A kertészkedés drága hobbi lehet. Létezik azonban néhány olyan pénztakarékos kertészkedési tipp, amelyek által anélkül élvezhetjük az egészséges termést, hogy túlzottan nagy terhet rónánk a családi költségvetésünkre.

Íme  tehát 16 olyan pénztárcabarát kertészkedési tipp , amelyek segítenek egy gyönyörű kert fenntartásában anélkül, hogy túl sokat költenénk!

A talajtakarással például vizet spórolhatunk, csökkenthetjük a gyomok elszaporodását, és megvédhetjük a növények gyökereit a szélsőséges időjárástól. Használjunk száraz leveleket, faforgácsot vagy komposztszóradékot (Fotó: Pixabay)

1. Készítsünk saját komposztot!

Nem szükséges drága komposztot vásárolni, amikor könnyedén elkészítheti bárki a saját szerves hulladékából. Nem kell hozzá nagy kert – elég némi fűnyesedék, konyhai hulladék és apró ágak.

2. Használjunk lebomló cserepeket a palántázáshoz!

Ahelyett, hogy pénzt költenénk palántanevelő tálcákra, használjunk lebomló anyagokat, például újságpapírt, WC-papír gurigát, citrusfélék héját, tojástartókat vagy tojáshéjat.

3. Zöldségek termesztése zsákokban

Ha kis helyen szeretnénk kertészkedni, nem szükséges drága cserepeket venni. Használhatunk jutazsákokat vagy egyéb nagyobb textilzsákokat. A gyökérzöldségek különösen jól fejlődnek ilyen környezetben.

4. Szaporítsuk a növényeket!

A növények szaporítása kiváló módja annak, hogy több növényt neveljünk költségek nélkül. A dugványozás, bujtás és tőosztás mind nagyszerű módszerek erre.

5. Mulcsozzuk a talajt!

A talajtakarással vizet spórolhatunk, csökkenthetjük a gyomok elszaporodását, és megvédhetjük a növények gyökereit a szélsőséges időjárástól. Használjunk száraz leveleket, faforgácsot vagy komposztszóradékot.

6. Kerüljük az impulzusvásárlást!

Ne vásároljunk hirtelen felindulásból növényeket! Ismerjük meg a helyi éghajlati viszonyokat, és csak olyan növényeket szerezzünk be, amelyek megfelelően fejlődnek az adott környezetben.

7. Használjuk fel a háztartási eszközöket!

Olyan hétköznapi dolgok, mint az ecet, segítenek a gyomok elleni védekezésben és a szerszámok tisztításában. A kávézacc és a teafilterek javítják a talaj minőségét és savasságát.

8. Gyümölcshéjak újrahasznosítása

A citrusfélék héja rovarriasztó hatású, a banánhéj pedig elűzi a levéltetveket. Az almának, mangónak és gránátalmának a héja tápanyagban gazdag, és kiváló növényi táp készíthető belőlük.

9. Tartsuk gyommentesen a kertet!

A gyomok elszívják a tápanyagokat, és rontják a talaj minőségét. Használjunk ecetet, kartonpapírt vagy mulcsot a gyomok visszaszorítására, így pénzt takaríthatunk meg a gyomirtókon.

10. Használjuk fel a főzővizet!

A zöldségek főzése vagy mosása után visszamaradt vizet ne öntsük ki! Miután kihűlt, öntözzük vele a növényeket – tápanyagban gazdag, és segíti a növények fejlődését.

11. Végezzünk talajvizsgálatot!

Bár elsőre felesleges kiadásnak tűnhet, egy talajvizsgálat megmutatja, milyen tápanyagok hiányoznak, így csak azokat a műtrágyákat kell megvásárolnunk, amelyekre valóban szükség van.

12. Használjuk fel a fűnyesedéket!

A fűnyesedék visszahagyása a gyepen természetes trágyaként működik, és akár 25%-kal is csökkentheti a műtrágya-felhasználást.

13. Konyhai hulladék újrahasznosítása

Bizonyos zöldségek újranöveszthetők konyhai hulladékból, például a hagyma, a saláta vagy a sárgarépa. Ezáltal kevesebbet kell költeni a friss terményekre.

14. Csereberéljünk növényeket és magokat!

A helyi növénycserék és magbörzék kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy új növényeket szerezzünk be anélkül, hogy pénzt költenénk rájuk.

15. Neveljünk növényeket magról!

A magról nevelt növények olcsóbbak, mint a palánták. Emellett a szezon végén begyűjtött magokat eltehetjük a következő évre, így tovább csökkenthetők a költségek.

16. Vásároljunk kisebb növényeket!

A kisebb növények olcsóbbak és könnyebben alkalmazkodnak az új környezethez, így gyorsabban növekednek, és kevesebb gondozást igényelnek, mint a nagyobb példányok.

Ezekkel az egyszerű tippekkel tehát jelentősen csökkenthetők a kertészkedés költségei, miközben gyönyörű és egészséges kertet alakíthatunk ki!

(Forrás: balconygardenweb.com)

Megosztás

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás