Új törvényjavaslatot adtak be a vendégmunkások foglalkoztatásának magyarországi feltételeiről

A javaslat a harmadik országbeli állampolgár fogalmától megkülönböztetve speciális foglalkoztatotti kategóriaként határozza meg a vendégmunkás fogalmát és a rá irányadó szabályokat. A törvényjavaslat értelmében Magyarország a vendégmunkás számára biztosítja a munkavállalás céljából történő 180 napon belül 90 napot meghaladó beutazás és tartózkodás jogát, ha a vendégmunkás foglalkoztatására a javaslat szerinti foglalkoztató javára vagy irányítása alatt, ellenérték fejében kerül sor.

„Annak érdekében, hogy a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatása átlátható szabályozási keretek között valósuljon meg, a hatályos foglalkoztatási szabályok és kedvezmények figyelembevételével olyan jogszabályi környezet kialakítására van szükség, amely a munkavállalás engedélyezésének szempontjából kedvezményes helyzetben lévő foglalkoztatók számára is egyértelművé teszi, hogy vendégmunkást milyen feltételekkel és eljárásjogi szempontok figyelembevételével tudnak Magyarország területén, huzamosabb időtartamban foglalkoztatni”. Ez olvasható a T/4026. számú, a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló törvényjavaslat részletes indokolásában, mely 2023. május 24-én került az Országgyűlés napirendjére. Az Adózóna anyagát szemléztük.

Új törvényjavaslatot adtak be a vendégmunkások foglalkoztatásának magyarországi feltételeiről - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház, illusztráció
Új törvényjavaslatot adtak be a vendégmunkások foglalkoztatásának magyarországi feltételeiről – Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház, illusztráció

Ezek a tervezett változások

Eszerint a javaslat rögzíti azokat az általános feltételeket, amelyek teljesülése esetén a vendégmunkás Magyarországon területén, 90 napot meghaladó tartózkodása engedélyezhető. Ilyennek minősül többek között az érvényes úti okmány, egyéb engedély megléte, a megfelelő szálláshely és a megélhetéshez szükséges pénzügyi háttér biztosítása, valamint a közbiztonsági, nemzetbiztonsági szempontoknak való megfelelés.

Vendégmunkás tartózkodási engedélyt kizárólag munkavállalás céljából kaphat.

A javaslat meghatározza a vendégmunkások munkavállalásának engedélyezési szempontrendszerét. Ennek alapján vendégmunkás Magyarországon csak meghatározott harmadik országból érkezően, meghatározott létszámban és olyan foglalkozásban vállalhat munkát, amelyet számára a munkavállalási részletszabályok nem zárnak ki.

A javaslat a hatályos munkavállalási szabályok figyelembevételével rögzíti azokat az eljárásjogi kedvezményeket, amelyek akkor alkalmazandóak, ha a vendégmunkások foglalkoztatására kedvezményes foglalkoztató, illetve minősített kölcsönbeadó által kerül sor.

Engedélyek, határidők

Az összevont engedély kiadására és meghosszabbítására vonatkozó szabályok értelmében az úgynevezett vendégmunkás tartózkodási engedély 180 napon belül 90 napot meghaladó, de legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít Magyarország területén. Ez legfeljebb egy évvel, kizárólag a javaslat szerinti munkavállalás céljából hosszabbítható meg.

A cikk kiemeli, hogy a vendégmunkások tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása belföldön nem kérelmezhető, továbbá nem kaphatnak nemzeti letelepedési engedélyt sem.

A vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbítása esetén a kormányhivatal, mint szakhatóság állásfoglalását minden esetben be kell szerezni. A szakhatósági állásfoglalástól függetlenül a vendégmunkásnak igazolnia kell a tevékenység ellátásához szükséges szakképzettségét, iskolai végzettségét.

Hosszabbítás és jogviszony

A vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbítására irányuló eljárás keretében a szakhatóságnak nyilatkoznia kell arról, hogy a vendégmunkás munkavállalása a hazai foglalkoztatáspolitikai szempontok figyelembevételével támogatható-e. A javaslat ezen túlmenően bejelentési kötelezettséget ír elő a foglalkoztató számára, ha a vendégmunkás foglalkoztatási feltételeiben változás áll be.

A vendégmunkás tartózkodási engedély kiadása és meghosszabbítása esetén az eljáró hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 60 napon belül hozza meg, amely megegyezik a jelenleg hatályos ügyintézési határidővel.

A Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes által benyújtott javaslat meghatározza a vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbításának és visszavonásának esetköreit.

A vendégmunkás Magyarország területén kizárólag a foglalkoztatóval létrejött foglalkoztatásra irányuló jogviszony fennállásáig, a vendégmunkás tartózkodási engedélyben meghatározott időtartamig tartózkodhat. A foglalkoztató köteles mindent megtenni annak érdekében, hogy a vendégmunkás legkésőbb a tartózkodási engedélye érvényességének utolsó napján az Európai Unió tagállamainak területét elhagyhassa. A javaslat ezzel összefüggésben rögzíti a költségek megtérítésének szabályait is. A törvényjavaslat ide kattintva érhető el.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Érzékelhető munkaerőhiány van a mezőgazdaságban... A kormány számára elsőrendű feladat a vidéki térségekben élők helyzetének javítása – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tegnap Tiszaigaro...
Sok volt a feketemunka az agráriumban az első félé... A meghatározó gazdasági ágazatokban, így a mezőgazdaságban is emelkedett a feketemunka előfordulása. Minden tizedik hazai feketemunkás az agráriumban ...
A modern rabszolgatartás még ma is létezik Nyugat-... Szinte rabszolgaként tartottak és dolgoztattak román munkavállalókat híradások szerint egy angol salátaüzemben. Az ügy gyanúsítottait "modern rabszolg...
Még jobban leszakadtak az agrárkeresetek, mint tav... A mezőgazdaságban, az erdőgazdaságban és a halászatban teljes munkaidős alkalmazottak havi bruttó keresete idén júniusban 260.522 forint volt, 11,4 sz...
Ezeket kell tanulni, hogy 2030-ban biztos állása l... 2030-ra 3,8 millió szakemberre (specialistára) lesz szükség Romániában. A legtöbb területen azonban a képzés deficites - derül ki az Európai Szakképzé...
Trendi, megbecsült és jól vállalható szakmákkal vá... Aki életpályaként a magyar mezőgazdaságot, vagy az élelmiszeripart választja, biztosan nem jár rosszul – hangzott el a Fiatal Vállalkozók Országos Sz...