Zöld oázis: önellátó közösség Dunaszigeten

Dunasziget a Szigetköz egy csodás, nyugodt települése, amely már önmagában is elbűvöli az oda látogatókat. Néhány éve azonban a Dunaszigeti Zöldközösség hozta meg az országos hírnevet a településnek. Ennek a kezdeményezésnek a működését ismerhetik most meg.

Az elképzelés Payr Anna tájépítész és ifj. Czina Ferenc kertészmérnöktől származott. Ötletüket egy francia eredetű modell alapjára építették, majd meg is honosították azt. Elsődleges céljuk az volt (és a mai napig is az), hogy vegyszermentes zöldséget és gyümölcsöt fogyasszanak, valamint biztosítsák ezt a zöldségközösség tagjainak is.

Ennek megfelelően ökológiai tájgazdálkodást folytatnak, ami azt jelenti, hogy a termesztett növények vegyszer- és műtrágyamentesen növekednek az általuk használt 3 hektáros területen. Az összterületből 6000 négyzetméteren szabadföldi, 200 négyzetméteren pedig fűtetlen fóliás termesztés folyik.

A közösség tagjai a gazdaság éves működési költségét fizetik ki, havi bontásban, átalányként. Cserébe az év során osztoznak a gazdaság terményein, ahol idén 30 adagra való zöldség terem.

A termesztett növényeket ökológiai keretek között nevelik
A termesztett növényeket ökológiai keretek között nevelik

 

A zöldségkosarakat heti egyszer, csütörtökönként Mosonmagyaróváron, vagy személyesen a gazdaságban lehetséges átvenni. A zöldségek rendkívül változatosak, sokfélék, így a közösség tagjai egyfajta életmódváltáson mennek keresztül attól a perctől kezdve, hogy csatlakoznak a szerveződéshez.

Sokszor kísérleteznek a gazdaságban különleges zöldségekkel is. Amennyiben ezeket először adják a tagoknak, recepteket is mellékelnek segítségként, hogy mindenki tudja, mit lehet készíteni belőle. A kertben jelenleg 45 féle zöldség, gyógy-és fűszernövény terem. Ez a termesztőktől széleskörű tudást és előrelátó tervezést igényel, a fogyasztóknak pedig változatosságot biztosít egész éven át.

A zöldségkosarak átadása közösségi esemény. Minden családnak magának kell gondoskodnia arról, hogy az általa megvásárolt zöldségekért elmenjen, így a tagok minden csütörtökön személyesen találkoznak Annával és Ferivel, és egymással is. Anna fontosnak tartja, hogy az is menjen el a heti kosárért, aki főzni fog a terményekből, így könnyebb a cserebere, és a receptcsere is. A találkozók alkalmával fontos az aktuális hírek megbeszélése, a visszajelzés a tagok részéről, akár pozitív, akár negatív is az. A következő évi tervezést megelőzik a téli megbeszélések, melyeken egyrészt az előző évek tapasztalatát gondolják át és építik be, másrészt pedig várják a tagok jelzéseit, hogy milyen terményeket szeretnének még látni a kosarukban.

A Zöldségközösség nyílt napokat, kerti programokat szervez, ha nagyobb mennyiségű termény van valamiből, mint ami a kosarakba rakható lenne: „szedd magad” alkalmakat szerveznek, ahol a tagok ingyen egészíthetik ki kosaruk tartalmát.

A Zöldségközösség még Szedd magad! akciókat is szervez, ha több a termés, mint amire szükségük van
A Zöldségközösség még Szedd magad! akciókat is szervez, ha több a termés, mint amire szükségük van

 

A tagok a rendszer aktív résztvevői, anyagi értelemben is, másrészt visszajelzéseik révén, tapasztalataik átadásával teszik fenntarthatóvá a gazdaság működését.

Van olyan tagja a zöldségközösségnek, aki Budapestről jár hetente a Szigetközbe a zöldségekért. A fogyasztók pozitív visszajelzései, beszámolóik az elkészített finom ételekről, új receptjeik, valamint a közösségben megvalósuló szemlélet- és életmódváltás jelenti Anna és Feri számára az igazi elismerést.

Forrás: videkihalozat.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Akcióterv segítheti a hazai biotermesztés elterjed... Tény, hogy ha nem változtat az emberiség az életvitelén, komoly problémák adódhatnak a fajfenntartás terén. Sokan hangot is adnak ennek, miniszterek, ...
Nem újkeletű dolog a biogazdálkodás Organikus gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, biogazdálkodás… sokan sokféleképpen nevezik a mai szemlélet szerint modern felfogású gazdálkodást, pedig...
Újabb támogatás az ökológiai gazdálkodás segítésér... Minden eddiginél többet fordíthat Magyarország az ökológiai gazdálkodás támogatására. A támogatás a korábbi keret csaknem háromszorosát, mintegy 60 mi...
Induló kifizetések, meghosszabbított határidők... Csupa jó hírt kaptak a gazdák a héten: a mai napon (pénteken) megkezdődnek a területalapú támogatások előlegrészének kifizetései, valamint egyéb, kise...
A biogazdálkodásé lehet a jövő A korábbinál is több támogatást kaphatnak jövő évtől kezdve azok, akik a biogazdálkodás mellett döntenek. A vegyszermentes és ökológiai gazdálkodást f...
Minden ember jóllakhatna… Csak üres szavak azok, melyek azt állítják, hogy csak a nagyüzemi mezőgazdaság tarthatja el a világ népességét. Az ökológiai gazdálkodás is tökéletese...