Talajfertőtlenítés startertrágyázással

Mindannyiunk előtt ismert a nagy visszhangot kiváltó Európai Bizottság 2013. május 24.-én kibocsátott neonikotinoid típusú rovarölő szerekkel kapcsolatos 485/2013/EU végrehajtási rendelete, amelynek lényege, hogy jelentősen szabályozta és redukálta az imidakloprid, klotianidin és a tiametoxam hatóanyagok felhasználási lehetőségét.

A szabályozás következtében gyakorlatilag megszűnt a napraforgó, a kukorica és az őszi káposztarepce vetőmagok rovarölő szeres csávázása és ezen túlmenően csökkent a felhasználható talajfertőtlenítő mikrogranulátumok száma is. Ezen növényvédelmi hiányosság következtében 2015-ben is komoly növényvédelmi problémákra számíthatunk az eddig jelentéktelen mértékben tapasztalt kártevő fajok erőteljes fellépése miatt.

A talajkártevők óriási károkat okozhatnak.
A talajkártevők óriási károkat okozhatnak.

 

Fontos, hogy az elvetett csávázatlan magból fejlődő kis növények biztonsága érdekében komplex védekezési technológiákban kell gondolkodni, mely magában foglalja az agrotechnikai és a kémiai megoldások helyes alkalmazását.
Agrotechnikai szempontból fontos a tarlók gyomoktól és árvakelésektől történő mentesítése és tisztán tartása és a megfelelő vetésváltás kialakítása.
A rejtett életmódot folytató talajlakó kártevőkkel szemben a vetéssel egy menetben kijuttatandó talajfertőtlenítő szerek közül csak a gázosodó tulajdonsággal rendelkező kínál biztonságos megoldást. Ilyen készítmény a Kentaur 5G talajfertőtlenítő mikrogranulátum.

A Kentaur 5 G rovarölő talajfertőtlenítő készítmény mikrogranulátum szóróval juttatható ki.
A Kentaur 5 G rovarölő talajfertőtlenítő készítmény mikrogranulátum szóróval juttatható ki.

 

Hatóanyaga a klórpirifosz, amely jól ismert, kiváló rovarölő hatóanyag és gyakorlatilag a hatáshelyen előfoduló összes kártevő ellen hatékony gyors és biztonságos védelmet nyújt. A növényben nem szívódik fel, gázképződésével kontakt módon fejti ki a hatását. Ennek köszönhetően később az állományban a Cheminova szulfonil-urea típusú, nikoszulfuron hatóanyagú gyomirtó készítményei a Nic-It, a Nic-It Turbo és a Vizsla Pack fitotoxicitás nélkül alkalmazhatóak (Agrofórum 2014/11 36-41.o.)

A talajlakó kártevők ellen a legjobb eredmény a talajfertőtlenítő szer (Kentaur 5G) és a mikrogranulált starter műtrágya (Radistart Turbo, Radistart Algit) együttes alkalmazásával érhető el. Ennek korábban fontos feltétele volt, hogy a vetőgépnek kettő mikrogranulátum szóróadapterrel kellett rendelkeznie, mivel a starter műtrágya és a talajfertőtlenítő szer fajsúlya nem egyezett és így nem lehetett összekeverni a két készítményt.

A 2015-ös év újdonsága, hogy ezt a technikai akadályt sikerült megoldani és a Kentaur 5G talajfertőtlenítő szer valamint a Radistart Algit starterműtrágya 1:1 arányú összekeverése megrendelhető és 20 kg-os zsákokban kerül kiszállításra. Dózis 20 kg/ha, a felhasználás a Kentaur 5G-re vonatkozó szabályok szerint történhet. A Kentaur 5G kiváló rovarölő tulajdonsága és a Radistart Algit kiváló biológiai hatásának köszönhető gyors kezdeti fejlődés kielégítő védelmet biztosít a talajlakó kártevőkkel szemben. A keverék korlátozott mennyiségben kerül forgalomba, érdeklődjön kereskedőjénél.

További információ a https://www.cheminova.hu/Cheminova/web.nsf/Pub/talajfertotlenites.html oldalon érhető el.

 

Tamasi József
Cheminova Magyarország Kft.

(X)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb lépés a környezetkímélő mezőgazdaság felé... Egyre több gazdaságban kezd elterjedni a környezetkímélő talajfertőtlenítés, a szolarizáció. Ezzel a módszerrel vegyszerek és egyéb, káros anyagok nél...
Mire figyeljünk tarlóhántáskor? Az aratás tart még ugyan, de érdemes már kicsit tovább gondolkodni. Miután lekerülnek a növények a termőföldről, elérkezik a tarlóhántás ideje. Van né...
Forradalmian új módszer a talajfertőtlenítésre... Nehéz helyzetbe kerültek a gazdák az USA-ban, miután betiltották a metilbromid talajfertőtlenítő használatát. Ezt követően azonban olyan alternatív mó...
Talajfertőtlenítő szert vett mostanában? Legyen óv... Ismét a Nébih egy nagy fogásáról írunk. Ezúttal mintegy 3 millió forint értékű növényvédő- és talajfertőtlenítő szer megsemmisítését rendelte el a hat...
Ózontechnológiás fertőtlenítés a mezőgazdaság, az ... Ágazattól függetlenül egyre nagyobb kihívást jelent a termelői oldalon előírt higiéniai feltételek megteremtése és a szigorú szabályok betartása. Ehhe...