Romló kilátások az olajos növények terén

Rendkívül változatosan alakulhat idén az olajos növények termésmennyisége. Míg szójából rekordot jósoltak hetekkel ezelőtt a szakértők, mostanra már nem tűnik ilyen rózsásnak a helyzet. Közben az unióban több területet szánnak idén napraforgótermesztésre.

Idáig a szakértők rekord szójatermést ígértek, de most ez megváltozott. Romlottak a terméskilátások világszinten, elsősorban az Argentínában, Uruguayban és Brazíliában uralkodó rendkívül csapadékos időjárás miatt. Argentínában például a sok eső lehetetlenné teszi a szántóföldi munkák elvégzését, valamint a termés érését. Így az előre jelezett 60 millió tonnával szemben 55 millió tonna a várható termésmennyiség. Ha az esőzések folytatódnak, még kevesebb termés várható.

Brazíliában hasonló a helyzet. A legfrissebb előrejelzések szerint 98,5 millió tonna szójabab teremhet ott idén. Ugyan ez is egy lefelé korrigált érték, de még így is több, mint egy évvel korábban volt.

A negatív korrekciókat követően a 2015/2016-os szezonra 314 millió tonnás szójatermést jósolnak a szakértők, ami az egy évvel korábbinál 6 millió tonnával lehet kevesebb.

Elmarad a rekordtermés
Elmarad a rekordtermés

 

A feldolgozás és a külkereskedelem nem fog idén számottevően változni, ezért a szezon végi zárókészlet 84 millió tonna lehet világszinten.

A vártnál kisebb termés miatt várhatóan az USA-ban megtermelt szójabab és szójadara iránt igen intenzív lehet a kereslet idén. Az észak-amerikai ország a 2015/2016. évi szezonra (szeptember/augusztus) előirányzott 46–47 millió tonna export 90 százalékát teljesítette szójababból 2015. szeptember 1. – 2016. április 21. között (USDA), miközben szójadarából a tervezett 10 millió tonnából 6,1 millió tonnát helyezett el külpiacain. Az élénk kereskedésben a szójabab legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 375 dollár/tonnára emelkedett a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 2016. április második felében.

Szépen fejlődik, de kevés lesz Európában a repce

A repce helyzete sem egyszerű. Ugyan egyre kevesebb repcét dolgoznak fel az olajiparban, de a termés még így is kevesebb globálisan, mint a felhasználás. Ennek köszönhetően az idei gazdasági évben várhatóan tovább csökkennek a repcekészletek szerte a világban. Elsősorban Kanadában csappanhatnak meg, köszönhetően az észak-amerikai ország erős exporttevékenységének. Az EU-ban, a repcemag felhasználásának mérséklődése ellenére, a kisebb 2015. évi terméshez még 3 millió tonnát meghaladó import is szükséges a belpiaci igény biztosítása érdekében.

Szépen virágzik a repce, jó termés várható
Szépen virágzik a repce, jó termés várható

 

Közösségünkben egyébként szépen fejlődik mindenhol a repce, idáig kifejezetten jók az idei kilátások, bár némileg kevesebb termés várható idén, mint tavaly. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a kivezetést megelőzően 370 euró/tonna alá ereszkedett az ótermésű repcemag (májusi lejárat) jegyzése április utolsó napjaiban, miközben a távolabbi lejáratokra vonatkozóan (2016. évi termés) folytatódott a kurzus erősödése. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában az újtermésű repcemag jegyzése a párizsi trendhez igazodott, és 106 ezer forint/tonna fölé araszolt ugyanekkor. Az ótermés ennél továbbra is jóval magasabb árszinten, tonnánként 117 ezer forint körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott a fizikai piacon április harmadik hetében.

Növekszik a napraforgó termőterülete

Északon jól haladnak a gazdák a napraforgó vetésével. Az unióban 3 százalékkal növekszik idén a termőterület, így már 4,2 millió hektáron termeszthetünk napraforgót. Itthon 633 ezer hektáron terem majd az olajos növény, a területek 96 százalékán már végeztek a gazdák a vetéssel. Ukrajnában a tervezett terület 55 százalékán, azaz 2,9 millió hektáron, Oroszországban annak 23 százalékán, vagyis 1,6 millió hektáron került a földbe a vetőmag április utolsó napjaiban.

Magyarországon, a Budapesti Értéktőzsdén 118 ezer forint/tonna felett hullámzott a napraforgómag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése április végén. Ezzel egy időben a napraforgóolaj exportára 865 dollár/tonna (FOB) volt a rotterdami, 805 dollár/tonna (FOB) a fekete-tengeri kikötőkben. A magyarországi fizikai piacon április harmadik hetében is 118–119 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a termény.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Csökkent az olajmagvak ára a határidős piacokon... Mind Magyarországon, mind a világpiacokon csökkenő trend figyelhető meg az olajos magvak határidős piacán. A chicagói árutőzsdén 524 USD/tonnáig csök...
Repcetermesztés Európában – kik termelnek a legtöb... Európában a repcetermesztés nagy teret hódított magának az elmúlt években. Az olajos növények termőterületének több mint 60 százalékát a repce szolgál...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...