A nyúltenyésztés és annak nehézségei

Egyre nagyobb divat manapság az otthoni nyúltartás. Sokan csak azért tartanak egy-két nyulat, mert aranyos állatok, de vannak olyan gazdák, akik tenyészteni és értékesíteni kívánják az állatokat. Mai cikkünkben a nagyobb volumenű nyúltartásról és annak nehézségeiről lesz szó.

A ’nyulas’ gazdák élete nem egyszerű. Külső szemlélő számára egyszerűnek tűnhet a nyúltartás és tenyésztés, de a valóság más.

Hol tartsuk nyulainkat?

A nyulak megfelelő életterének biztosítása a legalapvetőbb nyúltenyésztés esetén. A nyulak tartására egy zárt térben kialakított ketrecrendszer elkészítése a legideálisabb. A tartás helyén minimum 10, maximum 28 Celsius fok lehet a hőmérséklet, de fialó anyanyulak és szopós nyulak, valamint növendékek esetén a minimális hőmérséklet 15 Celsius fok legyen! Félreértés ne essék: nem sötétben kell tartani a nyulakat! Fontos, hogy biztosítsuk számukra a megfelelő fényviszonyokat, az erős fénytől viszont óvjuk őket és napi 8 óra sötét időszakot biztosítsunk nekik. A hízónövendék nyulak kivételével minden állatot egyedileg kell elhelyezni. A ketrecekbe megfelelő alomanyagot (szalma) biztosítsunk az állatoknak. A ketrecek kialakításánál figyelembe kell venni az állat méretét és akkora helyet kell létrehozni számukra, amekkorában kényelmesen el tudnak nyújtózni. Egy közepes testű állat számára körülbelül egy 60-90 cm szélességű, 40-50 cm magasságú és 50-70 cm mélységű ól lehet ideális.

Az anyanyulak tartásában annyi plusz követelmény van, hogy fialás előtt 3 nappal elletőládát kell biztosítani számukra, melyhez megfelelő minőségű és mennyiségű alomanyagot is kell adnunk.

Takarmányozás

A megfelelő ketrecek létrehozása után a legfontosabb lépés a takarmányozás megtervezése. Ez lehet a nagyobb volumenű nyúltenyésztés egyik buktatója! Hogy miért? Amennyiben rendelkezünk saját terménnyel és azzal etetjük állatainkat, abban az esetben hasznot is hozhat a nyúltenyésztés, de ha meg kell venni a drága takarmányt, abban az esetben könnyen veszteséges lehet a gazdaságunk. Szemestakarmányok közöl a zabot és az árpát szeretik leginkább, ezt adhatjuk nekik fő takarmányként, de alkalmanként búzával is kínálhatjuk őket. Tömegtakarmányként a széna szerepel a nyulak étrendjében. Ezek mellett adhatunk nekik gyümölcsöt és zöldséget is, de vigyázat! Ne etessük túl állatainkat, mert könnyen elhízhatnak és ez a termékenység rovására mehet.

A nyulak egyik kedvenc eledele a lucernából készült széna
A nyulak egyik kedvenc eledele a lucernából készült széna

 

Száraz kenyér és káposzta: sokan adnak mindkét eledelből állataiknak, pedig egyik sincsen jó hatással a nyulak szervezetére, sőt, egyenesen károsak, mert felfúvódást okoznak és ez könnyen az állat pusztulásához vezethet!

Minden takarmány esetében kiemelt figyelmet kell fordítani a minőségre, ugyanis ha penészes, dohos, könnyen betegséget okozhat az állatokban.

A nyulak is megbetegedhetnek…

… és a betegségek könnyen az egész állomány vesztét is jelenthetik! A fertőző betegségek jelenthetik a második buktatót a nyúltenyésztésben, ugyanis ha egy egyed is megfertőződik úgy, hogy a gazdája nem veszi azt észre, könnyen át tud terjedni a többi állatra is és végigfertőződhet az egész állomány! Két igen veszélyes betegséget emelnénk ki, melyek ellen van védőoltás, tehát megelőzhetőek és ezzel sok kellemetlenség is megelőzhető.

  1. Myxomatozis: a Myxomatozis egy halálos betegség a nyulak számára, melyet a myxoma vírus okoz. A vírust bolhák, szúnyogok, szúrós legyek terjesztik, továbbá a fertőzött állat érintkezés útján is képes terjeszteni a vírust. megbetegedés esetén az egyed lehangolttá, étvágytalanná válik, kötőhártyagyulladás és láz is jelentkezik. Heveny fertőzés esetén az állat 48 órán belül elpusztul. A túlélő állatok bundája fokozatosan csapzottá válik, orrfolyás, nehéz légzés léphet fel, valamint ödémássá válhatnak az ajkak, az orr és a szemhéj. Ezek az állatok 1-2 héten belül elpusztulnak.
  2.  VHD vagy Viral Hemorrhagic Disease: ezt a megbetegedést szintén egy vírus okozza, de lefolyása gyorsabb és szembetűnőbb, mint a Myxomatozis esetében. Ez a vírus az állat belső szerveit támadja meg. A fertőzött egyed 24 órán belül elpusztul egy vagy több szerv súlyos vérzése miatt. Tünetei: láz, étvágycsökkenés, véres habos váladék az orrból, izomgörcs, vérszivárgás egy vagy több testnyílásból. Előfordul, hogy egy tünet sem jelentkezik az állat elhullásáig. Előfordulhat enyhe fertőzés is, amely szerencsés esetben pár nap alatt elmúlik. Megelőzése csak védőoltással lehetséges, így célszerű az állomány összes tagjának beoltatása!
Csak a megfelelő tartási körülmények biztosítása mellett lehetnek ilyen szépek és egészségesek a nyulaink
Csak a megfelelő tartási körülmények biztosítása mellett lehetnek ilyen szépek és egészségesek a nyulaink

 

Van-e megfelelő piac?

Amennyiben minden kivédhető, külső hatással szemben győzedelmeskedünk és saját takarmányunk is van, már csak egy buktatója lehet a profitunknak: lesz-e megfelelő felvásárlási piaca a nyúlhúsnak?! Nos, sajnos hazánkban a nyúlhúsfogyasztás gyerekcipőben jár, így a termelés java exportra irányul. Ha profitorientált tenyésztésbe kezdene a gazda, célszerű egy külföldi felvásárlót megkeresni, aki biztos piacot tud garantálni, például Olaszország felé, ahová sok magyar tenyésztésű nyúl vándorol ki különböző formákban.

A leírtakból látszik, hogy nem egyszerű a ’nyulasok’ élete, de ha minden körülmény ideális, akkor lehet profitot termelni nyulászkodással.

Forrás: tankonyvtar.hu, nyuszitartasiabc.uw.hu, + Magro.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Figyelem: Új támogatási lehetőség nyúltartóknak!... Tenyésznyulak tenyésztésbe állítására lehet támogatást igényelni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál 2014. július 1-től július 31-ig. A tá...
Nyúltartók figyelem: Már csak néhány napig lehet t... A 2014. január 1. és június 30. közötti időszakban tenyésztésbe állított tenyésznyulakra vonatkozó támogatás igénybevételéhez 2014. július 31-ig kell ...
Ajándékozzon könyvet karácsonyra! Vészesen közeledik a karácsony. Ilyenkor hagyomány, hogy meglepjük szeretteinket kisebb-nagyobb ajándékokkal. Mi is lehetne szebb és hasznosabb ajándé...
Meddig vemhesek haszonállataink? II. rész Előző cikkünkben a szarvasmarha és a sertés vemhességéről, annak idejéről és adott időszak takarmányozási sajátosságairól írtunk. Most a ló és a nyúl ...
Pályázatok, támogatások – 2015-ben ezekre pályázha... 2015 a támogatások éve volt a mezőgazdaságban, rengeteg pályázat került kiírásra és sok gazda jutott vissza nem térítendő uniós vagy éppen állami támo...
Embertelen nyúlmészárlás Új-Zélandon Új-Zéland egyes területein hatalmas mértékben elszaporodtak a nyulak, már-már közellenségnek számítanak a gazdák körében. Hatalmas károkat okoznak – e...