Tartsa fenn a terméshozamot a talajművelés nélküli termesztéssel – csökkentve a gyomirtó szerek használatát

A Penn State kutatóinak új tanulmánya szerint a talajművelés nélküli termelést alkalmazó gazdálkodók csökkenthetik a gyomirtó szerek használatát, és mégis fenntarthatják a terméshozamot az integrált gyomirtási módszerek alkalmazásával.

Amikor a gazdálkodók már nem használnak talajművelést a gyomok növekedésének megzavarására, akkor jellemzően több gyomirtószert használnak a gyomok ellen – mondja a tanulmány vezető szerzője, Heather Karsten, a Penn State Egyetem növénytermesztési/ökológiai docense.

A kutatók kilencéves kísérletet végeztek tejtermelői vetésforgóban alkalmazott gyomirtószer-csökkentő gyakorlatokkal
A kutatók kilencéves kísérletet végeztek tejtermelői vetésforgóban alkalmazott gyomirtószer-csökkentő gyakorlatokkal (Fotó: Pixabay)

Herbicid-rezisztens gyomok

„A gazdálkodók különösen nagy mértékben támaszkodnak néhány elterjedt gyomirtó szerre a kukorica és a szója szántás nélküli termesztése során, például a glifozátra. Mindez a gyomirtószer-rezisztens gyomok kialakulásához vezetett, amelyek ma már nagyon problémásak” – mondta Karsten. „Mivel Pennsylvaniában az agronómiai kultúrák több mint 65%-a szántás nélküli termesztés alatt áll, ezek a gyomok terjednek, csökkentik a terméshozamot, és nagyon nehezen kezelhetők.”

Annak tesztelésére, hogy a gyomirtó szerek alkalmazása csökkenthető-e a no-till termelésben, a kutatók kilencéves kísérletet végeztek tejtermelői vetésforgóban alkalmazott gyomirtószer-csökkentő gyakorlatokkal.

A vetésforgóban szójabab, kukorica őszi takarónövényekkel, három évig lucerna, majd téli repce szerepelt. A következő gyakorlatokat alkalmazták a gyomirtószer-bevitel csökkentése érdekében: a gyomirtó szereket csak sávosan alkalmazták a kukorica és a szójabab sorai felett, és a sorok között magas maradékanyag-tartalmú művelést alkalmaztak; kis szemű kísérő növényt, például zabot vetettek az évelő lucernával és a gyümölcsfűvel; és hatévente egyszer szántottak, hogy az évelő takarmányt gyomirtó szerrel való irtás helyett megszüntessék.

Folyamatos talajművelés nélküli gyomirtás

Ezeket a gyakorlatokat összehasonlították a folyamatos talajművelés nélküli gyomirtás során alkalmazott hagyományos, gyomirtó szereken alapuló gyomirtással, amely ismételt gyomirtószer-kijuttatásokból áll. Az eredmények méréséhez a kutatók mintát vettek a gyomok biomasszájából a szójababos, a kukoricás és az első két lucernás takarmányozási évben.

Arról számoltak be, hogy a csökkentett gyomirtószeres kezelésben több volt a gyombiomassza, ami az évek során több gyomnövényt eredményezett a kukorica és a szója csökkentett gyomirtószeres kezelésében – de a hozzáadott gyomnyomás nem befolyásolta jelentősen a terméshozamokat vagy a nettó hozamban mutatkozó különbségeket.

A következő lucernatakarmány-vetési évben a gyombiomassza ritkán volt nagyobb a csökkentett gyomirtószerrel végzett kezelésben, és a lucernatakarmány második évében sem haladta meg az előző évi értéket.

A terméshozam és a nettó hozam különbségei a legtöbb kultúrában és évben hasonlóak voltak – mutatott rá Karsten. Kifejtette: a kutatási eredmények azt sugallják, hogy a csökkentett gyomirtószer-befektetéssel járó integrált gyomirtás hatékony lehet.

(Forrás: futurefarming.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Humusszal a megfelelő vízháztartásért Az utóbbi időszakban egyre többet foglalkozik az agrárium a talajjal és annak növényekre gyakorolt hatásaival. Sokak szerint az éghajlatváltozás okozt...
Talajépítés egy szezonon át – hogyan vágjunk bele?... Mindannyian hallottuk már, hogy a talaj – mint termőhelyi adottság – is a külső, nem befolyásolható tényezők közé tartozik a mezőgazdaságban. Akárcsak...
Belvizek után, a tavaszi vetések előtt… Revi... Az utóbbi időszak sorozatos esőzései rendkívüli módon megterhelik a szántóföldeket. Több tízezer hektár van már részben, vagy egészben víz alatt, a kö...
Építse talaját, trágyázzon költséghatékonyan... Nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy a talajaink adottak és megváltoztathatatlanok. A talajépítés időt és szaktudást igénylő folyamat! Az Agrá...
Egyre gyakoribb gyomnövény a kaukázusi medvetalp... Többfelé terjed a hír, hogy a kaukázusi medvetalp súlyos elváltozásokat képes okozni, már akkor is, ha akár csak hozzáérünk. A hírek valósak, így nagy...
Páncélozott ekevasakkal is találkozni a magyar föl... Az eke a talajmunkák egy igen fontos eszköze. Segítségével lehet a talajt forgatni, lazítani, javítani a talaj fizikai állapotát. A piacon szinte megs...