Alternatív szenázs rozsból

A jó öreg kukoricaszilázs az egyik legelterjedtebb tömegtakarmány a szarvasmarhát tartók körében. A silókukorica hozama azonban az elmúlt évek korántsem megszokott időjárása miatt sokszor veszélybe került, ezzel megnehezítve a takarmányozást is. De van itt egy alternatív növény, amiből hasonlóan jó beltartalmú szenázs készíthető, mint a kukoricából készített szilázs.

Sok gazda nincsen tisztában azzal, hogy az őszi rozsból kiváló beltartalmi értékekkel bíró szenázs készíthető, amivel kiegészíthetjük haszonállataink takarmányozását. Vagy adott esetben pótolhatjuk a kukoricaszilázst is.

Aki állattartással foglalkozik, nagyon jól tudja, hogy a nyár folyamán sokszor nehéz előteremteni a megfelelő mennyiségű tömegtakarmányt a jószágok számára. Továbbá az is nyilvánvaló, hogy a silókukorica mellé kell valamilyen alternatív tömegtakarmány, ha véletlenül az időjárás elvinné a kukoricát.

Az őszi rozs szenázsnak történő termesztése lehetővé teszi azt, hogy egy évben mindkét tömegtakarmány-növényt megtermesszük a szántóföldön. Ezzel javul a helykihasználás és változatosabbá tehetjük állataink étrendjét.

Íme, rozsból is készülhet minőségi tömegtakarmány
Íme, rozsból is készülhet minőségi tömegtakarmány

 

Az őszi rozsból akkor készülhet a legjobb szenázs, ha április végén, május elején takarítjuk be, még a kalászhányást megelőzően. A betakarítás több menetben megy végbe. Első lépésként lekaszáljuk a növényt, majd ott a helyszínen meg is fonnyasztjuk. A fonnyadás időjárástól függően 24-48 óra alatt végbe megy. Ha a lekaszált növények elérik a 30 százalékos szárazanyag tartalmat, úgy szűk rendet képezünk belőle és bálázó segítségével felszedjük a növényeket, majd a tárolási helyre szállítjuk.

Ez után talajművelés következik, és azonnal vethetjük is a silókukoricát, így egy év alatt dupla mennyiségű takarmányt állíthatunk elő jó esetben, ezzel biztosítjuk állatainknak a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot.

Fotó: pointernet.pds.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A kaszálóról a tárolóig – a széna útja I. rész... Haszonállatainkat különböző takarmányokkal etethetjük: gabona magvakkal, zöldtakarmánnyal, erjesztett takarmányokkal, valamint szálas-tömegtakarmánnya...
A kaszálóról a tárolóig – a széna útja II. rész... A széna a legnagyobb mennyiségben alkalmazott tömegtakarmány haszonállataink étrendjében. Előző cikkünkben a széna összetételéről, a kaszálásról és a ...
Tömegtakarmányok hasznosulásának növelése Pioneer®... A takarmányok sikeres előállítása már a szántóföldön elkezdődik, azonban az onnan betakarított növény korántsem kész takarmány, a termelési hatékonys...
Itt az agrártámogatásokról szóló híreink augusztus... Számos hírünk volt 2022. augusztusában is az agrártámogatások témájában, sok fontos tartalommal jelentkeztünk az elmúlt hónapban is ezekhez kapcsolód...