Precíziós beruházások az óvári tangazdaságban: új traktorok és munkagépek érkeztek

Bővült a technológiai gyakorlatok lehetősége a hatalmas gépfejlesztés hatására a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának Tangazdaságában. A korábbi tangazdaság épületeinek felújításával és a digitális eszközök beszerzésével egy összetett, az agrárszektor által elvárt valamennyi fejlesztési igényt kielégítő képzési centrumot hoztak létre. A központ a legmodernebb, gyakorlatorientált oktatási környezetet nyújtja az itt tanuló hallgatók számára, továbbá kutatási eszközeivel és lehetőségeivel válaszokat adhat az ágazat kihívásaira.

Az átadáson a „GINOP-3.1.1-VEKOP-15-2016-00001 Oktatási intézmények és IKT vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése és támogatása” című kiemelt európai uniós projekt fejlesztéseit ismertették. A Széchenyi István Egyetem egyik jelentős vállalása a „Smart Farm”, amely az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tangazdaságában valósul meg.

Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Célok, lehetőségek, sikerek

A projekt egyik célja, hogy növeljék az agrár- és kapcsolódó ágazati szakemberek képzésének színvonalát. Támogatják továbbá a mezőgazdasági digitalizációt és generációváltást, elő szeretnék segíteni a kutatási és fejlesztési (K+F) programokat, valamint az agrár- és élelmiszeripari együttműködéseket. A projektben beszerzett eszközöket az AXIÁL Kft., az AGROTEC Magyarország Kft. és a Metripond Plus Mérlegtechnika Kft. biztosította.

A programon Nagy István agrárminiszter elmondta, hogy csak a legmodernebb kutatások felhasználásával lehet alkalmazkodni a klímaváltozás hatásaihoz. A mezőgazdasági szakma a tudományok legszélesebb köréből merít, azért is van szükség arra, hogy változzon az agrármérnök-képzés gyakorlata. A Smart Farm fejleszttésben olyan új képzési centrumot adtak át, ami minden fejlesztési igényt kielégít – fogalmazott.

Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratórium elnöke a Széchenyi István Egyetem és a mosonmagyaróvári agrárkar összekapcsolódásának sikeréről beszélt. Szerinte ez azért volt jó döntés, mert a kihívások közül a legnagyobb az élelmiszerellátás biztonsága, amely a legmodernebb gépészeti technológiák gyakorlatban való alkalmazásával érhető el.

Az egyetemen a gépészeti digitális megoldásokat összekapcsolták a mezőgazdasággal, így teremtve megfelelő technológiai környezetet. A technológia, a beágyazottság és a fenntarthatóság szempontjainak is megfelel a tangazdaság, a Smart Farm összekapcsolja a digitális agráriumot, a precíziós gazdálkodást és az ezekhez szükséges hátteret. A 21. századi infrastruktúra része az 5G hálózat és a drónflotta is. A kialakított rendszer az oktatási és az innovációs tartalom mellett gazdasági együttműködési lehetőséget is biztosít majd a későbbiekben – fogalmazott.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Infokommunikáció és digitálisan vezérelhető erőgépek

Dr. Solymár Károly Balázs energiaügyi infokommunikációért felelős helyettes államtitkár elmondta: a Programozd a jövőt! elnevezésű program keretében valósult meg a Smart Farm kialakítása, amiben nagy szerepet játszott a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja. Elmondta: azzal, hogy a központ infokommunikációs arculattal jött létre, ez a terület felemelkedett az egyetemen hagyományosan erős járműipari pillér mellé. Megemlítette, hogy a központ az elmúlt években valós vállalati partnerségekkel tudott kiépíteni, és felkészült arra, hogy együttműködjön más tudományterületekkel.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője közös sikernek nevezte a beruházást, amelynek megvalósításában az intézmény különböző karai és szervezeti egységei dolgoztak együtt. Kiemelte: valós tartalommal szeretnék megtölteni a Smart Farmot, és példaként a digitálisan vezérelhető erőgépekkel, a mezőgazdasági termelésben használható földi-légi együttműködő rendszerekkel, a gazdák igényeire szabott permetező drónnal, az önjáró robotokkal és a vadkármegelőző rendszerrel kapcsolatos kutatás-fejlesztéseket említette.

Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Agrár és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője) bemutatta a Smart Farm fejlődési szakaszait:

Az 510 hektáros gazdaság teljes termelési vertikuma integrált a hazai élelmiszerláncban. Modern precíziós eszközparkot alakítottak ki, saját fejlesztési robotok, drónok állnak rendelkezésre.

  • 2026: precíziós, autonóm Smart Farm kialakítása
  • 2028: élelmiszertermelés, amihez szükséges a feldolgozás és tárolás fejlesztése.
  • 2030: digitálisan nyomon követett Smart Farm, Automated Data-controlled Smart Farm (ARAT-FARM mintagazdaság)

A programon együttműködési megállapodást írt alá a Széchenyi István Egyetem és a AXIÁL Kft. ügyvezetője, Pintér Zsolt: fontos szerepet szánnak a gyakorlati képzések szervezésére, amelyet a hallgatók mellett a gazdálkodók, szaktanácsadók és cégek részére is elérhetővé tesznek.

Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Az együttműködések és a gépek

A tangazdaság szoros kapcsolatban dolgozik együtt a Széchenyi István Egyetemen működő kompetencia központokkal, a Digitális Fejlesztési Központ, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ, valamint a Járműipari Kutatóközpont is részt vesz a közös munkában. A precíziós technológiát érintő beruházások egyik célkitűzése, hogy a digitális mezőgazdaságban jelentős fejlesztéseket tudjon elérni az intézmény. A beruházás egyik részeként megújul a tangazdaság központi épülete, ahol irodák, valamint modern oktatóhelyiségek is helyet kaptak. A felújítás másik része egy eszközpark-beszerzés.

Az átadott gépek között voltak New Holland traktorok, Horsch Pronto 4 DC + SingularSystem vetőegység, Pöttinger Terradisc 6001 T rövidtárcsa, Bednar Swifter magágykészítő, New Holland PSXV 6S váltvaforgató eke, METRIPOND M18 acél hídmérleg, Manitou MLT 625 teleszkópos rakodógép, New Holland XCN2050 GPS rendszer, Pöttinger Terria 4030 talajlazító. A program további részleteiről itt lehet többet olvasni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A mikrogranulált starter műtrágyákról… Mára a precíziós gazdálkodás egyik alap eleme a starter műtrágyák használata. Jelentősége már az évek során bizonyított. Fontos és szükséges növényein...
GPS technológiák a mezőgazdaságban Sokaknak a GPS és a GIS technológia még kínai lehet, de a gazdálkodók egy része már igen régen élvezi a precíziós gazdálkodás előnyeit. Gépek pontos h...
Kamera, amely a gyümölcs érettségét is érzékeli... Egy új kamera lehet a precíziós gazdálkodás következő nagy találmánya. Az említett eszköz azt is észreveszi, ha a zöldség, gyümölcs érett, esetleg már...
A precíziós mezőgazdaságé a jövő A népességnövekedéssel párhuzamosan a mezőgazdaságban tevékenykedőknek fel van adva a lecke: az egyre kisebb termőterületen egyre több és jobb minőség...
Innovatív ötletek kellenek a hazai növénytermeszté... Magas színvonalú agrotechnológia nélkül nem lehet versenyképes a hazai növénytermesztés. Ez ugyanis az alapja annak, hogy emelni tudjuk a gabonafélék ...
4 év, 1 millió látogató – eddig ez a Magro.hu... 2012 nyarán azért indítottuk el a Magro.hu mezőgazdasági piacteret, hogy az internet üzleti célú használata elterjedjen a hazai mezőgazdasági szereplő...