Hirdetés
1901 óta a legmelegebb nyár volt az idei - mutatjuk a letaglózó részleteket
A HungaroMet legfrissebb adatai alapján a 2024-es nyár az eddigi legmelegebb volt 1901 óta, a középhőmérséklet országosan 2,7 fokkal meghaladta az 1991–2020-as éghajlati átlagot. Több hőhullámot is tapasztaltak, és mind júliusban, mind augusztusban a maximumhőmérséklet meghaladta a 40 Celsius-fokot. Számos országos melegrekord dőlt meg ebben az időszakban. Az évszak csapadékszegényen zárult, júliusban és augusztusban a csapadékmennyiség jelentősen elmaradt a normálistól, ami súlyos szárazsághoz vezetett.
Hőmérséklet
A nyár középhőmérséklete országos átlagban 23,5°C volt, ami 2,7°C-kal haladta meg az 1991–2020-as éghajlati átlagot (20,8°C). Ez a legmagasabb érték a XX. század kezdete óta. A 2024-es nyár 0,76°C-kal volt melegebb, mint az eddigi legmelegebb, 2022-es nyár. Minden hónap pozitív hőmérsékleti anomáliával zárt: június 1,8°C-kal, július 3,0°C-kal, augusztus pedig 3,4°C-kal haladta meg az átlagot. A legmelegebb hónap a július volt, amely a legmagasabb hőmérsékleteket produkálta a századforduló óta. Az ország legtöbb területén a síkvidéki területek középhőmérséklete 23–25°C között mozgott, míg a Dél-Alföldön helyenként a 25°C-ot is meghaladta - írta meg a HungaroMet.
Csapadék
Az évszak csapadékmennyisége országos átlagban mindössze 130,1 mm volt, ami az éghajlati normál 64%-át teszi ki (1991–2020-as átlag: 203,1 mm). Júniusban még átlag feletti csapadékmennyiséget mértek, azonban júliusban és augusztusban jelentős hiány alakult ki, ami rendkívül száraz időjárást eredményezett. Július a hetedik, augusztus pedig a kilencedik legszárazabb hónap lett 1901 óta. A két hónap összesített csapadéka mindössze 47,2 mm volt, ami csak 1992-ben volt alacsonyabb, azonban 2024-ben a hőmérséklet 1,5°C-kal magasabb volt, ami fokozta az aszályt.
Hirdetés
Az évszak legcsapadékosabb helyszíne a Bükk hegységben található Jávorkút volt, ahol 293,1 mm esett, míg a legkevesebb csapadékot Békéssámsonon regisztrálták, ahol mindössze 50,8 mm hullott. Az ország déli része és a Dél-Dunántúl különösen száraz volt, helyenként 100 mm alatti csapadékmennyiséggel, néhány állomáson pedig a 60 mm-t sem érte el a mért érték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés