Szinte termeszteni sem kell, magától is terjed a kellemesen savanykás sóska

A tavasz első zöldségei közé tartozik az üdítően savanyú sóska. Hidegtűrő évelő növény, nagyon könnyű a termesztése, olyannyira, hogy ha nem vigyázunk, magától is terjed a kertben. Ha nem szedjük le időben a virágszárait, és hagyjuk felmagzani. Magról vethetjük márciustól májusig, vagy előnevelt cserepes növényeket ültethetünk 30 x 30 cm térállásba.

Napos vagy félárnyékos fekvést és jó vízgazdálkodású talajt igényel. Ebbe sok érett komposztot vagy szerves trágyát kell bedolgozni ültetés vagy vetés előtt.

A jól ismert sima zöld kerti sóska (Rumex acetosa) mellett más fajokat is nevelhetünk, ilyen a fényes világoszöld levelű és vörös levélerű Rumex sanguineus
A jól ismert sima zöld kerti sóska (Rumex acetosa) mellett más fajokat is nevelhetünk, ilyen a fényes világoszöld levelű és vörös levélerű Rumex sanguineus (Fotó: Pixabay)

Enyhén savanyú talajban érzi jól magát, 5,5-6,8 pH között – hívja fel a figyelmet a magyarmezogazdasag.hu.

Érdemes néhány évenként megifjítani

Állandóan nyirkosan kell tartani a földjét, ezért rendszeresen locsoljuk, különben gyorsan lankadnak a levelei. Hetente 20 mm csapadékra van szüksége a folyamatos növekedéshez. Arra azonban vigyázni kell, hogy túl párás körülmények közt, melegben könnyen megfertőzi a lisztharmat. A sóskát is érdemes néhány évenként szétosztani, megifjítani, hogy lendületes maradjon a növekedése.

Júniustól szeptemberig lehet szedni, a virágszárakat el kell távolítani a növényekről.

A kifejlett sóskatő körülbelül 50-60 cm magas, fiatal leveleit arasznyi méretig szedjük. Magvetést követően bő egy hónap elteltével szedhetjük az első bébisóskaleveleket. Egyenként, mindig a tő külső részéről, hogy ne sértsük meg a főrügyet. Mint minden levélzöldséget és salátafélét, a sóskát is inkább délután szedjük, amikor kisebb a nitráttartalma.

Folyamatos szedéssel tarthatjuk állandó növekedésben a töveket. A zsenge leveleket tegyük salátába, az érett, vastagabb szövetű leveleket mártásként vagy levesként készíthetjük el. Savanyúságát az oxálsav adja, amit sóskasavnak is neveznek, értékes anyagai közt a C-vitamint és a vasat tartjuk számon.

Kevés károsítója van, főként a csigák rágásától kell megóvni, de a levéltetvek is megszállhatják.

Dísznövénynek is beillik

A jól ismert sima zöld kerti sóska (Rumex acetosa) mellett más fajokat is nevelhetünk, ilyen a fényes világoszöld levelű és vörös levélerű Rumex sanguineus.

Ezt a mutatós és terjedő tövű sóskát zsengén szedjük, salátába. Francia sóskának is nevezik a Rumex scutatus fajt, aminek hegyes levélválla és nyílhegyre emlékeztető alakja van. Feleakkorára nő, mint a kerti sóska, és az oxálsavtartalma is jóval kevesebb.

Nagyon szép, dísznövénynek is beillő fajtája a Silver Shield, ami nevének megfelelően ezüstöszöld levelű.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Árnyékban is jól termő zöldségek javítanak a kerté... A legtöbb ember a veteményest napfényben úszó ágyásokkal képzeli el, ám nem minden kertész ilyen szerencsés. Ráadásul elég kevés olyan ehető növény v...