A gazdák 70-szer ennyi támogatást szeretnének

Keveslik a költségvetésben számukra elkülönített 1 millió eurós támogatást a szlovákiai gazdák. A Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Önkormányzatok Tanácsa (RPPS) nem ért egyet a mezőgazdaságra és az élelmiszeriparra elkülönített állami támogatás összegével.

A szlovákiai gazdák 70-szer ennyi támogatást szeretnének

A tanács ezért válságstábot hozott létre, és továbbra is kitart amellett, hogy az állami támogatás mértéke 70 millió euró legyen. A helyzetről a Felvidék.ma oldal számolt be.

Kevés a támogatás, kiszolgáltatott a szlovákiai gazdák helyzete - Fotó: Pixabay, martinwebersk
Kevés a támogatás, kiszolgáltatott a szlovákiai gazdák helyzete – Fotó: Pixabay, martinwebersk

Ez hidegzuhanyként érte a mezőgazdászokat – olvasható a tanács 2018-as költségvetéssel kapcsolatos állásfoglalásában, amit Jana Holéciová, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara szóvivője juttatott el a SITA hírügynökséghez.

„Amennyiben az állam biztosítani akarja az ágazatban a versenyképességet és a szomszéd államokéhoz hasonló feltételeket kíván teremteni. A támogatás mértékének 70 millió eurónak kell lennie. A jóváhagyott 2018-as költségvetés hidegzuhanyként érte a mezőgazdászokat és az élelmiszeriparban dolgozókat” – fogalmaz az állásfoglalás.

Jövőre tárgyalnak a megoldásokról az érintettek

A válságstáb első ülése január 9-én lesz, ezen részt vesznek a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Önkormányzatok Tanácsának képviselői, vagyis az országban működő összes releváns agrár- és élelmiszeripari szakmai szervezet képviselteti magát.

A résztvevők között ott lesznek

  • a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK)
  • a Szlovákiai Agrárkamara, a Szlovákiai Élelmiszeripari Kamara
  • a Mezőgazdasági Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Szövetsége
  • és a Szlovákiai Földtulajdonosok és Agrárvállalkozók Szövetségének a képviselői.
Ficón, Dankón és Matečnán az ígéretek teljesítését kérik számon

A Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Önkormányzatok Tanácsa állásfoglalásában Andrej Danko házelnököt a november 7-én tett ígéreteinek teljesítésére szólítja fel, melyet közvetve szintén megkaptak Robert Fico kormányfőtől és Gabriela Matečná, mezőgazdasági minisztertől is.

A gazdáknak akkor megígérték, hogy 2018-ban – költségvetésen kívüli forrásokból – segítséget kapnak zöld gázolaj és adókedvezmények formájában. A tanács azt is követeli, hogy a jövő évben gyorsítsák fel a veszélyességi alap létrehozását a klímaváltozás okozta károk következményeinek enyhítésére.

„Amennyiben nem akarjuk fogyasztóinkat a világban egyre szaporodó élelmiszeripari botrányoknak kitenni és Szlovákiában akarunk hozzáadott értékkel élelmiszereket előállítani, akkor szükséges, hogy  az ágazat valós támogatást kapjon az államtól. Ismételten kijelentjük, hogy Szlovákia, beleértve a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, csak így lehet a mag-Európa része” – olvasható a közleményben.

Messze a szomszéd országok mögött

Jana Holéciová arra is felhívta a figyelmet, hogy az ilyen alacsony támogatás a hazai gazdákat létbizonytalanságba kergeti. Ez pedig tovább növeli az importált élelmiszerek mennyiségét. Ezért a hazai gazdák és az élelmiszeripari termelők kitartanak amellett, hogy az ágazatnak nyújtott költségvetésen kívüli támogatásnak el kell érnie a 70 millió eurót.

A követelés a kormány és a parlament elképzeléseihez képest nagy emelést jelent. Azonban az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Csehország a jövő évben 140 millió euróval, míg Magyarország 230 millió euróval támogatja a saját agrárszektorát. Ez a különbség hosszú távon nagy gondokat okoz majd a versenyképességben.

A gazdák elmondták, hogy megfelelő állami segítség hiányában az ország nem tudja teljesíteni az óhajtott önellátás mértékének 50 százalékról 80 százalékra történő emelését.

A Felvidék.ma azt is hozzáfűzi, hogy a gazdák nem megfelelő támogatása érzékenyen érinti az ország déli régióiban a földből és állattartásból megélni próbáló magyarokat is.

Együttműködés a magyar szürkéről

Nem olyan rég arról számoltunk be, hogy a magyar és a szlovák állattenyésztők egyesülete együttműködési megállapodást írt alá. Ezzel már Szlovákiában is tenyészthető a magyar szürkemarha.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A Közös Agrárpolitika 2014-2020-as időszakának kil... Agrár helyzetértékelés – új KAP-támogatások címmel indult az AgromashExpo csütörtöki napján a szakmai programok sora 10 órakor. A programot Petőházi T...
Közel 600 milliárd Ft-tal több támogatás Magyarors... A Magyarországra jutó uniós agrártámogatások 1,9 milliárd euróval (587 milliárd forinttal) nőnek a 2014 és 2020 közötti időszakban, ezen belül elsősor...
Csak mezőgazdászoknak! Az agrárágazat szereplőit érintő fontos témákról lesz szó a szeptemberi Gazdag Gazda Roadshow 4 állomásán. Tudja, hogy hogyan változik a támogatási, p...
Néhány nap múlva startol a Gazdag Gazda roadshow! ... Négy helyszínen szervezünk konferencianapot arról, hogyan használható a leggyümölcsözőbben az e-kereskedelem az agráriumban. A menün marketingfogások,...
Teltház Hajdúböszörményben Útjára indult szeptember 2-án a Gazdag Gazda Roadshow, Hajdúböszörményben. A csodálatos terem megtelt érdeklődő és információra éhező gazdákkal, amine...
Kevesebb pénzre számítanak a gazdák, mint amennyit... A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint 2014-2020 között a mezőgazdaság kevesebb pénzt kap, mint amennyit a kormány...