Hirdetés
5 tudnivaló és tanács a fatüzeléshez
Aki azt gondolja, hogy mindent tud a fatüzelésről, lehet, hogy meg fog lepődni az alábbi ötösfogat olvasásakor. Ha pedig most szerzett be fatüzelésű kályhát vagy kazánt, akkor mindenképpen érdemes átnéznie, mennyi igaz a témát övező, népszerű bölcsességekből. Napjainkban tömegek térnek vissza a fatüzeléshez, vagy éppen új felhasználóként szerezik be az ehhez szükséges technikát. Ezzel kapcsolatban készített egy videót egy német agrárportál stábja, hogy 5 olyan információ valóságtartalmát vizsgálják meg, amelyekről szinte mindenki hallott már, aki valaha fűtött fával.
Arról, hogy mennyi igaz az 5, fatüzeléshez kapcsolódó alapvetésből, a Magyar Mezőgazdaság szemlézett anyagában írtak.
Íme, az 5 pont, amit a fatüzelésű fűtésről megvizsgáltak
1. Minél tovább szárad, annál jobb. A valóság az, hogy minden a szárítás módján múlik, de akár már a kivágást követő első őszön is lehet fűteni a fával. A frissen kivágott rönköket lehetőleg már tavasszal fel kell hasogatni és tűzifa méretűre fűrészelni, hogy minél hatékonyabb legyen a száradás. Ezután szellős, esőtől védett, napos helyen kell tárolni az udvarnak egy déli kitettségű részén, rácsos konténerben („gitterbox”) vagy erre a célra szánt tűzifatároló big-bag zsákokban. Így már a fűtési szezon kezdetén mehet is a kályhába a fa.
Hirdetés
2. Nem minden fafaj ég egyformán. Tényleg igaz, hogy a keményfák – bükk, tölgy – lassabban égnek a kályhában. Az már kevésbé közismert, hogy a különféle fafajok kilogrammonkénti fűtőértéke között viszont nincs érdemi különbség. Semmiképpen nem rossz ötlet tehát az előző évben kivágott fenyővel vagy nyárfával fűteni, de még a régi raklapokat is megéri felfűrészelni. Természetesen csak akkor, ha kezeletlen fából készültek, és nem szabadulnak fel belőlük az égés során káros anyagok. A legjobb, ha a tűzifakészletünk vegyes összetételű, kemény- és puhafát egyaránt tartalmaz, tanácsolták az Agrarheute videójában megszólaló német szakértők.
3. Begyújtáshoz az újságpapír a legjobb. Ezt mindenképpen felejtsük el, hiszen begyújtásnál nem csak a papír, de a nyomdafesték is elég, és egy csomó káros anyag kerül általa a légkörbe. Inkább használjunk faforgács alapú kandallógyújtót, vagy hasogassunk vékony gyújtóst!
4. Minél több fa van a kályhában, annál jobb. Semmiképpen sem jó túltömni a kályhát, mert akkor kevesebb oxigén jut a fához, és oxigénszegényebb környezetben kisebb hőtermeléssel jár az égés. Inkább többször érdemes kevesebbet rárakni, mint egyszer sokat.
5. Néha szén és brikett is mehet. Nem jó ötlet a fatüzelésű kályhában elhasználni a grillszezonról maradt brikettet. Egyrészt azért, mert nem minden kályha bírja a folyamatos izzást és a vele járó meglehetősen magas hőmérsékletet, másrészt pedig, mert ajánlott kerülni a vele járó károsanyag-kibocsátást (mint a kén-dioxid). Helyette jó alternatíva lehet a fűrészporból préselt fabrikett, aminek a tárolásához körülbelül feleakkora helyre van szükség, mint a klasszikus tűzifához - hivatkoztak a német portál kapcsolódó videójára.
A témában ajánljuk még olvasásra a Nébih: "Tűzifát Okosan" oldalát, ahol sok hasznos információt lehet megtudni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés