Több ezer ökörrel enyhítik Kubában az üzemanyaghiány okozta agrárgondokat

Kuba 8 ezer további ökröt vet be mezőgazdasági munkákhoz, mert a súlyos üzemanyaghiány miatt sok traktor kihasználatlanul vesztegel – adta hírül a Kubai Kommunista Párt lapja, a Granma. Az ökröket főleg a cukornádültetvények talajának szántásához használják majd. A szállításhoz pedig lovakkal próbálják helyettesíteni a gépi erőt. Kubában a mezőgazdaság nagyban gépesített, de több helyütt a parasztok máris visszatértek a jószágok erejéhez.

A venezuelai válság súlyos gondokat okozott a karibi szigetországban, mivel Kuba onnan elégítette ki kőolajszükségletének túlnyomó részét. A két ország ideológiai rokonsági alapon lépett szövetségesi viszonyra még 2002-ben, Fidel Castro néhai kubai vezető és Hugo Chávez ugyancsak néhai venezuelai elnök uralma idején. Venezuela főként olajjal támogatta az amerikai embargó sújtotta Kubát, míg Havanna egészségügyi és kormányzati dolgozók ezreit küldte Venezuelába – írta a Magyar Távirati Iroda.

Az üzemanyaghiány okozta vonóerő-csökkenés megoldására ökröket használnak a kubai mezőgazdaságban - képünk illusztráció
Az üzemanyaghiány okozta vonóerő-csökkenés megoldására ökröket használnak a kubai mezőgazdaságban – képünk illusztráció

Kuba és a szigetek

Kuba (hivatalosan Kubai Köztársaság, spanyolul República de Cuba) karibi szigetország, területéhez Kuba szigetén túl – mely a Nagy-Antillák legnagyobb tagja – hozzátartozik még 1600 kisebb szárazulat is, amelyek közül méretével kiemelkedik a Juventud-sziget (korábban Pinos). Az egykori spanyol gyarmat ma a legnépesebb karibi ország, egyben a világ egyik utolsó szocialista berendezkedésű állama. 1972 és 1991 között a KGST tagja. A Egyesült Államok az országtól bérli a haditengerészeti támaszpontjáról és börtönéről ismert Guantánamói-öblöt. 2015 augusztusában az USA levette az országot a terrorizmust támogató államok listájáról, ami az embargó felfüggesztését is jelentette – írja a Wikipedia.

A vetésterület több mint 50 százalékát a cukornád foglalja el, de jelentős a dohány, a kávé és a citrusfélék termesztése is. Kuba Közép-Amerika egyik legnagyobb szarvasmarha-állományával rendelkezik.

Azonban nem mindenhol ilyen rossz az embargó hatása: A tiltásnak és embargónak “hála” óriásira nőtt az orosz mezőgazdaság

Az Európai Unió 2014-es korlátozó intézkedései kedvezően hatottak az orosz mezőgazdaság helyzetére. Az embargó miatt hatalmas beruházások indultak meg az önellátás fejlesztésére, ami a mezőgazdaság hatékonyságának javulását eredményezte. A mezőgazdaság Oroszországban valóban gazdaságilag nyereséges lett, ezen kívül teljes mértékben biztosítja az élelmiszerellátás biztonságát és aktívan hozzájárul az exporthoz.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nincs elég üzemanyag a mezőgazdaságban? Rendőrök f... A boltokban is áremelkedéssel járhat az üzemanyag drágulása. A gazdák többsége ugyanis továbbra is a drágább, nagykereskedelmi áron szerzi be a gázol...