Szüret mellett már az ültetésre is figyelni kell

Szeptemberben elsősorban a betakarítással foglalkoznak a gazdák. Pedig ez az az időszak, amikor már gondolni kell a jövő évi fokhagymatermésre, valamint még madársalátát is vethetünk.

Nem kétséges, hogy – a pirospaprika mellett – az egyik legjellegzetesebb magyar fűszer a fokhagyma. A szétszedett gerezdeket mélyen felásott, nem frissen trágyázott földbe most kell elduggatni, négy-öt cm mélyen. Egy négyzetméter területen negyven-ötven tőnek jut hely, és ez megközelítőleg egy háromszemélyes család évi szükségletét fedezi.

Lehetőleg a makói őszi, államilag elismert fajta gerezdjeit ültessük el, mert ez szép, egészséges hagymákat fejleszt. Az őszi ültetés azért kívánatos, mert jó termést csak az olyan fokhagymától várhatunk, amelyik átesett az úgynevezett jarovizációs szakaszon, tehát korán vetették és a földben négy-öt fokos, fagypont alatti hőmérsékletű időszakot is átvészelt.

A fokhagyma legjobban a közép-kötött vályogtalajokban érzi magát, de nem mondható különösebben igényes növénynek. Száraz időben meghálálja az öntözést. Kártevői és betegségei nem okoznak gondot, ha csak négy-öt évente ültetjük a gerezdeket a kertnek ugyanabba a részébe. A nyár folyamán csupán a talaj gyomtalanításával kell törődnünk.

Ideje elduggatni a fokhagymagerezdeket a földbe! (Fotó: gazigazito.hu)
Ideje elduggatni a fokhagymagerezdeket a földbe! (Fotó: gazigazito.hu)

 

Próbáljuk ki a madársalátát!

Érdemes megpróbálkozni a madársaláta termesztésével, mert ez nagyon egyszerű kultúrájú, de igen hasznos növény, amelynek ropogós, kellemes zamatú leveleiből a háziasszonyok remek salátát tudnak készíteni. Régen ezt a növényt még galambbegysalátának nevezték, és a réteken, legelőkön gyűjtötték össze.

Kártevők és betegségek nem gyötrik, permetezni nem kell, a termőhelyre igénytelen és tenyészideje mindössze hat hét! A talajban nem válogat, gyengébb földben is jól fejlődik, ha a magját ezekben a hetekben, egy-két cm mélyen vetik el. Mindössze tíz-tizenöt cm magasra nő és fejet nem fejleszt, csupán húsos leveleket.

A kikelt állományt a korai fagyok ellen lombbal, lekaszált fűvel takarva, akár télen is szedhetjük a C-, és B-vitaminokban gazdag leveleket. A madársaláta elterjedésével értékes zöldségfélével gazdagodhat a magyar kertekben termelhető, téli termények választéka.

Mikor kezdődik az almaszüret?

Az idén viszonylag korán kell elkezdeni a téli alma szüretelését, mert a kánikulai nyárvége felgyorsította az érési folyamatokat. Ha a gyümölcs sokáig a fán marad, akkor a benne levő savak lebomlanak, az ilyen alma pedig rosszabbul, rövidebb ideig tárolható. Általánosan érvényes szabály, hogy a fáról leszedett almát lehetőleg azonnal hűvös helyre kell szállítani, majd pedig minél alacsonyabb hőmérsékleten tárolni. Az ideális tároló-légtér hőmérséklete egy-két fok és páratartalma nyolcvanöt-kilencven százalék. Ez persze, háztartási körülmények között aligha érhető el, de arra kell törekedni, hogy ezt az értéket megközelítsük a helyiség célszerű szellőztetésével. Ez azt jelenti, hogy kezdetben éjszaka, később nappal kell szellőztetni. A levegő páratartalmát lapos tálcákban kihelyezett vízzel lehet fokozni, illetve kiszórt, égetett mészporral lehet csökkenteni.

Madarak viszik a termést

Sok bosszúságot okoznak mostanában a szőlősgazdáknak a seregélyek és a feketerigók, amelyek a szőlőbogyókat fogyasztják. Ezeket madárháló felrakásával és riogatással lehet távol tartani az érő fürtöktől. A falánk és sok kárt okozó darazsak ellen aggassunk ki műanyagból készített csapdát, amelyet egyharmadig kell megtölteni másfél deci sörből, egy evőkanál ecetből és egy evőkanál cukorból készített “csalioldattal”.

Forrás: balintgazda.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Salátakirály Galambbegy, mezei saláta, báránylevelű, aprósaláta, gyökönkécske. Sokféle elnevezéssel illetik a modern növénynemesítés eredményét, a madársalátát. A ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...
Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztő... A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki...