Nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek a tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevétel. Arra az ingó értékesítésre vonatkozó szabályt kell alkalmazni a jövedelemszámításkor. Mivel az értékcsökkenési leírás az őstermelői költségek között érvényesíthető, így nagyobb értékű tárgyi eszköz értékesítése esetén a teljes eladási ár adóalapot képez. Amennyiben a tárgyi eszköz beszerzésére tekintettel támogatást is kapott az őstermelő, a tárgyi eszközt az őstermelői tevékenységhez tartozónak kell tekinteni, így a beszerzési ár elszámolható az őstermelői bevétellel szemben.
A témáról az Adózóna írt. A cikk szerint kérdésként vetődik fel, jogszerű-e, ha az őstermelő nem számol el értékcsökkenést a tárgyi eszköz után annak érdekében, hogy ha az eszközt később értékesíti, akkor a beszerzési ár költségként elszámolható legyen az ingó értékesítés bevételével szembe? Értékcsökkenési leírás elszámolása nem kötelező, így nem kifogásolható az, hogy a tárgyi eszköz beszerzési árát nem számolják el az őstermelői bevétellel szemben tételes költségelszámolás esetén – fogalmazott a portál.

Ettől függetlenül a tárgyi eszköz működtetésével kapcsolatos kiadások az őstermelői bevétellel szemben érvényesíthetők (üzemanyagköltség, javítás költsége stb.). Ez azt is jelenti, hogy az említett tárgyi eszközt nem kell felvenni a tárgyieszköz-nyilvántartásba, amennyiben egy esetleges értékesítés alkalmával az ingó értékesítés szabályait szeretnék alkalmazni.
Elszámolható az őstermelői bevétellel szemben
Tárgyi eszköz a számvitelben azoknak az eszközöknek a gyűjtőneve, amelyek anyagi formában léteznek (szemben például az immateriális javakkal, amelyek “nem megfoghatóak”), és több, mint egy éven keresztül maradnak a vállalkozás vagyonában.
Abban az esetben, ha a tárgyi eszköz beszerzésére tekintettel támogatást is kapott az őstermelő, akkor a tárgyi eszközt az őstermelői tevékenységhez tartozónak kell tekinteni, tehát a beszerzési ár mindenképpen az őstermelői bevétellel szemben számolható el. A beszerzést terhelő általános forgalmi adó levonásba helyezhető, ugyanis az áfa szempontjából adóköteles célú hasznosítás akkor is megvalósul, ha az adózó nem számol el értékcsökkenési leírást, de tényszerűen az adóköteles tevékenységéhez használja a tárgyi eszközt – közölték.