Minden év újabb és újabb szakmai kihívásokat jelent a mezőgazdasági vállalkozások számára. A változatos, sokszor szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodás mellett, lassan nincs olyan költségelem, amely évente ne növekedne, különösen igaz ez a 2021-2022-es évekre. Az elmúlt évtizedben egyre fokozottabb a termelők részéről a gazdaságosabb termelésre való törekvés igénye. Ezen szemléletváltás egyik eleme a különböző növénykondicionáló, termésnövelő anyagok intenzív használata, amely természetesen a hatóanyag-kivonásokkal, időjárási szélsőségek számának növekedésével is összefügg.

Ugyanakkor a termelők érzik és természetesen mi gyártók/forgalmazók is tapasztaljuk, hogy az elmúlt 5 évben exponenciálisan megnövekedett a hazai piacon is a lombtrágyák és termésnövelő anyagok száma. A sokszínűség már-már zavaró! Különösen úgy, hogy ebből a növekvő piacból igyekeznek maguknak olyan cégek is nagyobb részt kihasítani, amelyek üzletpolitikája és/vagy termékeinek minősége finoman szólva megkérdőjelezhető.

Adódik a kérdés milyen lehetősége marad a gazdálkodóknak arra, hogy megfelelő minőségű, hatékonyságú és jó ár-érték arányú terméket válasszanak? Legalább ilyen fontos kérdés, hogy milyen lehetőségei vannak azoknak a gyártóknak, akik eddig is tisztességes, nem túlzó és nem megtévesztő marketingpolitikát folytattak, jó minőségű és hatékony termékeket gyártottak, gyártanak kedvező áron.

Nyilván a termelők egymással folytatott tapasztalatcseréje is hasznos lehet. Amennyiben azonban valaki kísérletező típus és van ehhez emberi- és gépi kapacitása megteheti, hogy következetesen végigvisz, 3 éven keresztül egy nagyüzemi tesztet kezelt, kezeletlen kontrollal, táblaosztással, ismétléssel, mindazzal, ami egy ilyen „kísérlet” objektív értékeléséhez szükséges. Ez nagyon ritkán sikerül. Egy száraz évben, mint amilyen a tavalyi esztendő is volt és amilyennek sajnos 2022 is ígérkezik, egy ilyen tesztnél már döntő lehet, hogy egy adott fenofázisban a tábla egyik fele „kap 20 mm” esőt, a másik pedig nem, vagy éppen a talajfoltok torzítják a kísérlet eredményét.

Ezzel együtt a Huminisz Kft. a kezdetektől nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az ország különböző régióiból és növénykultúrákból évente 50-70 db üzemi eredmény érkezzen új és régi partnerektől. Ezen túl egy külsős, független szakember számos fenometriai mérése is kiértékelésre kerül.

Az átlagos emberi szem számára a 20%-os terméstöbblet érzékelhető, természetesen születnek ilyen, sőt ennél is magasabb terméstöbbletek Huminisz-technológiával, de mi nem ezeket emeljük ki!

Sikerünk a folyamatos termék- és technológia fejlesztésben is rejlik. Teszteljük meglévő és az új termékeinket, összehasonlítva egymással és más, hatékony technológiákkal.

Az is közismert tény, hogy alacsonyabb termésátlagnál, kevésbé intenzív technológiánál adott termésnövelő anyagot a megfelelő fenofázisban alkalmazva jellemzően nagyobb terméstöbbletet tudunk realizálni, mint magasabb termésszinteken.

Intenzív termesztéstechnológia esetében ezek a „pluszok” általában sokkal alacsonyabbak, ebben az esetben inkább a termésbiztonság miatt alkalmazunk termésnövelő anyagokat.

A kisparcellás kísérleteknek is kell bizonyítani…

Számos kisparcellás, 4-ismétléses kísérlettel rendelkezünk szójában, kalászosban, repcében. Az alábbi vizsgálat is egy ilyen, a különböző növénykondicionálók független összehasonlítása céljából jött létre egy termelő cég megbízásából. További érdekessége a vizsgálatnak, hogy láthatóan egy nagyon magas termésszint elérése a cél, egy lehetőség szerint alacsonyabb input ráfordítás mellett. Ezért is igyekeznek jó ár-érték arányú és megtérülésű növénykondicionálókat, lombtrágyákat alkalmazni.  

2017-ben demo teljesítménykísérlet zárult le a sopronhorpácsi Beta Kutatóintézet Nonprofit Kft.-nél. Búzában, repcében és kukoricában vizsgálták, hasonlították össze a Huminisz, standard kontroll A-B-C technológiákat. A 2015-2017. évek összesített Huminisz terméseredmények, ráfordítás-megtérülési számai minden kultúrában egyértelműen kimagaslóak és bíztatóak. (1.ábra).

1. ábra 2015-17.évek összesített átlageredményei, Beta Kutatóintézet Nonprofit Kft., Sopronhorpács

Őszi búzában a kontrollparcellában a három év átlagában kiemelkedő 10,70 t/ha termésmennyiséget mértek. A leghatékonyabb a kétkezeléses Huminisz-technológia lett 11,29 t/ha eredménnyel. Ez a kezelés, átlagosan hektáronkénti 590 kg terméstöbblet eredményezett, az akkori árszinten is 2-szeres megtérülést mutatott. A jelenlegi felvásárlási árakkal számolva a megtérülési mutató 4-5-szörös lenne.

Őszi káposztarepcében a kontrollparcellában a szintén jó termésátlagnak számító 4,51 t/ha eredményt mértek. A leghatékonyabb kezelésnek az évek átlagában itt is a két kezeléses Huminisz-technológia bizonyult 4,87 t/ha átlagterméssel. Az átlagosan 360 kg terméstöbblet, 115.000 Ft átlag felvásárlási árral számolva adott időszakban. Jelenleg két Huminisz kezelés (növénykondicionálás+lombtrágyázás) átlagköltsége 16-18.000 Ft/ha. A jelenlegi felvásárlási árakon számolva a megtérülési mutató 6-8-szoros lenne.

Kukoricában a kontrollparcellában a kísérleti adatok szerint a termésátlag 15,86 t/ha volt A leghatékonyabb kezelésnek szintén az egykezeléses Huminisz bizonyult 16,68 t/ha átlag termésmennyiséggel. Az átlaghoz viszonyítva 830 kg átlagterméstöbblet, átlag 45.000 Ft felvásárlási áron, 30.680 Ft átlagbevétel többletet jelentett, ami a jelenlegi Huminisz hektárköltséget és felvásárlási árakat figyelembe véve 8-10-szeres megtérülést jelentene.

Összegezve kijelenthető, hogy egymástól három, ökológiailag eltérő évben (csapadékos, közepes csapadék ellátottságú, száraz), mindhárom fő szántóföldi növénykultúrában egyaránt kiemelkedő, legjobb átlageredményt a Huminisz-technológiában mértek. Az adatok egyértelműen alátámasztják, hogy a sikeres és gazdaságos termelés elérésében fontos szerepe van az összköltségek tekintetében pár százalékot jelentő, jó ár-érték arányú, Huminisz komplex növénykondicionálási és lombtrágyázási technológia és más hasonlóan hatékony technológiák használatának.

Pais István
Huminisz Kft.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Oktatási, kutatási és innovációs tevékenységekben dolgozik együtt a Magyar Kutatási Hálózat és a Széchenyi István Egyetem

2025.01.15.

A Széchenyi István Egyetem és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2024 tavaszán a nemzetközi hálózatokban történő közös oktatási, kutatási és innovációs tevékenységek elősegítése érdekében.

Csak a saját génszerkesztett növényeit engedi a földekre az ázsiai nagyhatalom

2025.01.15.

Csak a saját génszerkesztett növényeit engedi a hazai földekre Kína.

C-vitamin-bomba a kamrából

2025.01.15.

A téli körte, amely a hideg évszak egyik elérhető gyümölcse, nemcsak ízével, hanem különleges tápanyagtartalmával is kitűnik a többi gyümölcs közül. Ez a látszólag egyszerű gyümölcs valódi szuperélelmiszer, amely sokféleképpen hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez, különösen a téli időszakban.

Inflációs hidegzuhany: újra elszabadultak az árak decemberben

2025.01.15.

2024 decemberében a fogyasztói árak átlagosan 4,6%-kal haladták meg az előző év azonos időszakának szintjét, míg az előző hónaphoz képest 0,5%-os emelkedést mértek. Az éves infláció 2024-ben 3,7%-os volt, ami meghaladta a korábbi várakozásokat.

Sok fejlesztési pénz érkezett a magyar nemzeti parkokba 2024-ben

2025.01.15.

A 2024-es esztendőben is jelentős előrelépést tettek a magyar nemzeti park igazgatóságok, sokat fejlődött az állami természetvédelem

Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partnerhírek
Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás