Sok pénz jött a magyar agráriumba itthonról és külföldről is

Jelentős összegeket kapott a magyar mezőgazdaság az Európai Unióból és nemzeti forrásból is. Az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint az előzetes adatok alapján tavaly sikeres évet zárt az agrárium és az élelmiszeripar. Dr. Juhász Anikó a kárenyhítésről és a magyar agrártámogatások helyzetéről is beszélt.

Az Agro Napló készített interjút az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkárával, ezt az anyagot szemléztük.

Mennyi pénzt kapott a magyar agrárium az Európai Unióból, és mekkora nemzeti forrást használt fel az ágazat tavaly?

Dr. Juhász Anikó: Az uniós források között az egyik legmeghatározóbb az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) finanszírozott közvetlen támogatás. A 2015-ben bevezetett támogatási rendszer az alaptámogatáson (SAPS) kívül a zöldítésből, a fiatal gazdálkodók támogatásából, továbbá a termeléshez kötött támogatásokból, valamint a kisgazdaságok egyszerűsített támogatási rendszeréből áll.

A magyar agrártámogatások mellett az EU-s pénz is segítette a gazdák fejlődését és a kárenyhítést - képünk illusztráció
A magyar agrártámogatások mellett az EU-s pénz is segítette a gazdák fejlődését és a kárenyhítést – képünk illusztráció

Mikor történtek meg a kifizetések?

Fontos megjegyezni, hogy mivel Magyarország minden évben kihasználja a tárgyévi előleg október 16-a utáni kifizetésének lehetőségét, egy adott naptári év teljesítése minden alkalommal 2 gazdasági évet érint. Az uniós – EMGA – gazdasági év ugyanis eltér a naptári évtől. A közvetlen kifizetések tárgyévre vonatkozó kifizetéseit mindig tárgyév október 16-át követően lehet megkezdeni, és a tárgyévet követő év június 30-ig kell a teljes összeget folyósítani. Ezért a 2018-ban történt kifizetések egyrészt a 2017-es évi támogatások végkifizetését, az előző évek jogorvoslati ügyeinek rendezését, másrészt pedig az uniós szabályok alapján alkalmazott tárgyévi előleg kifizetését jelentik.

Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy az előzetes adatok alapján ezen a jogcímen 2018. november 15-ig mintegy 283 milliárd forintot fizettek ki a termelőknek.

Ennek legnagyobb részét még a 2017-es jogosultságok alapján, végkifizetés formájában folyósították. Ugyanakkor 2018. október 16-án a Magyar Államkincstár (MÁK) megkezdte a 2018-as kérelmekre járó összegek kifizetését is. Ez a folyamat 2018 végéig befejeződött. A kincstár a múlt év végén folyósította az előlegeket, majd december 1-jétől a részfizetések teljesítésére is sor került.

Mekkora összeg volt a magyar költségvetésben a mezőgazdaság támogatására?

A hazai költségvetésben agrártámogatásokra 2018-ban mintegy 93 milliárd forint állt rendelkezésre, amelynek jelentős részét már kifizették. A nemzeti támogatások esetében a kincstár a múlt év végéig folyamatosan elbírálta a beérkező kérelmeket, és megkezdte a támogatás folyósítását a jogosultak számára.

A fent jelzett kereten belül a tárca kiemelten kezelte az állattenyésztés támogatását, különös tekintettel az uniós közvetlen támogatásban nem részesülő baromfi- és sertéságazatra. Ezek finanszírozása 2010-hez képest háromszorosára nőtt. 2018-ban a baromfiágazat az állatjóléti támogatásokon keresztül 14 milliárd forintot meghaladó támogatásban részesült, a sertéságazatnak kifizetésre kerülő összeg pedig a tervek szerint eléri a 17 milliárd forintot. Ezen felül folytatódik a sertésstratégia programja, valamint a sertések reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómájától való mentesítés támogatása is.

Az átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT) keretében a szarvasmarha-, a tej-, a juh- és a dohányágazat szereplői, valamint az anyakecsketartók is kiemelt fajlagos támogatást vehetnek igénybe. Az ÁNT keretében kifizetésre kerülő összeg az év végéig megközelítette a 25 milliárd forintot.

Hogyan oldották meg a mezőgazdasági károk és válsághelyzetek okozta feladatokat?

Sikeresen kezeltük a különböző piaci válságokat. A tárca 2018-ban kidolgozta a víziszárnyas-feldolgozó ágazatnak nyújtott, a madárinfluenza miatti veszteségeket ellentételező támogatást, valamint az afrikai sertéspestis miatt a mangalicasertés-ágazatot sújtó gazdasági veszteségek részleges ellentételezéséhez is nyújtott jövedelempótló támogatást. 2018 márciusában a termelők megkapták a 2017-es károk után járó kárenyhítő juttatásokat, amelyek összege több mint 7 milliárd forint volt. A legmagasabb kifizetés eszerint a tavaly tavaszi fagykárra történt 2,3 milliárd forint értékben. Ezt követte az aszálykár 1,8 milliárd forint, valamint a jégeső okozta kár 1,7 milliárd forint összeggel.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Figyelem! 2013. november 30 -ig van lehetőség káre... A kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásához szükséges dokumentumokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapjáról lehet letölteni. A...
Megkezdi a kárenyhítést az MVH A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer keretében a 2015. március 23-i héten megkezdi a közel 1,2 ...
Többen kaphatnak kárenyhítő támogatást! Nőtt a mezőgazdasági kibocsátás súlya; április végén orosz állategészségügyi vizsgálat lesz Magyarországon; öntöznének a gazdák, ha lenne elég víz. Ag...
Megjelent az FM aszályközleménye A földművelésügyi miniszter közleménye szerint aszályhelyzet alakult ki a 2015-ös kárenyhítési év során. Ez azért fontos, mert így sok gazda és gazdas...
Termő és nem termő ültetvények a kárenyhítési rend... Az agrárkár-enyhítési rendszerben a hozamadatok meghatározásánál speciális szabályok alkalmazandóak a nem termő és termő ültetvények viszonylatában. A...
Figyelem! Utolsó határidő! A mai napon (november 30.) jár le az agrárkár-enyhítési juttatások iránti kérelmek beadási határideje! Fontos, hogy a határidő lejártáig a pályázat bá...