Sárgabarack fajták és jellemzőik

Kora tavasszal virágzik, idén pedig a tavaszi fagy sem károsította. A szakemberek azt javasolják, hogy az ágakat nem érdemes sokat metszegetni, ha a fertőzéseket el akarjuk kerülni. Pitébe, lekvárba, cefréhez vagy befőtthöz, de önmagában is kedvelt a sárgabarack. A másnéven kajszibarackként is nevezett gyümölcs sokoldalú, és számos államilag elismert fajtája is van. Nézzük, melyiket, miért érdemes termeszteni!

Államilag elismert sárgabarack fajták Magyarországon:

Bergeron, Borsi-féle kései rózsa, Budapest, Ceglédi arany, Ceglédi bíborkajszi, Ceglédi kedves, Ceglédi óriás, Ceglédi Piroska, Gönci magyar kajszi, Harmat, Harcot, Korai piros, Korai zamatos, Ligeti óriás, Magyar kajszi C.235, Mandulakajszi, Pannónia, Rakovszky, Rózsakajszi C.1406, Szamarkandszkij rannij

Ceglédi Piroska kajszibarack

A Magyar kajszi előtt öt-hét nappal érik, középkorai virágzású, elhúzódó. Korán termőre fordul, bőven terem, a hosszú vesszők is berakódnak a terméssel. Gyümölcse gömbölyű, középnagy, átlagos tömege 52 g. Felülete narancssárga, fénylő, 50-70%-ban kárminpirossal bemosott. Húsa narancssárga, szilárd. Íze teljes érésben jó. Magja kicsi, magbele édes. Kis méretű, sűrű, szétterülő koronát nevel. Önmeddő, társítani kell a következő fajtákkal: ‘Ceglédi bíborkajszi’, ‘Magyar kajszi’, ‘Pannónia’, ‘Bergeron’. Fagyérzékenysége közepes, a sarka vírusra közepesen fogékony. Kedvező termesztési- és gyümölcstulajdonságai miatt telepítésre javasolt. Elsősorban friss fogyasztásra és exportra alkalmas, de ipari feldolgozásra is megfelel.

Magyar kajszi

Általában július közepén érik, idén ez korábbra tolódott, jó termőképességű. Közepes méretű (45 grammos), gömbölyded, oldalról kissé lapított gyümölcsét sokféle módon lehet felhasználni. Héja narancssárga, a napos oldalon kárminpiros fedőszínnel mosott. Koronája közepes méretű. A téli és tavaszi lehűlésekre érzékeny, a sarka vírus fertőzésre és rákosodásra közepesen fogékony. A moníliás hajtáshervadásra és a gnomiás levélfoltosságra kevésbé érzékeny. Csak szelektált klónok szaporíthatók. A Gönci magyar kajszi gyengébb növekedésű, valamivel nagyobb gyümölcsű mint a Magyar kajszi. Mindkét klón hasonló arányban található a termesztésben.

Ceglédi piroska és Magyar kajszi
Ceglédi piroska és Magyar kajszi

 

Ceglédi bíborkajszi

A Magyar kajszival körülbelül egy időben, vagy egy-két nappal korábban érik. Korán termőre fordul, nagy terméshozamra hajlamos sárgabarack fajta. Friss fogyasztásra és befőtt készítésre is kiváló fajta. Gyümölcse nagy, megnyúlt, oldalról lapított. Narancssárga alapszínén élénkpiros fedőszín alakul ki a gyümölcs 30-50%-án. Húsa narancssárga, rostos, bőlevű, ízletes. Erős növekedésű, nagyméretű, szétterülő koronát nevel. A késő téli -korai tavaszi fagyokra a legérzékenyebb fajtánk. A sarka vírusra nem fogékony, rákosodásra hajlamos.

Pannónia kajszi

Négy-hét nappal a Magyar kajszi után érik, korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Friss fogyasztásra és feldolgozásra alkalmas. Közepes méretű (40-45 gramm) gyümölcse gömbölyű, narancssárga alapszínén a napos oldalon kárminpiros fedőszín alakú ki. Húsa narancssárga, savasabb mint a Magyar kajszi, ízletes. Kis méretű szétterülő koronát nevel. Jó termésbiztonsága és sokoldalúan felhasználható gyümölcse miatt nagymértékben szaporítják. Növekedési tulajdonságai alapján intenzív ültetvény létesítésére alkalmas.

Pannónia és Ceglédi bíbor kajszi
Pannónia és Ceglédi bíbor kajszi

 

Ceglédi kedves sárgabarack

A Magyar kajszi után körülbelül egy hét múlva érik, korán termőre fordul, termőképessége nagy, de szakaszos terméshozamra hajlamos. Alkalmas a Rózsa kajszik helyettesítésére. Friss fogyasztásra és feldolgozásra is megfelelő. Gyümölcse kissé megnyúlt gömb alakú, közepes-nagy méretű, átlagos tömege 47 gramm. Felülete világos narancssárga, kárminpirossal bemosott. Húsa világos narancssárga, szilárd. Középnagy méretű, kissé lapított, sűrű koronát nevel. Öntermékenyülésének mértéke a nemesítő adatai szerint 17%. A téli fagyokat jól, a tavaszi fagyokat közepesen tűri. Gnomoniára és moniliára közepesen fogékony, a sarka vírusra kevésbé fogékony.

Bergeron kajszi

Körülbelül két héttel a Magyar kajszi után érik, korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Friss fogyasztásra és ipari feldolgozásra is alkalmas. Gyümölcse valamivel kisebb mint a Magyar kajszié, kissé megnyúlt gömb alakú. Héja narancssárga a napos oldalon élénkpiros. Húsa narancssárga, kemény, kiváló ízű. Feltörő növekedésű, közepesen sűrű koronát nevel. A téli lehűléseket kiválóan tűri. Kései érése, termésbiztonsága és kedvező gyümölcstulajdonságai miatt telepítésre javasolt.

Bergeron és Ceglédi kedves kajszi
Bergeron és Ceglédi kedves kajszi

 

Ceglédi óriás kajszi

Mérete nagy, hagyományos technológiával nevelve 50-70 gr. Megfelelő vízellátás, metszés esetén az átlagtömeg a 90-120 gr-ot is elérheti. Alakja megnyúlt, oldalról lapított. Héja világos narancssárga, a napos oldalon pirossal fedett. Húsa narancssárga, lédús, ízletes. Magja édes. Közepes növekedési erélyű. A Ceglédi óriás kajszi porzói a Magyar kajszi klónok, a Ceglédi bíborkajszi. Virágrügyei a Magyar kajszinál ellenállóbbak, a téli lehűlésekre közepesen érzékenyek. Igen nagy méretű, piacos gyümölcse alapján jól társított ültetvényekbe telepítésre javasolt.

Borsi-féle kései rózsa sárgabarack

Magyarországon kialakult fajta. Aránya azonban évről-évre csökken a termesztésben. A Magyar kajszit követően két héttel érik. Késői termőre fordulást követően bőven terem. Minden célra felhasználható, de gyümölcse kisebb áruértéket képvisel, mint a Bergeron. Gyümölcse kicsi (33 g), kissé megnyúlt, oldalról lapított. Héja narancssárga, kismértékben kárminpiros fedőszín borítja. Húsa sötét narancssárga, kemény, rostos ,közepes ízű. Nagy méretű, közepes sűrűségű fát nevel. A téli és tavaszi lehűlésekkel szemben a legellenállóbb fajtánk. A sarka vírus fertőzésre kifejezetten fogékony. Klónjának, a Rózsakajszi C. 1406-nak (Nyujtó Ferenc által), termőképessége és gyümölcsmérete is jobb az alapfajtáénál.

Mandula és Ceglédi óriás kajszi
Mandula és Ceglédi óriás kajszi

 

Mandula kajszi

Kismértékben valamennyi kajszitermesztő tájon elterjedt. Kb. 1 héttel a Magyar kajszi után érik. Későn termőre forduló, jó termőképességű. Friss fogyasztásra és befőtt-készítésre is alkalmas. Nagy gyümölcse erősen megnyúlt , oldalról lapított , mandula alakú. Világos narancssárga héja a napos oldalon kismértékben pirossal fedett. Húsa sárga, közepesen kemény, lédús, ízletes. Közepes méretű, feltörő, ritka koronát nevel. Pollenadóval telepítve biztonságosabban terem. A téli lehűlésekre és a rákosodást előidéző kórokozókra közepesen, a sarka vírusra eléggé fogékony. A moníliás hajtáshervadásra és a gnomóniás levélfoltosságra kifejezetten fogékony. Különleges gyümölcsét és termőképességét figyelembe véve, kismértékű telepítése javasolt.

Ceglédi arany kajszibarack

A Mandulakajszival egy időben érik. Gyümölcse gömbölyű, közepesnagy méretű, 44 g átlagtömegű. Felülete narancssárga, a napos oldalon kárminpirossal bemosott. Húsa narancssárga, szilárd, jellegzetes kajszi ízű. Fája erős növekedésű, gyenge elágazási hajlamú. Virágai későn nyílnak, jól öntermékenyülnek. Terméshozása biztonságos és bőséges, fagytűrése jó. A sarka vírus fertőzésre közepesen fogékony.

Ceglédi arany és Budapest kajszi
Ceglédi arany és Budapest kajszi

 

Budapest kajszibarack

Nagyméretű, de kevésbé tetszetős, így elsősorban befőtt-készítésre alkalmas gyümölcsöket nevel. Fája gyenge növekedésű, hasadásra és rákosodásra hajlamos. A kései fajták választékának növelése érdekében kismértékben javasolható a telepítése.

A próbatermesztésre ajánlott kajszibarack fajtákat ide kattintva olvashatja el.

A sárgabarack szedd magad helyszínekről itt tájékozódhat.

Cikkünk folytatását pedig IDE kattintva érheti el!

Forrás: tuja.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Próbatermesztésre ajánlott kajszibarack fajták Termesztett már sárgabarackot? Ha még nem, de gondolkodik a dolgon, ajánljuk figyelmébe az alábbi, próbatermesztésre ajánlott fajtákat. Várható érési ...
Érik a sárgabarack, Szedd magad akciók országszert... Ceglédi óriás, Bergeron, Pannónia, Gönczi magyar, Ceglédi, Budapest, Borsiféle kései, Harcot, Harmat, Korai, Ligeti, Rakovszky, Rózsa, Szamarkandszkij...
Sárgabarack fajták és jellemzőik – II.rész Igen népszerű lett egy korábbi cikkünk, melyben méltán híres és nevezetes kajszibarackfajtákról, azok tulajdonságairól írtunk. A szezon ismét a nyakun...
Sárgabarackfajták és jellemzőik – III. rész Ismét elérkezett a sárgabarackszezon, amikor is sok gazda kedvet kap az ízes gyümölcs termesztéséhez. „De hogyan kezdjek hozzá, melyik fajtát válassza...
A kajszibarackfajták, amiket messzire kell kerülni... Aki kajszibarackfajták termesztésére adja a fejét, könnyen eltéved a fajták útvesztőjében. Számtalan fajta van köztermesztésben, de nem mindegyiket ér...
Kajszi: már az ültetvény tervezésénél el kell kezd... Az alany befolyásolja a nemes fajta generatív és vegetatív teljesítőképességét. Például a termőképességét, a termőre fordulását, a növekedési erélyét...