Reménykedhet a csirkevilág – a génszerkesztés ellenállóvá teszi őket a madárinfluenzával szemben

Amikor valahol felüti a fejét a madárinfluenza, eleget téve a törvénynek, meghatározott sugarú körben el kell pusztítani a madárállományt. Az EggXYt ennek a költséges gyakorlatnak a felszámolása érdekében egy új eszköz fejlesztésébe vágott. A fejlesztők remélik, hogy felgyorsítva a hatósági jóváhagyási folyamatokat lehetővé válik számukra, hogy terméküket piacra vigyék.

Az izraeli céget 2016 végén alapították, amikor Dani Offen, a Tel-Avivi Egyetem professzora felkereste Yehuda Elramot azzal az ötlettel, hogy a forradalmi és Nobel-díjas génszerkesztési technológia, a CRISPR alkalmazásával próbáljanak meg véget vetni a naposcsibék elpusztításának.

Amikor járványt jelentenek, a törvény értelmében általában egy bizonyos sugarú körben lévő összes madarat el kell pusztítani
Amikor járványt jelentenek, a törvény értelmében általában egy bizonyos sugarú körben lévő összes madarat el kell pusztítani (Fotó: Pixabay)

 A fejlesztés eredményeként született termék, a seXYt, úgy működik, hogy genetikai biomarkert helyez a nevelt tojócsibék hím kromoszómájára.

A Poultry Worldnek nyilatkozó társalapító és vezérigazgató, Yehuda Elram szerint ennek a megoldásnak az a szépsége, hogy a nőstény csibék, amelyek valóban piacra kerülnek, genetikailag érintetlenek maradnak, és a DNS azonos a nőstény csibékével.

 A biomarkert a keltetők bejáratánál kapuként szolgáló szkenner képes felismerni.

A közelmúltban a társaság fókuszába a betegségmegelőzés területe került. Engedélyezte a Tropic Biosciences GEiGS ™ technológiai platformját a csirkék madárinfluenzájával szembeni rezisztencia kialakítására irányuló projektben.

Amikor járványt jelentenek, a törvény értelmében általában egy bizonyos sugarú körben lévő összes madarat el kell pusztítani, függetlenül attól, hogy megfertőződtek-e vagy sem.

Ez a kegyetlen valóság borsos árcédulával jár – figyelmeztet Elram.

A 2015-ös amerikai járvány például 50 millió madár pusztulásával és 3,3 milliárd dolláros veszteséggel járt. Ma egyes országok oltásokkal és korszerűsített biológiai biztonsági intézkedésekkel igyekeznek szembeszállni a madárinfluenzával, de ez egyszerűen nem elegendő az összes járvány megelőzéséhez.

„Megkérdeztük magunktól, hogyan tudnánk megoldani ezt a kihívást” – folytatja Elram. „Világszínvonalú molekuláris biológusokból álló csapatot állítottunk össze, akiknek szakértelme a génszerkesztésben és a madártudományban rejlik, így egyedülállóan alkalmasak erre a feladatra.

A génszerkesztés segítségével csapatunk genetikai immunitást adhat a csirkéknek számos betegséggel szemben; ebben az első esetben a madárinfluenza ellen.”

A génszerkesztés segítségével csapatunk genetikai immunitást adhat a csirkéknek számos betegséggel szemben
A génszerkesztés segítségével genetikai immunitást szerezhetnek a csirkék számos betegséggel szemben (Fotó: Pixabay)

Tekintettel a génszerkesztés iránti közös érdeklődésre, Elram és csapata szorosan figyelemmel kísérte a Tropic Biosciences munkáját.

Maguk éltek a GEiGS ™ telepítésének lehetőségével, és ez lesz az első alkalom, hogy RNS-interferencia-módszertanokat telepítenek egy megoldásukba. Ebben az esetben a csirke genomjában olyan géneket fognak szerkeszteni, amelyek magukat a fehérjéket nem kódolják, hanem inkább más fehérjék expresszióját szabályozzák.

Átirányítják ezeket a géneket, hogy magát a vírust célozzák meg, megakadályozva a szaporodást a sejtben. A platformnak az az értéke, hogy a genomban végrehajtott változtatások minimálisak.

A fejlesztők remélik, hogy ez felgyorsítja a hatósági jóváhagyási folyamatokat, és lehetővé teszi számukra, hogy terméküket piacra vigyék.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Madárinfluenza Békés megyében! Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága egy Békés megyei baromfitelepen. A vírus elterjedéséne...
Pocokinvázió, madárinfluenza… mi jön még? Melyik újabb megyét fenyegeti a pockok kártétele; hol ütötte fel a fejét a madárinfluenza az országban; hogy alakul az agrárexportunk; mire és mennyi ...
Felszámolták egy baromfitelep kacsaállományát Befejeződött a több mint százezres kacsaállomány felszámolása a füzesgyarmati baromfitelepen, ahol a múlt héten mutatták ki a madárinfluenza vírusát. ...
Oroszország nem importál több baromfit hazánkból... Az orosz kormány ideiglenesen megtiltotta a 70 foknál alacsonyabb hőmérsékleten kezelt baromfihúsok és baromfitermékek importját Magyarország területé...
Kifizetések és új támogatási formák Milyen ütemben fizetik ki a terület alapú támogatásokat; hogyan számolták fel a madárinfluenza járvány Füzesgyarmaton; mennyi támogatás jut agrár-vidé...
Jó hír a baromfihúst kedvelőknek Jól alakul a baromfihús piaca, köszönhetően a magas sertés- és marhahús áraknak. Az alacsony takarmányozási költség és a magas kereslet hatására továb...