Hirdetés
A 2024-es agrártámogatások részleteiről beszélt Feldman Zsolt Gödöllőn
Országos küldöttgyűlést tartott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Pest vármegyében, Gödöllőn, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumban. A délutáni eseményen elsőként Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár mondott el fontos részleteket a 2024-ben várható pályázati és támogatási lehetőségekről. A Magro.hu is részt vett a programon, a jövőre érkező pályázatok fontos elemeiről számolunk most be.
Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hosszú, tartalmas előadást tartott az agrártámogatások témájáról, ami minden termelő számára fontos kérdés. A kritikusan nehéz évet követően érdemes tájékozódni a részletekről és felkészülni a 2024-ben várható pályázatokra, hogy eredményesen lehessen növelni a gazdálkodás hatékonyságát - fogalmazott.
2023. az agrárkifizetések tükrében
Idén új rekorddal összesen 1,3 milliárd forintot meghaladó kifizetés várható, ebből 733 milliárd forint a II. pilléres támogatás része. A Vidékfejlesztési Program keretében korábban átlagosan 6,7 milliárd forint heti kifizetés történt, 2023-ban ez 13,7 milliárdra növekedett, lényegében megduplázódott – mondta.
Hirdetés
Beszélt az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának támogatásairól, azok változásairól és új lehetőségeiről. Részletezte az AÖP-hez kapcsolódó információkat, amelyekkel a gazdák fontos többletbevételt szerezhetnek a környezetvédelmi többletvállalásaikért.
Fontos, hogy az AÖP eredeti szabályai szerint, ha egy termelő nem teljesíti a vállalásait, akkor a teljes támogatástól elesik. Sikerült elérni, hogy az AÖP-t lehessen részlegesen teljesíteni, azaz sávos szankciórendszert vezettek be.
- A mezőgazdasági termelő minden földhasználati kategóriában teljesíti az összes választott gyakorlatot – 100%-os kifizetés.
- A mezőgazdasági termelő csak egy földhasználati kategóriában nem teljesíti a választott gyakorlatokat, de a gazdaság teljes területének legalább 70%-án teljesíti azokat – 50%-os kifizetés.
- A mezőgazdasági termelő csak egy földhasználati kategóriában nem teljesíti a választott gyakorlatokat, de a gazdaság teljes területének legalább 50%-án teljesíti azokat – 30%-os kifizetés.
- A gazdálkodó nem teljesíti a választott gyakorlatokat egynél több földhasználati kategóriában vagy a gazdaság teljes területének több, mint 50%-án – nincs kifizetés.
A vidékfejlesztés pályázati menetrendje
Már megkezdődött a 2025. január 1-el induló agrár-környezetgazdálkodási támogatási program szakmai előkészítése az időben történő meghirdethetőség érdekében.
- Februártól tervezik a meghirdetések indítását, elsősorban az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó pályázati konstrukciókkal.
- Márciusban tervezik megjelentetni a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati csomagját, amely magában foglalja az élelmiszeripar, a takarmányipar, a kertészet és az állattartás beruházásait segítő felhívásokat. Ekkor tervezik azokat az ökológiai szempontból fontos földhasználat-váltást segítő támogatásokat elindítani, amelyekhez utána több éves fenntartási támogatás igénybe vételének lehetősége is megnyílik.
- Áprilisban új kiírásokkal folytatódik a fenntartható vízgazdálkodási közösségek és a mezőgazdasági üzemek öntözésfejlesztésének támogatása.
- 2024. nyarára készülnek el a generációváltást segítő támogatási csomaggal.
- 2024. őszére várható a vidékfejlesztési, településfejlesztési pályázati konstrukciók elkészülte.
- A jövő év végére egy újabb beruházási pályázati csomag meghirdetése van tervben, amely a precíziós gazdálkodást és többek között a terménytisztítás, valamint a szárítás technológiai megújulását segíti.
Fontos, hogy a Fiatal gazda pályázat kiírásakor összekötik az induló támogatást egy kötelező fejlesztési konstrukcióval, hogy valóban életképes gazdaságokat segítsenek, és csökkentsék a hibázás lehetőségét, valamint a nem megfelelő teljesítés kísértését.
A beruházási pályázatok alapinformációi:
Kiemelt értékelési szempontok: értékesítési biztonság bemutatása (termelői együttműködés, tartós beszállítói kapcsolat), pénzügyi megalapozottság, hozzáadott érték növelés.
Bevált gyakorlatok folytatása: egyszerűsített kiválasztás, egyszerűsített költségelszámolás alkalmazása.
A támogatás mértéke: maximum 15 millió Euró projektenként. Fontos, hogy a kis és nagy projektek külön felhívásban szerepelnek, az előbbiek gyorsabb átfutási idővel valósulhatnak meg.
Az alap támogatási intenzitás 50%
Kiegészítő támogatás intenzitások: fiatal mezőgazdasági termelő +15%, termelői együttműködés +10%, Új elemek: gazdaságátadás +15%, ökológiai gazdálkodás +10%, kezességvállalás költsége 5%, kamatköltség elszámolás (kialakítás alatt) 10%. Összesen legfeljebb 65% érhető el, nem termelő beruházás esetében legfeljebb 80%.
Lényeges, hogy az előigénylés szabályai kedvezőbbek lesznek: a jelenlegi 50% mezőgazdasági árbevétel helyett 40% is elegendő lesz, valamint nem lesz bázislétszámtartási kötelezettség.
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
környezetgazdálkodási agrármérnök 2009, Gödöllő
precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021, Mosonmagyaróvár
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés