Szarvasmarha, juh és kecske – megjelent a tájékoztató: hogyan kell beadni a jövő évi egységes támogatási kérelmet

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban hívja fel a figyelmet az Agrárminisztérium előzetesen az ENAR-ban lévő adatok naprakészségére. Van néhány kulcsfontosságú teendő, amelynek segítségével a gazdálkodók számára a módosult uniós szabályok nem nehezítik, hanem egyszerűbbé teszik majd a kérelmezést.

Ilyen az egységes kérelemben megjelenő állat megszemélyesítése vagy a hízott bika támogatásának esetében újdonságként megjelenő szakszerű apaállat-használati kötelezettség.

Fontos hangsúlyozni, hogy a gazdák már a rendeletek megjelenése előtt megkezdhetik a felkészülést
Fontos hangsúlyozni, hogy a gazdák már a rendeletek megjelenése előtt megkezdhetik a felkészülést (Fotó: Pixabay)

 2022. november 7-én az Európai Bizottság hivatalosan elfogadta Magyarország KAP Stratégiai tervét. Ez tette lehetővé a munka előrehaladását a közvetlen támogatásokat érintő nemzeti végrehajtási jogszabályok tervezeteinek tekintetében. Az új rendszer zökkenőmentes indulása minden érintett közös érdeke. Ezért fontos hangsúlyozni, hogy a gazdák már a rendeletek megjelenése előtt megkezdhetik a felkészülést.

Az ENAR-ban szereplő adatok naprakész vezetése 

1. Kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az érintett állattartóknak az ENAR-ban szereplő adatok (például állatmozgás és szaporítási adatok stb.) jogszabályban foglaltaknak megfelelő, naprakész vezetésére.

 A 2023-ban kezdődő új támogatási időszakban az alább felsorolt állatalapú támogatási jogcímek kérelmezésének tekintetében az állami intézményeknek előre kitöltött – ún. megszemélyesített – kérelmekkel kell ugyanis segíteniük a gazdálkodókat az Egységes Kérelem benyújtására szolgáló elektronikus felületen. Ez eddig csak a terület alapú beavatkozások vonatkozásában működött így.

 2023-tól a kérelmek a következő jogcímekben kerülnek majd megszemélyesítésre:

termeléshez kötött anyajuh tartásának támogatása (az uniós forrásból és az átmeneti nemzeti támogatás keretében meghirdetett jogcímnél egyaránt), termeléshez kötött anyatehén tartásának támogatása (az uniós forrásból és az átmeneti nemzeti támogatás keretében meghirdetett jogcímnél egyaránt), termeléshez kötött tejhasznú tehén tartásának támogatása, termeléshez kötött hízott bika tartásának támogatása, a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás, kiskérődzők állatjóléti támogatása,

a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ és ex situ megőrzése intézkedésekből a juh-, kecske- és szarvasmarhafélékkel érintett részek.

Egységes Kérelem

Ez a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amikor az állattartó első alkalommal belép az Egységes Kérelem felületre, a Magyar Államkincstár rendszere felkínálja mindazokat a gazdálkodóhoz köthető állatokat, amelyek a rendelkezésre álló adatok alapján potenciálisan megfelelhetnek az adott jogcím jogosultági feltételeinek. Ez az eljárás könnyíti a kérelmezést, csökkenti a hibázás lehetőségét, ezáltal hozzájárul a kérelmek minőségének javulásához.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a valóságnak megfelelő adatokkal akkor személyesíthetőek meg az állategyedek, ha az állatok nyilvántartására szolgáló hatósági adatbázisok – elsősorban az ENAR-ban – naprakész információkat tartalmaznak.

 Szintén fontos hangsúlyozni, hogy az érintett hatóságok bár törekednek arra, hogy az állategyedekre vonatkozó bejelentések adatai mihamarabb bekerüljenek a központi adatbázisba, onnan pedig az Egységes Kérelem felületére, egyes esetekben ez nem tud azonnal megtörténni. Így az Egységes Kérelmen esetlegesen még hiányzó ENAR-bejelentések adataival a gazdálkodóknak adott esetben még ki kell egészíteniük a kérelmüket.

A hízottbika-támogatás megtartása

2. Komoly veszélybe került a termeléshez kötött hízottbika-támogatás megtartása a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv elfogadtatására irányuló, az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások során. A támogatási konstrukció megtartását az Európai Bizottság ugyanis olyan új jogosultsági feltétel alkalmazásához kötötte, amely képes hosszú távú, gazdasági értelemben vett fenntarthatóság tekintetében pozitív hatásokat kiváltani. A megállapodás alapján, a jelenlegi feltételek változatlanul hagyása mellett új követelményként előírásra kerül a szakszerű apaállat-használat is. Annak érdekében, hogy a kérelem tárgyát képező hízott bika tekintetében igazolható legyen a szakszerű – központi lajstromszámmal (KPLSZ) ellátott – apaállat használata, szükségessé válik olyan adatok rögzítése is, amelyet a szarvasmarhák nyilvántartására vonatkozó jogszabály egyébként nem követel meg. Tekintettel arra, hogy további támogatási feltételek nem változnak, a 2023. évi kérelmezés esetében ez azt jelenti, hogy olyan állatok után igényelhető majd támogatás, amelyeket 2022. április 1. és 2023. március 31. között vágtak le, vagy szállították/exportálták.

Amennyiben a gazdálkodó importált állatra kíván támogatást igényelni,  javasolják, hogy vegye fel a kapcsolatot azzal a tenyészettel, ahonnan az állat származik
Amennyiben a gazdálkodó importált állatra kíván támogatást igényelni, javasolják, hogy vegye fel a kapcsolatot azzal a tenyészettel, ahonnan az állat származik (Fotó: Pixabay)

Javaslatok az állattartók számára

Tekintettel arra, hogy ezen események egy része már megtörtént, az új jogosultsági feltétel teljesítésére történő felkészülés érdekében a következőt javasolják az állattartók számára:

Szükséges gondoskodni a Magyarországon született hízott bikák esetében a kérelmezett állat anyjához tartozó termékenyítések vagy pároztatási események Termékenyítési Rendszerben (TER) történő rögzítéséről, illetve meggyőződni az állat fogantatási időszakában (születés előtt 275-300 nappal korábban) az érintett tenyészet szaporítási eseményeinek megfelelő dokumentálásáról.

Ha a gazdálkodó importált állatra kíván támogatást igényelni, javasolják, hogy vegye fel a kapcsolatot azzal a tenyészettel, ahonnan az állat származik. Annak érdekében, hogy a kérelmezett állat apja vagy vélelmezett apja beazonosítható, származása ezáltal igazolható legyen. A dokumentumok hitelesítésében az érintett tenyésztő szervezetek közreműködését is lehet majd kérni.

A hízottbika-támogatásban kérelmezett hím ivarú szarvasmarhák tekintetében az apaállatok KPL számának ellenőrzéséhez elérhető a 1452-es kódszámú származási adategyeztető. Ebben az egyedszintű lekérdezésben az olyan hazai vagy külföldről beérkezett szarvasmarhák adatait lehet lekérdezni, amelyek jelenleg a termelő tenyészetében tartózkodnak, vagy ott valaha megfordultak. A lekérdezés azonosítást követően az alábbi elérhetőségeken érhető el: https://upr.nebih.gov.hu/ vagy https://portal.nebih.gov.hu/enar.

(Forrás: Agrárminisztérium)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Visszanyerheti jelentőségét az állattenyésztés... Növekvő sertésállomány Magyarországon; tejtermék-támogatás; támogatást kapnak a zöldség-gyümölcs termelők az orosz embargó miatt; átgondoltabb AKG pro...
Figyelemfelhívás! Az Európai Bizottság 2014. szeptember 10-én 18:07 perckor közzétett hivatalos tájékoztatása alapján a rendkívüli zöldség-gyümölcs támogatásra elkülöní...
Orosz embargó – Nem jutott uniós támogatás a... Nem kaphatnak a zöldség-gyümölcs felesleg piacról történő kivonásához biztosított uniós támogatásból a magyar pályázók, miután a termelők megsegítésér...
Orosz embargó – Brüsszel leállította a sajto... Azonnali hatállyal leállította szerdán az Európai Bizottság az európai élelmiszerekkel szemben bevezetett orosz embargó miatt augusztus végén bejelent...
Figyelem! Megkezdődött az anyajuh támogatások kifi... Megkezdődött a több, mint 5000 gazdát érintő anyajuhtartási és minimis anyajuh támogatások kifizetése! A május elején elindított kifizetések elérik a ...
Támogatás trágyatárolók létesítésére A napokban kiadott közlemény szerint újabb támogatásra pályázhatnak hazánk gazdái. Ezúttal az állattenyésztők élvezhetik a támogatást, melyet trágyatá...