Szaponin adja a mosónövények nagy előnyét

A mosónövények közül sokaknak valószínűleg elsőként a mosódió jut az eszébe. Pedig hazánkban is élnek olyan növények, melyek magas szaponin tartalmuk miatt kiválóan alkalmasak mosási célokra. Ilyen a szappanfű, a mécsvirág, vagy a vadgesztenye is. Jó tisztítóerővel rendelkeznek, jól oldják az általános (nem erősen zsíros) szennyeződéseket. Antibakteriális hatásúak, kiveszik a kellemetlen szagokat. Nem roncsolják a textíliák anyagát, sőt lágyítják a vizet, így a ruhák puhábbak lesznek.

A mosódiófa vagy szappanfa (Sapindus mukorossi) Délkelet-Ázsiában őshonos szubtrópusi növény, melynek termését, a mosódiót Nepál, Pakisztán, India és Indonézia területén már évszázadok óta használják mosásra. A vadgesztenye a szappanfafélék családjának egyik legismertebb, Észak Amerikában és Európában is őshonos nemzetsége, melyek közül a közönséges vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) díszfaként nálunk is általánosan ültetett növényfaj – írta a Magyar Mezőgazdaság.

A mosónövények közül sokaknak valószínűleg elsőként a mosódió jut az eszébe, pedig hazánkban is élnek olyan növények, melyek magas szaponin tartalmuk miatt kiválóan alkalmasak mosási célokra
A mosónövények közül sokaknak valószínűleg elsőként a mosódió jut az eszébe, pedig hazánkban is élnek olyan növények, melyek magas szaponin tartalmuk miatt kiválóan alkalmasak mosási célokra

A mosónövények felhasználása

Gyógynövényekkel foglalkozó könyvekből és idős emberek elbeszéléseiből lehet  tudni, hogy a fa magját régen mosási, sőt fürdési célokra is használták. A két növény termése magas szaponin tartalmának köszönhetően alkalmas ruhák tisztítására. Míg a mosódiónak a külső héját kell használni (szaponin tartalma 13-15 százalék), addig a gesztenye esetében épp ellenkezőleg, a mag barna héját eltávolítva, annak sárgásfehér belsejével lehet csak mosni. Utóbbi szaponin tartalma egyébként vetekszik a mosódióéval.

Mindkét növény termését lényegében ugyanúgy kell használni, illetve hasonló mosási tulajdonságokkal is rendelkeznek. Megbízhatóan működnek 30-95 °C-os mosási hőmérsékleten is, de a szaponin gyorsabban oldódik forró vízben, és lassabban hidegben.

Jó tisztítóerővel rendelkeznek, jól oldják az általános (nem erősen zsíros) szennyeződéseket. Antibakteriális hatásúak, kiveszik a kellemetlen szagokat. Nem roncsolják a textíliák anyagát, sőt lágyítják a vizet, így a ruhák puhábbak lesznek. Színes ruhák mosására kiválóan alkalmasak, mivel nem fakítanak. Kímélik, sőt, élénkítik a színeket.

Vadgesztenye a mosáshoz

Az áztatott, megpucolt és apróra vágott, vagy összedarált termésekből kiszedett magokat (kb. 4 szemet illetve 1-2 maroknyi aprítékot) a mosódióhoz hasonlóan kis vászonzacskóba téve kell a ruhák közé helyezni és már lehet is mosni velük.

Így készül a mosószer házi megoldással

Folyékony mosószer készítéséhez darabokra kell vágni 3-4 megpucolt gesztenyemagot, majd egy liternyi vízben felfőzni. Néhány perc forralás után a tűzről levéve fedő alatt hagyjuk kihűlni, végül szűrjük le. Az így nyert főzetet – mivel nem tárolható sokáig – ajánlatos körülbelül egy hét alatt felhasználni. Amire érdemes még odafigyelni, hogy a vászonzacskó (vagy helyette fél pár zokni) száját alaposan be kell kötni, máskülönben a növénydarabkák a ruhák közé keveredhetnek és eldugíthatják a mosógépet is. Használat után a vászonzsákban maradt héjakat a zsákkal együtt szárítsuk meg, és ne hagyjuk a gépben, mert berothadhatnak.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy hamar szedjük ki a ruhákat, mert könnyen dohos szagúvá válhatnak. Azon kívül, hogy mindkét növényt használják gyógyászati célokra is, a mosódió héja és a vadgesztenye magja is igazi univerzális tisztítószerek. Használhatóak mosó-, mosogató- és általános tisztítószerként, továbbá tisztálkodó szerként (pl.samponként és tusfürdőként) is, illatosítva akár illóolajokkal.

Folyékony kivonat mosódióból

8 felezett mosódiót – ami körülbelül 3 kisebb adagos mosásra használható -, egy kis edénynyi vízben 10-20 percig főzzük. Hűtés és szűrés után palackokban, hűtőszekrényben tárolhatjuk. Illóolajokkal illatosíthatjuk, és mosószódával együtt is alkalmazhatjuk – írták.

Share Button