A Méhészeti Egyesület szerint nem lehet mézhiányról beszélni. A hazai boltok, illetve a termelők viszont épp az ellenkezőjét állítják: kevés a méz itthon, ami van, az pedig olyan drága, hogy nem lehet értékesíteni. A méhészeti egyesület szerint az importtermék vásárlása kockázatokat is rejthet magában!
Magyarország a mézpiac élmezőnyébe tartozik Európában, mégis, nagy mennyiségű importált méz került a boltok polcaira az utóbbi időben. Durvább becslések szerint már 50 százalékos a külföldi mézek mennyisége a boltokban. A termelők szerint tavaly olyan kevés mézet állítottak elő hazánkban, hogy annak nagy része már decemberben eltűnt a boltokból és a termelőktől is! Külföldi felvásárlók jó áron felvásárolták a készletet, ezért szorul most Magyarország importra.

Sok helyről érkezik méz hazánkba: Európai Uniós tagállamokból, unión kívüli európai országokból, de akár még kínai, brazil, argentin és mexikói terméket is találhatunk az üzletekben. A mézhiány mellett azért is kapható hazánkban külföldi méz, mert a hazai méz olyan drága, hogy azt itthon nem sokan tudják megvásárolni.
A Méhészeti Egyesület felesleges pánikkeltésről beszél. Szerintük a tavaly előállított 17 ezer tonna máz a hazai fogyasztást bőségesen képes fedezni. Az egyesület elnöke szerint bőségesen van magyar méz a piacon, kiváló minőségben és elérhető áron. A szakértő szerint az importból származó méz megvásárlásával a fogyasztók kockázatot vállalnak, ugyanis sok esetben nem lehet tudni, honnan származik pontosan az adott termék.
Leggyakrabban a kínai mézzel kapcsolatban vannak aggályok: ennek minősége meg sem közelíti a hazai termékek minőségét, továbbá az élelmiszer-biztonsági kockázatok is magasnak számítanak egy Távol-Keletről származó termék esetében. Kínában nyílt titok, hogy a méz java részét hamisítják, a termelők cukorszirupot kevernek a mézbe, így az olcsóbb lesz a tiszta méznél, de minőségileg rosszabb is.