Új intézkedések a növényi károsítók terjedésének megállítására

Számos új növényegészségügyi standardot fogadott el a növények és növényi termékek biztonságos kereskedelmének fenntartásáért felelős testület, Az intézkedések a mezőgazdasági és egyéb természeti károsítók „határátlépését” és nemzetközi terjedését hivatottak megelőzni vagy megakadályozni. A növényi károsítók ellen több hasznos újítást is bevezetnek.

A Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény (IPPC) keretében kifejlesztett standardok különböző eljárások és technikák széles területét fedik le, melyekkel a kórokozók és kártevők megjelenése és terjedése megelőzhető. Ezáltal elkerülhető a biodiverzitásra, az élelmiszerbiztonságra és kereskedelemre gyakorolt károkozásuk is – írta a FruitVeb oldala.

A növényi károsítók terjedését akadályozzák meg az új intézkedések
A növényi károsítók terjedését akadályozzák meg az új intézkedések

Ez kihívásokkal teli munka, aminek komoly tétje van. A becslések szerint a világ összes növényi termékének 10-16 százaléka megy kárba minden évben növényvédelmi problémák miatt. Ez körülbelül 220 milliárd dolláros értéket jelent – mondta Maria Helena Semedo, a FAO főigazgató-helyettese a Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény (IPPC) éves találkozóján Rómában.

A FAO adatai szerint évente 1,1 trillió dollár értékű mezőgazdasági termék cserél gazdát a nemzetközi kereskedelemben, aminek 80 százaléka élelmiszer.

Az IPPC vezető testülete, a Növényvédelmi Intézkedések Bizottsága (CPM) által elfogadott intézkedések között szerepel például:

Különböző hőmérsékletű hőkezelések alkalmazása

A szabvány célja, hogy az ilyen kezelések eltérő működési körülmények között is hatékonyan és következetesen alkalmazhatóak legyenek. A normában szerepelnek hidegkezelési technikák, melyek fagyasztással pusztítják el a károsítókat, továbbá olyanok is, melyek a túlélési küszöböt meghaladó értékre melegítéssel ölik el a nem kívánatos organizmusokat. Ez utóbbi elérhető forró vízbe merítéssel vagy szárazgőz-kezeléssel (főleg olyan termékek esetén, melyek érzékenyek a kiszáradásra, pl. gyümölcsök, zöldségek vagy gumók és hagymák), valamint száraz hőkezeléssel (ez utóbbi az alacsony nedvességtartalmú termények, mint a vetőmagok és gabonák esetén ideális).

Felülvizsgált szabvány a fa anyagú csomagolóanyagok fertőtlenítésére

Az ISPM-15 néven korábban már létező szabványba a felülvizsgálat után bekerült egy gázosító rovarölőszer, a szulfuril-fluorid. Valamint olyan új hőkezelési eljárások, melyek során mikrohullámot vagy rádiófrekvenciát használnak. Ezekkel a faanyagon belül hozzák létre a károsítók elöléséhez szükséges hőmérsékletet.

A forró gőzölés eljárás szabványának kiterjesztése a keleti gyümölcslégy elleni védekezésre

A roppant kártékony gyümölcskártevő, a Bactrocera dorsalis ázsiai származású, de mostanra legalább 65 országban jelen van. Afrikában 2003-ban tűnt fel, azóta becslések szerint évente 2 milliárd dolláros kárt okoz a kontinens gyümölcsexportjának, mert a termékeket a kártevő jelenléte miatt sok célországból kitiltották. Az új intézkedések között bemutatott technikával, ha helyesen kivitelezik, a kártevő tojásainak és lárváinak 99,98 százaléka elpusztítható.

Az IPPC Bizottság a gyümölcslegyekre vonatkozó már meglévő standardok felülvizsgálatát is elvégezte. Mindezt annak érdekében, hogy azok könnyebben betarthatóak legyenek és a hatékonyságuk is javuljon. Felülvizsgálták a nemzeti kártevőmegfigyelési programok legjobb gyakorlataira vonatkozó referenciaértékeket meghatározó szabványt is.

Ezek mellett támogatták a hirtelen tölgypusztulással kapcsolatos új diagnosztikai protokollok kidolgozását. A kórokozó egy ismeretlen eredetű gombaféle, ami a faiskolai fa- és cserjefajok széles skáláját támadja. A dísznövény-kereskedelem következtében jelent meg Nyugat-Európában és Észak-Amerika nyugati felén. A tospovírusokra vonatkozóan is új diagnosztikai protokollokat fogadtak el. A tospovírusok gazdanövényeinek köre több, mint 1 000 növényfajból áll, különösen nagy károkat okozhat, főleg a paradicsom-, burgonya-, tök- és uborkatermésben.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Védje meg kukoricáját, paprikáját! Támad a tőzeglégy, a tőzegszúnyog és a gyökértetű. A kukoricában megjelent a gyökértetű. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja, hogy az ...