezdődhet meg a munka az új vetőmagüzemben, illetve milyen kapacitással tervezik majd működtetni?
Már megszereztük azt a 15 hektáros területet, amelyen az üzem állni fog, a tájolása is megtörtént, valamint kiválasztottuk a fővállalkozó és a kivitelező céget is. Már egy éve minden napunk a beruházás körül forog, sokat tanultunk arról, mennyire sok előkészítést igényel egy ilyen projekt.
Az én terveim szerint az első kapavágástól számítva 24 hónap múlva készülhet el az üzem. Reálisan ez 2024-et jelent, de addig még rengeteg munkánk van, és a portfóliónkat, a piacainkat is fel kell hoznunk egy ennél magasabb szintre. Elkészültekor a beruházás Közép-Európa egyik legnagyobb kapacitású üzeme lesz ez, évi 600-700 ezer zsák kihozatalával számolunk, ami a duplája a jelenleginek.
A vetőmagüzem beruházás új munkaerőt is igényel. Pontosan hány munkahelyet fog teremteni az új üzem megépítése?
Körülbelül 70 fővel fogunk bővülni, ha elkészül az új üzem, de csúcsidőszakban elérjük a 100 fő foglalkoztatotti létszámot is. Itt már nem egy klasszikus üzemről beszélünk majd, hiszen a digitalizáció, a robotizáció és az automatizáció nagyon komolyan jelen lesznek benne. Így ide mérnökökre, valamint technikusokra lesz szükségünk. A logisztikai központ is teljesen önálló vezérlés alapján működik majd, itt nem a mennyiségi, sokkal inkább a minőségi munkaerőn lesz a hangsúly.
Hogyan halad a vetőmagok fejlesztése?
Folyamatosan fejlesztünk, hiszen ahhoz, hogy egy fajta vagy hibrid megjelenjen a piacon, átlagosan 10 év is kellhet. Az a célunk, hogy mire elkészül az üzem, addigra már 10-15 bizonyított potens fajta legyen a kezünkben. Az éghajlat és a termelők hozzáállása a következő 10 évben is annyit fog változni, mint az előzőben. Nekünk ma olyan eszközökkel kell kommunikálnunk, amelyekkel a 25-40 évesekhez és az 50-55 évesekhez is el tudunk jutni. Nagyon fontos a generációváltás az agráriumban. Olyan termékeket kell fejlesztenünk, amelyek a mostani fiatal közösség számára 10 év múlva a Szent Grált jelentik. Ehhez azonban meg kell találnunk azokat a csatornákat, amelyeken keresztül el tudunk hozzájuk jutni, megismerhetjük az igényeiket, és ezáltal ki tudjuk elégíteni azokat.
A teljes interjút itt lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés