Iránymutatást adott ki a termőföld értékesítése kapcsán az Európai Bizottság. Ezzel az a céljuk, hogy a tagállamok megelőzzék a földspekuláció és a túlzott tulajdonosi koncentráció elterjedését.
Magyarországon a helyzet
Kérdéses, hogy az iránymutatások mennyire valósulnak meg a magyar gyakorlatban, és mennyire lesznek nehezen, vagy könnyen kijátszhatók. Egyes vélemények szerint, Magyarországon is fontos lenne, hogy a mezőgazdasági területek ne egybefüggőek legyenek, hanem mozaikosan osszák fel az ország agrártérképét.

A termőföld értékesítése országonként egyedileg szabályozható
Az Európai Bizottság iránymutatása a termőföld értékesítéséről szól. Ebben többek között azt is kifejtik, hogy a tagállamok saját hatáskörükben korlátozhatják a termőföldek értékesítését, azért, hogy megőrizzék a mezőgazdasági közösségeket és előmozdítsák a fenntartható mezőgazdasági művelést. Eközben azonban számos uniós jogszabályt kell betartaniuk, így a tőke szabad mozgására vonatkozót is. A bizottság 2015-ben kötelezettségszegési eljárást indított azon tagállamok – köztük Magyarország – ellen, amelyek hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak más uniós országokból származó befektetőkkel szemben, és aránytalan mértékben korlátozzák a határokon átívelő befektetéseket – írja közleményében az Európai Bizottság.
Feltételek, kizárólagosság, szabályok
A bizottság elfogadhatónak tartja, hogy a tagállamok a földvásárlást a nemzeti hatóságok előzetes engedélyéhez kössék. Továbbá korlátozzák a megszerezhető földterület nagyságát, valamint elővásárlási jogokat kössenek ki. Elővásárlási joga lehet a földterület bérlőinek, a szomszédoknak, a társtulajdonosoknak és az államnak is – írja az Agrárszektor cikke.
Emiatt aztán többször módosult is a földtörvény Magyarországon. A törvénymódosítással a földspekulációkat akarják kiszorítani, valamint a további cél az, hogy valóban a helyben lakó, mezőgazdasággal életvitelszerűen foglalkozók, ebből élők helyzetét erősítsék.
A termőföld megszerzésénél itthon az új leendő tulajdonosnak nyilatkozatában vállalnia kell azt, hogy a földet maga fogja megművelni, azaz a föld hasznosítását másnak nem engedi át, vagyis eleget tesz a földhasznosítás kötelezettségnek. Ez a rendelkezés megtiltja a föld haszonbérbe adását, vagyis, a cél az, hogy az kapjon termőföldet, aki maga is akarja megművelni. Továbbá azt is vállalnia kell, hogy a tulajdonjog megszerzésétől számított öt évig másra nem használja a földet.
Megszüntetnék a földspekuláció lehetőségét
Azonban az uniós jog nem engedélyezi diszkriminatív korlátozások bevezetését. Így például tiltja, hogy a tagországok általános követelményeket határozzanak meg a lakóhelyre a föld megszerzésének előfeltételeként. Szintén jogellenes a határokon átívelő befektetések aránytalan korlátozása. Tilos továbbá a földterület megvásárlásának előfeltételeként a mezőgazdasági tevékenységhez szükséges képesítések megkövetelése is.