Szinte hihetetlen, ami az itthoni sertéspiacon történt az utóbbi bő egy hónapban. Jócskán megdrágult az élő disznó ára: a 9. héten még 400 forintot adtak egy kiló hízóért, manapság már a 600 forinthoz közelít e summa.

Két év böjt után ismét jobb napokat élhetnek meg a sertéstartók. Pontosabban: talán elérték azt az árszintet, amelyen már nem veszteséget termelnek. A gabona- és energiaárak, a munkabérek növekedése eddig kilónként 40-50 forintos veszteséget okozott. Sokan fel is hagytak a tartással. Most az 570-590 forintos átvételi ár ezt a hónapokon át tartó jövedelemkiesést kezdi ellensúlyozni – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu.

A 13. héten az összes levágott sertés átlagos átvételi ára elérte az 585 forintot, a legjobb minőségért pedig már 592-t adtak a vágóhidak (Fotó: Pixabay)

A németekre kell figyelni

Nagy kérdés, meddig tart ez a piaci fázis? A németekre kell figyelni, Európa ezen a felén is az ő áraik alapján szabják meg a helyi tarifát. Nálunk nemrégiben felfelé ívelő szakasz jelentkezett, amikor a malac-, illetve a hízóár is elindult felfelé. Nálunk a 13. héten az összes levágott sertés átlagos átvételi ára elérte az 585 forintot, a legjobb minőségért pedig már 592-t adtak a vágóhidak. Ez az egy évvel korábbi szinthez képest több mint 33 százalékos növekedést jelent. A drágulás az ólakban nagyjából az év 9. hetében indult: akkoriban az országos átlagár 402 forint volt, pedig a 8. héten alig lépte át a 370-es szintet.

Nem tudni, hogy az említett felvásárlók, illetve vágóhidak meddig bírják ezt a nyomást: az alapanyagért drasztikusan többet fizetnek, míg a kereskedők ezt még nem vették át. A boltokban tapasztalható ugyan drágulás, de nem azt a 30–45 százalékot látjuk, mint ami az élő sertés felvásárlási árában tapasztalható.

A húskészítményeknél is meg kell jelennie a drágább hízótartás hatásának

Ha a vágóhídi, húsfeldolgozói költségnövekedést befogadják a kereskedők, akkor a fogyasztóknak fel kell készülniük arra, hogy nem 1500-1700, hanem vélhetően 2000 forintot kell adni egy kiló lapockáért. Más tőkehúsoknál is hasonló lesz a változás, miként a húskészítményeknél is meg kell jelennie a drágább hízótartás hatásának.

Bizonytalan, hogy ilyen hazai alapanyagárak mellett meddig tartható a számos bolthálózat által tett vállalás, miszerint csak magyar sertéshúst értékesít. Sok importforrás ugyanis valószínűleg sokkal olcsóbb, mint a hazai. Ha csak egy-két hónapra is, de biztos, hogy sokan felpörgetik majd a behozatalt.

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás