Sok újdonsággal szolgál a KITE derecskei kertészeti központja

Itt a tavasz és indul a kertészeti szezon. Ezen apropóból Sira Márkot, a KITE Zrt. kertészeti üzletág-igazgatóját kértük meg arra, hogy foglalja össze az előttünk lévő időszak legizgalmasabb termékinnovációit a területén és mutassa be a KITE Zrt. palántanevelésben bevezettet újdonságait.

Az AGROmashEXPO-n bejelentett PGR (Precíziós Gazdálkodási Rendszer) fejlesztésük milyen hasznot hajtanak a kertészetekben?

Az egyik legszembetűnőbb rendszerelem használata az ültetvények kialakítását megelőző tereprendezéskor mutatkozik meg. A rendszer egyes elemeinek segítségével képesek vagyunk olyan talajfelszínt létrehozni, mely kifejezetten alkalmassá teszi a területet egy nagy értékű ültetvény (elsősorban alma) létrehozására. Használatával megszüntethető a vízállásos területrészek és az ebből fakadó terméskiesés és fapusztulás.

Sira Márk, a KITE Zrt. kertészeti üzletág-igazgatója (Fotó: KITE Zrt.)
Sira Márk, a KITE Zrt. kertészeti üzletág-igazgatója (Fotó: KITE Zrt.)

Általában mik most a kertészetekben alkalmazott legizgalmasabb innovációk?

Amennyiben termékinnovációról beszélhetünk én egyértelműen a biológiailag lebomló fóliát emelném ki. A Sotrafilm Biolebomló talajtakaró fólia 100%-ban lebomló, megújuló növényi nyersanyagból készül, ezáltal használatát követően további szervesanyaggal gazdagítja a talajt. A fólia alapanyaga politejsav, amelyet kukorica- és burgonyakeményítőből állítanak elő, a fólia fekete színe pedig a hozzáadott szénnel érhető el. Manapság a termelők legnagyobb problémája, hogy nincs elegendő mennyiségű és minőségű kézimunkaerő, ráadásul az órabérek is nagy mértékben növekedtek. A termék előnye a többi polietilénből gyártott talajtakaró fóliával szemben, hogy a kultúrnövény betakarítása után a fóliát nem kell összegyűjteni és elszállítani, egyszerűen a növénymaradványokkal együtt a talajba kell forgatni. A legnagyobb mennyiségben használt minimális UV védelemmel rendelkező gyenge minőségű szétfoszló fóliák összegyűjtése nehézkes, maradványai jelentősen hozzájárulnak a termőtalaj szennyezéséhez. A biológiailag lebomló talajtakaró fólia anyagának fizikai paraméteri jelentősen kedvezőbbek a hagyományosan használt műanyagokétól. Bár fajsúlya 30%-kal nagyobb, a fólia 50-60%-kal vékonyabbra gyártható, így 1 hektárra vetítve jelentősen kisebb mennyiségű fóliára van szükség, ezáltal csökkentve a relatíve magas szállítási költségeket.

Hortech Srl. passzív ágyáskészítő fóliafektető gép (Fotó: KITE Zrt.)
Hortech Srl. passzív ágyáskészítő fóliafektető gép (Fotó: KITE Zrt.)

Hogyan befolyásolják ezek a termelést?

A cél az, hogy a mezőgazdaság környezetterhelését folyamatosan csökkentsünk, hiszen ez egy társadalmi elvásár és nyomás is egyben. Emellett a kertészet köztudottan kézimunkaerő igényes ágazat, amennyiben olyan innovatív terméket tudunk a gazdáknak ajánlani amellyel bizonyos munkafázis megspórolható az egy adott növénykultúra versenyképességét nagyságrendekkel képes javítani.

Mutassa be a palántanevelésben bevezetett újdonságaikat!

Első és legfontosabb újításunk, hogy a palántanevelő telep fűtése teljes egészében termálvízre alapozott. Ezentúl az új palántanevelőnk precíziós klímaszabályozással és öntöző-, valamint tápoldatozó automatikával van ellátva, melynek felügyelete a számítástechnikának köszönhetően 24 órás.  17050 m2 alapterületű, blokkrendszerű növényházat hoztunk létre a Derecskei Kertészeti Telepünkön. A fóliaház fűtését egy 1600 méter mély, pozitív termálkút adja, melynél a felmelegedése után nincs szükség elektromos energiára a víz felszínre hozásához, vízhőmérséklete pedig 85°C. A növényház működtetésével közvetlen energiaköltség nem keletkezik az áramdíjat kivéve, hiszen a termálvizes fűtés a szükséges hőenergia 100%-át biztosítja.

A növényházat nem üveg, hanem egy dupla rétegű, felfújt, ún. diffúz fólia borítja, mely a szigetelő rétegnek köszönhetően megnyújtja a palánta-előállítási szezont és jelentősen csökkenti a fűtési igényt – télen melegebb, nyáron hűvösebb klímát biztosít, mint a hagyományos palántanevelő sátrak. A dupla rétegnek köszönhetően jobb a hőszigetelés, a speciális bordázatnak köszönhetően pedig magasabb a szerkezet terhelhetősége, a fólia által átengedett UV sugárzás hatására pedig a palánták edzettebbek. A diffúz fóliának köszönhetően a szórt fény aránya jelentősen nő, megszűnik az árnyékhatás továbbá csökkenthető a napégés kockázata. A fóliaház modern szellőző- és öntözőberendezéssel ellátott, az öntözőrendszer tápoldatozásra is alkalmas. A növényház építésének részét képezte egy energiaernyő, valamint az elektromos- és fűtési rendszer kialakítása is. Előbbi télen a hővisszatartást segíti, nyáron pedig a kelő növényeket védi a túlzott napsugárzástól. Kapcsolódik hozzá egy 1421 m2 nagyságú kiszolgáló sátor is, mely helyet biztosít a tálcatöltésnek, a vetésnek és a csírakamrának is.

A KITE Zrt. kertészeti standja az AGROmashEXPO-n (Fotó: KITE Zrt.)
A KITE Zrt. kertészeti standja az AGROmashEXPO-n (Fotó: KITE Zrt.)

Milyen előnnyel járnak ezek a gazdáknak?

Kontrolláltabb körülmények között, homogénebb növényállomány előállítására vagyunk képesek, a lehető legmagasabb növényvédelmi és növényhigiéniai kontroll mellett, melyben a kémiai növényvédelem mellett a biológiai védekezés is helyt kapott.

17050 m2 alapterületű, blokkrendszerű növényház a Derecskei Kertészeti Telepen (Fotó: KITE Zrt.)
17050 m2 alapterületű, blokkrendszerű növényház a Derecskei Kertészeti Telepen (Fotó: KITE Zrt.)

Milyen termékeket emelne még ki a kertészeti termékkínálatukból?

Innovatívnak mondható még a biostimulátor kínálatunk. Ezen termékportfólió nagyon egyedi úgynevezett 3. generációs gyártástechnológiára épül, azaz a „hatóanyagok” előállítása során baktériumokat használnak előállítva ezzel egy olyan többlet értéket, amely más termékekben nem találhatóak meg. Például a Dell’Agro Plus termékünk összetevőinek köszönhetően lombon és gyökéren keresztül is hatékony. A termék széles spektrumban tartalmaz biostimuláns molekulákat: aminosavakat, peptideket, természetes fitohormonokat és másodlagos anyagcsere-termékeket. Hatással van a talaj fizikai, kémiai és mikrobiológiai tulajdonságainak a  regenerációjára.

A palántanevelő telep fűtése teljes egészében termálvízre alapozott (Fotó: KITE Zrt.)
A palántanevelő telep fűtése teljes egészében termálvízre alapozott (Fotó: KITE Zrt.)

A gépkereskedelem mellett, milyen szolgáltatást kínálnak a zöldség-gyümölcs termesztőknek?

A gépkereskedelem mellett, kertészeti szervízhálózatunk van, ahol specialista kollégák foglalkoznak a kertészeti gépek beüzemelésével és javításával. Továbbá pénzügyi szolgáltatásokat is nyújtunk a kertész partnereink számára különböző finanszírozási konstrukciók formájában.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Régen várt pályázat nyílik: Kertészeti gépek, tech... Környezetbarát (energiatakarékos) kertészeti gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez igényelhető vissza nem térítendő támogatás az Európai Mező...
Gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítése,... Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítéséhez, létesítéséhez nyújtandó támogatásokhoz kapcsol...
A kertészetek a vasárnapi nyitvatartásért lobbizna... A kertészetek vasárnapi nyitva tartása mellett érvel az országgyűlési képviselőknek írt nyílt levelében Megyeri Szabolcs kertész, a korlátozás enyhíté...
Kertészeti teendők januárban is! Ugyan a hideg januári időjárásban és a hóban (persze, csak ha esik egyáltalán) nem szokás a kertben dolgozni, de a vállalkozó kedvű gazdák ilyenkor is...
Burgonyatermesztés kis helyen A burgonyatermesztés hely, idő és munkaigényes folyamat, a folyamatos gyomtalanítás, kapálás, földdel történő töltögetés miatt. Amennyiben nincsen ele...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...