Vizsga nélkül nincs horgászat!

Sokak szerint a horgászathoz csak egy horgászbot, egy orsó, néhány méter damil, horog és csali kell, pedig ez nem így van. Nagy meglepetés érheti azokat a horgászokat, akik a megfelelő engedélyek és vizsgák nélkül ülnek ki a tópartra és szembetalálkoznak a halőrrel.

Az ide vonatkozó jogszabály kimondja, hogy kizárólag az a személy jogosult horgászatra, aki rendelkezik állami horgászjeggyel és érvényes fogási naplóval. A fent említett okmányokat kizárólag a halgazdálkodási hatóság, illetve az általa felhatalmazott, írásban forgalmazásra feljogosított szervezet adhat ki.

A dolog azonban nem ilyen egyszerű, ugyanis állami horgászjegyet csak és kizárólag az a személy kaphat, aki állami horgászvizsgával rendelkezik, vagy bemutatja a korábbi, érvényes állami horgászjegyét.

Horgászvizsga nélkül ifjúsági- és felnőtt horgász nem válthat ki állami horgászjegyet! (Fotó: kapitalis.eu)
Horgászvizsga nélkül ifjúsági- és felnőtt horgász nem válthat ki állami horgászjegyet! (Fotó: kapitalis.eu)

 

A 3-15 éves gyermekhorgászok részére is ki kell váltani az állami horgászjegyet és a fogási naplót, azonban esetükben ez nincsen horgászvizsgához kötve.

15-19 éves, ifjúsági horgászok esetében azonban már csak abban az esetben adható ki az állami horgászjegy, ha a fiatal horgász sikeres horgászvizsgát tett.

Ki mentesülhet a horgászvizsga elvégzése alól?

Horgászvizsga letétele alól jogszabályilag felmentést kaphatnak azon értelmi fogyatékos személyek, akiknek törvényes képviselője az állapotát igazoló okmányt benyújtja. Az említett személyek kizárólag a már 18. életévét betöltött, állami horgászvizsgával rendelkező személy jelenlétében horgászhatnak.

Mennyibe kerül a horgászvizsga?

A gyermek- és ifjúsági horgászok kedvezményes, 1.000 forintos áron jogosultak az állami horgászvizsga letételére, felnőtt horgászok esetében a fizetendő összeg 3.500 forint.

A vizsga menete

Az állami horgászvizsga egy írásbeli és egy szóbeli vizsgarészből tevődik össze, amelyek minimum 3 fős bizottság előtt történnek. A vizsga az írásbeli résszel kezdődik. 32 tesztkérdésre kell válaszolniuk a vizsgázóknak, minden helyes válasz 1 pontot ér. Kizárólag az a vizsgázó mehet a szóbeli vizsgára, aki a teszt során legalább 22 pontot elért.

A szóbeli vizsgán hasonló képekről kell felismerni a halakat. Ön tudja, milyen hal van a képen? (Fotó: kigyosto.hu)
A szóbeli vizsgán hasonló képekről kell felismerni a halakat. Ön tudja, milyen hal van a képen? (Fotó: kigyosto.hu)

 

Az írásbeli vizsga során számot kell adnia a vizsgázóknak többek között a halgazdálkodási és halvédelmi jogszabályokról, az alapvető horgászmódszerekről, a horgászrendi szabályokról és a horgászetikáról is.

A szóbeli vizsgán a vizsgázó által húzott 10, a képeken látható halfajt kell felismerni és a legfontosabb biológiai jellemzőiket ismertetni. A fajok között szerepel fogható őshonos és nem őshonos, továbbá nem fogható, de nem védett és védett vagy fokozottan védett halfaj is. A felismerésre 1 pont jár, míg a biológiai jellemzők felsorolásáért szintén egy pontot kap a vizsgázó. A nem fogható, de nem védett, továbbá a védett vagy fokozottan védett fajok mindegyikét fel kell ismerni. Így összesen 20 pontot lehet elérni a szóbeli vizsgán, amiből minimum 14-et kell elérni a sikeres vizsgához.

A szóbeli vizsga után a vizsgázó azonnal megtudja a vizsga eredményét és sikeres vizsga esetén a horgászvizsga bizonyítványt is azonnal kézhez kapja.

Forrás: portal.nebih.gov.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Új év, új szabályok a horgászoknak A januárral együtt elérkezett az új halgazdálkodási törvény is. Ennek értelmében több jogszabály is módosult, beszüntették a kereskedelmi célú horgász...
Iskolai tananyag lesz a horgászat? Érdekes ötlettel állt elő a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ). Terveik szerint 3 éven belül az általános iskolákban oktatnák a horgászatot, s...
Január 1-je szankció terhes változásokat hozott a ... A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a horgászok figyelmét, hogy 2018. január 1-jétől már a halgazdálkodási létesítményeken, h...
A horgászattal és halgazdasággal kapcsolatos kötel... Tavaly év végén módosult a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény, valamint a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapí...
Az állami horgászjegyen kívül területi engedély is... Magyarországon nincs olyan vízterület, ahová a horgászoknak nem szükséges állami horgászjegyet váltaniuk a horgászati tevékenységhez. Az állami horgás...