A méhek nagyon komoly munkát végeznek a világ élelmiszerellátásában. Nélkülük számtalan élelmiszert meg sem tudnánk termelni. Az utóbbi időben azonban egyre nagyobb mértékű méhpusztulásokról lehet hallani, nem meglepő hát, hogy tudósok elkezdték megkeresni a méhek helyettesítésének legjobb módszerét.
A növények beporzása elengedhetetlen a természet megfelelő működéséhez. Ezt a munkát nagy részben a méhek végzik szerte a világon. Számuk az utóbbi időben folyamatosan apad, közben azonban fokozatosan növekszik az élelmiszerek iránti igény. Ezért japán kutatók megkezdték a méheket helyettesítő drónok megépítését.

Az elképzelés az, hogy egy kisméretű drónra – amely egy méhnél csak egy kicsivel nagyobb – állati szőrből készült szőnyeget ragasztanak. Ezt bekenik valamilyen ragadós anyaggal, majd a szerkezet a virágokra repülve begyűjti a virágport – a ragadós anyaggal bevont állati szőrök segítségével – majd azt a következő virágra viszi és beporozza azt.
Az első tesztek sikeresek voltak. Kiderült, a drónok nem sokat vacakolnak a beporzással, a virágpor felvétele és leadása is a másodperc tört része alatt történik meg.
Íme, egy videó, amely a beporzási folyamatot mutatja be:
A projekt nagyon figyelemre méltó, de még a szakértők szerint is messze van az az idő, amikor ezzel a módszerrel befolyásolni lehet a termést. Az viszont megtörténhet, hogy később teljesen automatizálni fogják a tudósok a folyamatot és drónrajok fogják körüldongani a beporzandó növényeket.
Nem újdonság a mezőgazdaság és a technológia összefonódása, az utóbbi időben egyre több, korszakalkotó ötletről hallani. A bitport.hu információi szerint Ausztráliában például robotkutyákkal tartják kordában a marhacsordákat, de a zöldségszedő robot és a sofőr nélküli traktor is komoly port kavart a mezőgazdászok között.