Túltermeléstől szenved a magyar bodzapiac

Nem sok jóra számíthatnak a magyar bodzapiac termelői. Az utóbbi évek nagy területű telepítései ugyanis termőre fordultak, emiatt pedig a tavalyihoz hasonlóan idén is túltermelés és alacsony árak várhatók.

Szinte biztosan nem lesz olyan jó a magyar bodzapiac termelőinek, mint 2016-ban, amikor jó termést, a vadon gyűjtött bogyókkal együtt mintegy 20 ezer tonnát takarítottak be. Ráadásul akkor az egyetlen jelentős európai bodzás rivális Ausztriában a fagykárok miatt alacsony volt a hozam. Az akkori, kilónként 180 forintot is meghaladó felvásárlási árak megfelelő jövedelmet biztosítottak a termelőknek. Tavaly viszont összeomlott a piac. Az alig 60-70 forintos, illetve ez alatti árak nagyon rosszul érintették a termelőket. Sőt, volt olyan időszak is a szezonban, amikor egyáltalán nem vették a bodzát, emiatt pedig néhány termelő le sem szedte a termést – írta a Világgazdaság.

A magyar bodzapiac a tavalyi nehézségek után idén sem számíthat sok jóra a túltermelés miatt
A magyar bodzapiac a tavalyi nehézségek után idén sem számíthat sok jóra a túltermelés miatt

A 2000-es évek eleje után tavaly ismét túltermelés volt. Ez annak a következménye, hogy rengeteg bodzát telepítettek az utóbbi években, amelyek 3-4 év után kezdenek teremni. Viszont ekkora mennyiség nem kell a piacnak – mondta a Világgazdaságnak Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke.

A bodza az elmúlt 10-15 évben azért is lett rendkívül népszerű, mert alacsony a tőke- és a munkaerőigénye, valamint viszonylag könnyen kezelhető. A támogatás azonban a bodzára is ugyanannyi, mint egy nagy tőkeigényű, szuperintenzív gyümölcsösre. Ez hektáronként 300-400 ezer forintot jelent. És van egy olyan termelői kör, aminek a támogatás az elsődleges.

A magyar bodzapiac múltjában nagyokat változott a termőterület mérete

A bodza termőterülete a KSH adatai szerint valamivel több, mint 6500 hektár. A rendszerváltáskor még csak a vad bokrokról gyűjtötték a gyümölcsöt, és azt adták le a felvásárlóknak, az 1990-es évek közepén viszont elkezdődött az ültetvények telepítése. A termőterület körülbelül 4-4,5 ezer hektárra növekedett. A 2000-es évek elején pedig összeomlott a piac, mert drámaian lecsökkent a bodza ára. Ezért sok ültetvényt fel is számoltak, és 2004 körül eljutott oda a magyar bodza, hogy alig maradt meg ezer hektáron – mesélt a múltról Apáti Ferenc a Világgazdaságnak.

Azt még nem lehet tudni, hogy mekkora lesz az idei termés. Azonban ha csak 4 tonna lesz az átlag, és a mostani termőterületről 26 ezer tonnát szednek le, az is gondot okoz, mert a piac csak nagyjából 20 ezer tonnát igényel. Apáti Ferenc szerint előfordulhat, hogy a következő években is várható túltermelés miatt a bodzatörténelem ismétli önmagát, és újra eltünteti a piacról az ültetvények egy részét.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Már ezzel a növénnyel sem akar senki foglalkozni... A bodza egy igen érdekes növény. Virága és termése is kiválóan hasznosítható élelmiszeripari célokra. Termesztésével egyre kevesebben foglalkoznak haz...
Bajban van és segítségre vár a magyar bodzapiac... Bodzalopás, számla nélküli feketekereskedelem, ellenőrzés nélküli termesztés, irreálisan magas árak – ez jellemzi a hazai bodzapiacot. A bodzával fog...