Végy egy csipetnyi kreatint! Recept a tenyésztőtápok összeállítására a csibék vitalitása érdekében

Mi lenne, ha már az embriót is gazdagíthatnánk egy gyorsan elérhető energiaforrással, hogy jobban biztosítsuk a kikelést és az első életnapokat? Ez lehetséges a brojler tenyésztyúk kreatinforrással történő etetésével.

A kreatin szerves vegyület, és a természetben három aminosavból: argininből, glicinből és metioninból állítható elő. Ez a képződés a gerincesek veséjében és májában történik, a kreatin pedig (főként) az izmokban és az agyszövetben tárolódik. A kreatin biztosítja az izomsejtek számára a nagyobb energiatermelés képességét.

A brojler- és tenyésztőtyúkok kreatinnal való ellátása a tojásban és az embrióban lévő kreatinszint növelése érdekében nagyszerű ötlet
A brojler- és tenyésztőtyúkok kreatinnal való ellátása a tojásban és az embrióban lévő kreatinszint növelése érdekében nagyszerű ötlet (Fotó: Pixabay)

A sejt energiavalutája, az ATP

Ez úgy történik, hogy a foszfátcsoportok segítségével az energiaszegény adenozin-difoszfátot (ADP) ravasz módon alakítják vissza a sejt energiavalutájává, adenozin-trifoszfáttá (ATP). Újrahasznosítás a maga nemében. Ennek eredménye, hogy az izomnak több energiája van, és jobban tud teljesíteni.

Bár a gerincesek maguk is képesek kreatint előállítani, a kreatin táplálékkal történő hozzáadása jelentősen, akár 20%-kal is megnövelheti a szervezet kreatinszintjét. Ez nemcsak energiafelesleget biztosít, ami kulcsfontosságú lehet ATP-hiányos időkben, hanem serkenti a sejtek glükózfelvételét is, amit az izmok glikogénraktárainak, a következő fontos sejtenergiatartaléknak a növekedése követhet.

A jelenlegi étrendek nem fedezik a kreatinigényt

Mivel a kreatin az izomszövetben található, az állati fehérje alapú takarmány-összetevőkben is jelen van. Az állati eredetű fehérjék koncentrációja azonban meglehetősen alacsony, és nagyon változó, ami valószínűleg a változó nyersanyagminőségnek és azoknak a kemény feldolgozási körülményeknek tudható be, amelyek között a kreatin nem stabil.

Ezenkívül az állati eredetű fehérjéket nem használják olyan gyakran az állati takarmányokban, mivel a legtöbb baromfitakarmány-készítmény növényi fehérjéken és gabonaféléken alapul. Bár a kreatint a madarak maguk is képesek szintetizálni, ez nem elegendő a modern brojlercsirkék magas teljesítmény- és növekedési igényeinek kielégítésére.

Mint a sportolók

Bizonyos értelemben a brojlerek a sportolókhoz hasonlíthatók. És ez már az embriófázisban kezdődik, ahol állandóan nagy az energiaigény. A brojler- és tenyésztőtyúkok kreatinnal való ellátása a tojásban és az embrióban lévő kreatinszint növelése érdekében nagyszerű ötlet. De van itt egy probléma.

A legtöbb baromfitakarmányt takarmánypelletekben szállítják. A pelletálás az a folyamat, amelynek során a nyersanyagokból pelletet készítenek, hogy a keményítő lebontásával emészthetőbbé tegyék a takarmányt. Ez pedig 80oC-os hőmérsékleten történik. A kreatin hozzáadása ehhez a folyamathoz a molekula veszteségeit eredményezi. A kreatin egyszerűen nem szereti a hőt.

A tenyészcsirkék etetése egy prekurzorral

Ezt a problémát okosan úgy lehet megkerülni, ha a kreatin prekurzorát, a guanidinoecetsavat (GAA) adjuk a tenyésztőtyúk takarmányához, ez tökéletesen alkalmas a takarmány előállítása során kialakult körülmények fenntartására. A májban a guanidino-ecetsav (GAA) kreatinná szintetizálható, amely aztán az izomszövetben tárolódik.

A kreatin ezután a tyúkból a tojásba kerül. Ezáltal a csirkeembriónak extra energiakészlet áll rendelkezésére, amelyet a kikelési és a kikelést követő szükségleteihez használhat fel. Ez pedig nagyon fontos, mert a csibe első hét napja a gazdaságban fontos szerepet játszik a későbbi életben nyújtott teljesítményének meghatározásában.

A kreatin prekurzor pótlása a tenyésztőtyúkoknak lehetőséget teremt a kelési arány és a csibék minőségének javítására, és a témával kapcsolatos kutatások egyre bővülnek.

Az egy dolog, hogy a kreatin bekerüljön a tojásba, de az is kulcsfontosságú, hogy az embrió felvegye a kreatint
Az egy dolog, hogy a kreatin bekerüljön a tojásba, de az is kulcsfontosságú, hogy az embrió felvegye a kreatint (Fotó: Pixabay)

Az utódok teljesítményére gyakorolt hatás

Az egy dolog, hogy a kreatin bekerüljön a tojásba, de az is kulcsfontosságú, hogy az embrió felvegye a kreatint. A bejelentett tanulmányok közül kettő a GAA-kiegészítés előnyeit mutatta ki az utódok teljesítményében, míg egy másik, 2018-as tanulmány csak akkor tudta kimutatni az utódok teljesítményének javulását, ha a GAA-kiegészítést az utódok etetése során is folytatták.

A GAA leghatékonyabb dózisszintjét 0,08 és 0,12% GAA között találták. A brojlertenyésztők adatai alapján az előnyök az idősebb madaraknál kifejezettebbek voltak. Egy 45 000 madarat magába foglaló gyakorlati vizsgálat meghatározta: az 1 g GAA/kg-mal etetett tyúkok keltetőképessége 1, 3 és 5%-kal nőtt a kontrollgazdaságban tartott tyúkokkal összehasonlítva 60, 61 és 62 hetes korban.

Következtetés

Egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogyan lehet a legjobban etetni a naposcsibét, hogy egészséges és gyorsan növekvő madár legyen belőle. A megoldások a kisméretű, könnyen fogyasztható takarmánypelletek etetésétől a speciálisan kialakított etetőkig terjednek, amelyekhez a kis fiókák könnyen hozzáférnek. A tojásban lévő tápanyagkomponensek kreatinnal való dúsítása a modern brojlercsirkék élettani igényeinek jobb kielégítése érdekében rendkívül fontos kiegészítő, amely tovább javítja a brojlertermelést az egészség, a növekedés és a hatékonyság szempontjából.

A GAA-val, mint kreatinforrással végzett legújabb kutatások alátámasztják, hogy a GAA hozzáadása a brojler tenyésztőtyúkok takarmányához praktikus és hatékony módja ennek. Ez a táplálkozási szakemberek számára egy további eszközt biztosít a tenyésztőtyúkok takarmányának összeállításához, valamint az erős és egészséges csibék biztosításához. Ez mind az állatok egészségét és teljesítményét, mind a gazdaság jövedelmezőségét szolgálja.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Remek brojler eredmények Pénzesgyőrben A Veszprém megyei Pénzesgyőr falu szélén jelenleg egy kétszintes épületben neveli a szárnyasokat Schvéger György, aki 1986 óta foglalkozik baromfi nev...
Forradalmasítani a csirkék bélrendszerét – a prebi... Dr. Natalie Morgan baromfitáplálkozási szakértő azt vizsgálja, hogy a prebiotikumok használata a tojótakarmányokban javíthatja-e a csirketermelést, é...
A berberin hatékonysága a mikotoxinok ellen a broj... A mikotoxinok ellenőrzésére használt standard módszer a nem tápláló felszívódó anyagok használata a takarmányban, amelyek megkötik a mikotoxinokat, é...
Védekezés a Campylobacter ellen: kulcsfontosságú a... A kereskedelmi célú brojlercsirke-állományok Campylobacter-kolonizációjának megelőzéséhez az élelmiszerláncban dolgozó munkások jobb kommunikációjára...
Tengeri ásványi anyagokkal a brojlerek teljesítmén... A tengeri ásványi anyagok komplexe bizonyítottan javítja a kalciumhoz és a foszforhoz való hozzáférhetőségét. Emellett fokozza a brojlercsirkék immun...