Zöldítik a gyermekétkeztetést Burgenlandban: a menzák felében bioélelmiszert készítenek

Három év alatt került sereghajtóból az első helyre a szomszédos Burgenland az osztrák tartományok között, ami az egészséges és környezetbarát közétkeztetést illeti. A helyi ökogazdálkodásból származó alapanyagok beépítése, és a menzák általános zöldítése Magyarországon még kezdetleges állapotban van. Ezt szeretnék megváltoztatni a Greenpeace Magyarország aktivistái, akik évek óta dolgoznak az ökomenzák hazai elterjesztéséért.

A Greenfo írta meg, hogy 2018 novemberében a Greenpeace számolt be arról, hogy Burgenland tartományi kormánya megszavazta: 2021-ig 50 százalékra kell növelni a bioélelmiszerek arányát az óvodákban és iskolákban. Ezt a célt pedig el is érték, sőt számos intézményben túl is teljesítették. A helyi ökogazdálkodók által termelt alapanyagok bevonása a közétkeztetésbe nemcsak egészségügyi, hanem környezetvédelmi szempontból is óriási jelentőséggel bír. Ugyanis az, hogy hogyan állítjuk elő az élelmiszereinket, jelentős hatással van a klímára, a talajra, az élővizekre és a biológiai sokféleségre is.

Egyre terjed az ökomenzák aránya Ausztriában
Egyre terjed az ökomenzák aránya Ausztriában

Miután 2018 végén megszületett a döntés a burgenlandi menzák megreformálásáról, a tartományi döntéshozók elkészítették az új közbeszerzési szabályozást, ami segített megvalósítani a biofordulatot. Mostanra már számos olyan óvoda és iskola is van, ahol az élelmiszerek több mint fele, esetenként 60-70 százaléka ökológiai gazdálkodásból származik.

Komoly cél: a teljes ellátás

A törvénybe iktatott végső cél az, hogy 2024-re 100 százalékban egészséges bioélelmiszerrel lássák el a gyerekeket. A menzareformot majd szeretnék kiterjeszteni a kórházakra és a tartományi kormány más intézményeire is. Sőt, azt is célként tűzték ki, hogy a burgenlandi minta egész Ausztriában elterjedjen. A biofordulat ugyanis nagy lehetőségeket rejt nem csak a gyerekek egészséges fejlődése szempontjából, hanem az osztrák gazdálkodóknak is, akik számára a közétkeztetés stabil, kiszámítható felvevőpiacot jelent. Így megkönnyíti számukra az ökológiai gazdálkodásra (biogazdálkodásra) való átállást.

Magyarország és az ökomenzák

Magyarországon a helyi ökogazdálkodásból származó alapanyagok beépítése, és ezzel együtt a menzák általános zöldítése még gyerekcipőben jár. Pedig nagyon fontos lenne, hogy több bioélelmiszert kínáljanak a közétkeztetésben. Egyrészt azért, mert a gyerekek a legérzékenyebbek az élelmiszerekben található vegyszermaradványokra, másrészt pedig azért, mert az óvodások és iskolások ezáltal a szociális helyzetüktől függetlenül juthatnának egészséges, környezetkímélő módon előállított élelemhez.

A menzák ilyen jellegű átalakítása persze nem megy egyik napról a másikra, de lépésről-lépésre kialakítani itthon sem lehetetlen. Bár egyelőre kis számban, de vannak már jó hazai példák, amelyek azt bizonyítják, hogy közös akarattal a burgenlandi példát meg lehetne valósítani Magyarországon is.

Ökomenza Szarvason

Néhány évvel ezelőtt a Békés megyei Szarvason, több szereplő összefogásával olyan előremutató gyermekélelmezési modellt hoztak létre, ahol egy 1600 adagos főzőkonyhán az alapanyagok csaknem fele helyi termelőktől származik. A felhasznált zöldségek 50-60 százaléka biozöldség, az élelmiszer-hulladék mennyiségét pedig egyszerű ötletekkel csökkentik.

Kistelepüléseken is van jó példa:

Ilyen a Veszprém megyei Nyárád, ahol szinte az összes alapanyagot helyben termelik meg a közétkeztetéshez az óvoda és az idősek otthona számára. Méghozzá úgy, hogy kizárólag biogazdálkodásban engedélyezett növényvédő szereket használnak. A gazdálkodásba bevonták olyan idős személyek kertjeit is, akik maguk már nem tudják területüket megművelni, de zavarja őket, ha a kertet felveri a gaz. Ők örömmel veszik azt, hogy az önkormányzat megműveli a területüket, a termények pedig a közétkeztetést ellátó konyhára kerülnek.

Ökomenza Nyárádon

A Greenpeace-nél évek óta dolgoznak az ökomenzák elterjesztéséért és támogatják az alulról jövő kezdeményezéseket azáltal, hogy felkutatják és bemutatják az országban megvalósult jó példákat és ingyenes workshopokat szerveznek a témában. Segítenek abban, hogy egymásra találjanak az ökotermelők, iskolák és önkormányzatok – valamint az egyes szereplőktől számos hasznos javaslatot is összegyűjtöttek a közétkeztetés átalakítására. Még több információ az ökomenzákról ide kattintva érhető el.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Akcióterv segítheti a hazai biotermesztés elterjed... Tény, hogy ha nem változtat az emberiség az életvitelén, komoly problémák adódhatnak a fajfenntartás terén. Sokan hangot is adnak ennek, miniszterek, ...
Nem újkeletű dolog a biogazdálkodás Organikus gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, biogazdálkodás… sokan sokféleképpen nevezik a mai szemlélet szerint modern felfogású gazdálkodást, pedig...
Újabb támogatás az ökológiai gazdálkodás segítésér... Minden eddiginél többet fordíthat Magyarország az ökológiai gazdálkodás támogatására. A támogatás a korábbi keret csaknem háromszorosát, mintegy 60 mi...
Induló kifizetések, meghosszabbított határidők... Csupa jó hírt kaptak a gazdák a héten: a mai napon (pénteken) megkezdődnek a területalapú támogatások előlegrészének kifizetései, valamint egyéb, kise...
A biogazdálkodásé lehet a jövő A korábbinál is több támogatást kaphatnak jövő évtől kezdve azok, akik a biogazdálkodás mellett döntenek. A vegyszermentes és ökológiai gazdálkodást f...
Minden ember jóllakhatna… Csak üres szavak azok, melyek azt állítják, hogy csak a nagyüzemi mezőgazdaság tarthatja el a világ népességét. Az ökológiai gazdálkodás is tökéletese...