Mik az öntözés főbb szabályai?

A nyári melegben, ha jó termést szeretnénk konyhakertünkben, nélkülözhetetlen az öntözés. Azonban nem mindegy, hogy mikor, hol és milyen módon öntözzük növényeinket. Íme, néhány jó tanács a megfelelő öntözéshez.

  1. Az esti szürkületben vagy igen kora hajnalban öntözzön, mert ekkor a legkisebb a kiöntözött víz párolgása.
  2. Tűző napsütésben semmi esetre se öntözze a növények leveleit, mert a nagy hőkülönbség következtében megperzselődnek.
  3. Ritkábban és nagyobb vízmennyiséggel öntözzön. A gyakori, de felszínes „húsvéti locsolás” csak a talaj felszínét hűti le és nedvesíti meg, de a növények gyökereihez nem jut el.
  4. Ha öntözés után a talaj felszíne megszikkadt, azonnal kapáljon sekélyen. A porhanyós talajfelszín megakadályozza, hogy a talajba juttatott víz elpárologjon.
  5. Juttassuk a vizet közvetlenül a növények tövéhez, így a leggazdaságosabb
    Juttassuk a vizet közvetlenül a növények tövéhez, így a leggazdaságosabb

    A talaj felszínét takarja le fűkaszálékkal, gyaluforgáccsal, kéregtörmelékkel, rostos tőzeggel vagy műanyag fóliával. Ezek hűvösen tartják a talaj felszínét, mérséklik a nedvesség elpárolgását, megakadályozzák a gyomosodást és (kivéve a műanyag fóliát) elbomolva növelik a talaj humusztartalmát.

  6. Ha kannával vagy tömlővel öntöz, akkor juttassa a vizet közvetlenül a növények tövéhez. Ez a legtakarékosabb öntözés, a legkevesebb víz párolog el és legkevésbé kedvez a gombás betegségek elterjedésének.
  7. A cserépben, edényben, balkonládában élő növények gyökerei viszonylag meleg kis talajtömegben kénytelenek vegetálni. Ez a földtömeg a meleg nappalokon gyorsan kiszárad és módfelett felmelegszik. Ezért az edényes növényeket a meleg, nyári napokon kétszer-háromszor is meg kell öntözni.
  8. A legkorszerűbb vízellátást a telepített öntözőberendezések teszik lehetővé. Az automata öntözőberendezés még akkor is öntöz, amikor a kert gondozója a tenger partján élvezi a szabadságát.
  9. A melegkedvelő növényeket (paradicsomfélék, tökfélék, bab, stb.) reggel kell öntözni, hogy minél hamarabb felmelegedjen a gyökerük.
    A hidegkedvelőket (káposztafélék, borsó, retek, stb.) este kell öntözni, hogy minél tovább tartson a lehűlt időszak
  10. Tűző napsütésben (ha csak akkor érünk rá) is lehet öntözni a növények levelét. Csak arra kell figyelni, hogy bőséges vízzel, hogy lehűlhessen. Nem szabad csak megspriccelni, mert akkor tényleg megég.
  11. Nem a gyökérzóna átnedvesítése a lényeges, hanem a gyökerek alatti földréteg nedvesítése, mert az serkenti a gyökerek lefelé növését a kiegyenlített zónába.

Amennyiben ezeket a jó tanácsokat sikerül betartani, nagy valószínűséggel sikeresen termeszthetünk konyhakertünkben zöldségeket.

Forrás: balintgazda.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Így gondozza gyümölcsfáit! Hasznos információkat tartalmazó cikkekre bukkantunk a Kapanyél blogján. Legyen kis, vagy nagy kertről, virágokról, vagy gyümölcsökről, ültetvényekről...
Hasznos tanácsok a kerti munkákhoz Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, vala...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...
Öntöznének a gazdák, ha lenne rá lehetőségük... Jelen pillanatban 130 ezer hektáron tudnak a gazdák öntözés mellett növénytermesztéssel foglalkozni, de ez még nem ideális. Egyre több öntözési igénny...
Többen kaphatnak kárenyhítő támogatást! Nőtt a mezőgazdasági kibocsátás súlya; április végén orosz állategészségügyi vizsgálat lesz Magyarországon; öntöznének a gazdák, ha lenne elég víz. Ag...
A gazdaságos zöldségtermesztés alapja Régen, dédapáink idejében még megkülönböztették a zöldségeket aszerint, hogy termeszthető-e öntözés nélkül, vagy sem. A mai intenzív gazdálkodás melle...