Súlyos gondban az ukrán mezőgazdaság, késik a vetés a sár és a háború hatásai miatt

Már a második éve háborús körülmények között kénytelen gazdálkodni az ukrán agrárium, ráadásul az idei hűvös, csapadékos idő több helyen későbbre halasztotta a munkálatok megkezdését. Ukrajna több régiójában a folyamatos esőzések miatt lassabban haladnak a munkálatok. Ennek az időjárásnak az előnye, hogy a talaj jelentős nedvességtartalékokat halmoz fel, amely szükséges a növények fejlődéséhez. A tavaszi kultúrák vetését a tavalyi évhez hasonlóan a háború nehezíti. Jó néhány mezőgazdasági földterület hosszú hónapok óta veszélyesnek minősül, ugyanis sok helyen nem volt aknamentesítés.

A Világgazdaság számolt be róla kárpátaljai munkatársa cikkében, hogy a szakértők szerint emellett az idén akut probléma a gazdálkodók forgótőkével való ellátása a szükséges munkák elvégzéséhez.

Késik a vetés a sár és a háború hatásai miatt, súlyos gondban az ukrán mezőgazdaság - képünk illusztráció
Késik a vetés a sár és a háború hatásai miatt, súlyos gondban az ukrán mezőgazdaság – képünk illusztráció

Alacsony hitelösszegek és magas kockázatok

„Nincs lehetőség teljes anyagi fedezet biztosítására a háború egyik következményeként a gazdálkodók még az aktív gabonaértékesítés időszakában sem kapták meg a piaci árat, emellett a logisztika is költséges” – mondta Denisz Marcsuk, az Összukrán Agrártanács helyettes vezetője. 

Beszámolt róla, hogy a gazdálkodóknak 2022-ben még volt némi anyagi tartalékuk, és a hitelprogram is működött. Jelenleg mindössze 90 millió hrivnya limittel vehető fel kölcsön, ez az összeg azonban nem elegendő a közepes méretű mezőgazdasági vállalkozások minden igényének fedezésére. Marcsuk szerint ezt a határt legalább 180 millió hrivnyára kellene emelni. A szakértő hangsúlyozta, a háború miatt az idén mintegy 5 millió hektárt nem vetnek be Ukrajnában.

Kárpátalján Molnár Ildikó, a Pro Agricultura Carpatika falugazdásza szerint megyeszerte gyengén haladnak a munkálatok, több helyen üres, félig megművelt parcellák láthatók.

„Sok terület tápanyagért kiált, vagy éppen gyomosodik, és a magas költségek miatt jó néhány tábla marad megműveletlen. Azok a gazdák, akik viszont folytatják munkájukat, kifejezetten erős állománnyal dolgozhatnak tovább, és ez bizakodásra ad okot a termés mennyiségét illetően” – fogalmazott.

Kárpátalján a legtöbb helyen a kukorica, zab, napraforgó stb. vetése április utolsó hetében még nem kezdődött meg, ugyanis az időjárás nem tette lehetővé a talaj megmunkálását. A falugazdász szerint ez néhány hétig így is marad.

Kevés víz után most sok van

„A rendkívüli aszályt követően a téli csapadék nem töltötte fel a talaj vízkészleteit, ami nagyon aggasztó. Kora tavasszal azonban már megérkezett a csapadék, és bőségesen, szinte már túlságosan is feltöltődtek a vízkészletek. Így jelenleg ez nehezíti a tavaszi munkálatok elkezdését” – mondta Molnár Ildikó. Hozzátette: egyre kevesebb a tavaszi vetésre hajlandó gazdálkodó, amit egyrészt a háború, másrészt az inputanyagok mértéktelen drágulása vált ki. Ez utóbbi már a teljes körű invázió kezdete előtt is megviselte a helyi termelőket.

„A legfájóbb mégis az, hogy a felvásárlási árak nem követik a hatalmas műtrágya-, vetőmag- és vegyszerköltségeket, így a sikeres szezont zárók is legfeljebb nullára jönnek ki.

Továbbá sok gazdának vette el a kedvét a kiszámíthatatlan időjárás, ami a háborúval, az alacsony felvásárlási árakkal, a magas ráfordítási költségekkel megspékelve egyre több nehézséget jelent a szántóföldi termesztés gyakorlóinak. A helyi kistermelők jóval e gondok előtt sem tudtak versenyezni az ukrajnai nagyvállalkozásokkal. Igaz, sikerült értékesíteni a terményt, ám közel sem kielégítő, szinte önköltségi áron, amit a gabonaexportra vonatkozó korlátozások valószínűleg tovább csökkentenek” – mondta a kárpátaljai falugazdász. A Pro Agricultura Carpatika szervezet tevékenységéről itt lehet többet megtudni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Vetések, munkálatok – zalai körkép Zala megyében a  napraforgó- és a kukoricaföldek több mint 80 százalékán földbe került már a mag. Süle Katalin tájékoztatása szerint a napraforgót 498...
“Dolgozni csak pontosan, szépen… ...ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes." Az előző idézet, amely József Attilától származik, igaz a mezőgazdaságra is. Egy konyhakert is csak akk...
Végefelé közeledik a napraforgó betakarítása Zaláb... Zala megyében a 6420 hektáron termelt napraforgó csaknem háromnegyedét már learatták, a növény minőségi paraméterei megfelelnek az előírásoknak. A nap...
A deflektor kötelező! Ez év elejétől kötelező a pneumatikus szívólevegős vetőgépek deflektorral való felszerelése, amelyeket a gazdák zömében a kukorica és a napraforgó vet...
Később kezdődik a vetés a belvíz miatt Zala megyében az időjárás miatt késésben vannak a tavaszi vetéssel. A víztelítettség miatt a gazdák nem tudnak a gépekkel rámenni a talajra.  Amennyi...
Most vessen borsót, vagy sárgarépát Már márciusban is kellőképpen jó idő volt a tavaszi talajmunkák megkezdéséhez, de igazán csak áprilisban pezsdül fel az élet a földeken. Persze a kony...