Így termelt a magyar agrárium 2016-ban!

Mi mással indulhatna az újév, mint az előző szezonról készített számadással. 2016-ot sokan rekorder évként emlegették a növénytermesztés szempontjából, de lássuk, valójában mit produkáltak a hazai gazdálkodók az előző évben és mi várható tőlük idén.

A legutóbbi jelentések alapján az őszi vetésű növények tervezett területe idén 1,7 millió hektár, és a terület 95 százalékán megtörtént a talajelőkészítés. A tavaszi vetésű növények tervezett területe 2,0 millió hektár, melyeknél a talajelőkészítési munkák 44 százalékon állnak.

Az őszi gabonafélék vetését 1,4 millió hektáron tervezték, és több mint 1,2 millió hektáron, a tervezett terület 91 százalékán végeztek a vetéssel november közepéig. Az elvégzett munka a tervezetthez képest az őszi árpa vetésénél 93 százalék, a tritikálénál 94 százalék, az őszi búzánál 89 százalék, a durumbúzánál pedig 90 százalék volt. Az őszi rozs vetését 25,3 ezer hektáron tervezték, ezt 900 hektárral túllépve 26,2 ezer hektáron került földbe ez a gabona. Az őszi búza (durumbúza nélkül) tervezett vetésterülete a tavalyihoz hasonló, 988 ezer hektár, amelyből 884 ezer hektáron fejeződött be a vetés.

Az őszi búza és az őszi árpa vetése is a korábbi éveknek megfelelő ütemben halad. Őszi káposztarepce vetését az előző évinél mintegy 20 százalékkal nagyobb területen, 278 ezer hektáron tervezték a gazdák ebben az idényben, és november 14-re el is végezték a munkát.

A napraforgó betakarítása már októberben befejeződött, a vetésterület 99,5 százalékát learatták, összesen 628 ezer hektárról 1,9 millió tonna napraforgót takarítottak be. A napraforgó hozama országosan 3,0 tonna/ hektár, 19 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A legalacsonyabb termésátlagot Zala megyéből (2,5 tonna/hektár), a legmagasabbat Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből (3,6 tonna/hektár) jelentették.

 

Sok gabona termett idén hazánkban
Sok gabona termett idén hazánkban

 

A burgonya termésátlaga 27,3 tonna/hektár, 12 százalékkal magasabb, mint 2015-ben. Az összesen 61 ezer hektáron vetett szója 2016. évi termése 177 ezer tonna, a termésátlaga 2,9 tonna/hektár volt, amely több mint másfélszerese a tavalyinak. A cukorrépa 16 ezer hektáros termőterületének négyötödét takarították be november 14-ig. A cukorrépa hozama hektáronként 65 tonna, 15 százalékkal meghaladja a 2015. évi eredményt.

A kukorica hazai 2016. évi termőterülete 1,1 millió hektár, amelyből november 14-ig 891 ezer hektárt, a teljes terület 85 százalékát aratták le. A 8,6 tonna/hektár termésátlag 50 százalékkal magasabb a 2015. évinél. Az idén 9 millió tonna feletti lesz a kukoricatermés, a 2014. évi rekord után a legjobb termés. Hibridkukorica-vetőmagot 2016-ban 23 ezer hektáron termeltek, november 14-ig a betakarítás a terület 93 százalékán történt meg. A termésátlag 3,6 tonna/hektár, 34 százalékkal jobb a tavalyinál. A silókukorica betakarítása befejeződött, a termésátlaga közel 31 tonna/hektár, mintegy 30 százalékkal magasabb a 2015. évinél.

A jelentésben kiemelt zöldségfélék körében a csemegekukorica termésátlaga 17,7 tonna/hektár, 20 százalékkal magasabb a 2015. évinél. Országos átlagot tekintve a tavalyinál magasabb hozamot értek el 2016-ban a zöldpaprika termelői, míg a vöröshagyma, a karfiol és a paradicsom termésátlaga csökkent, a görögdinnye hozama pedig azonos a 2015. évivel.

Az őszi betakarítású gyümölcsök közül az őszibarack termésátlaga 15,8 t/ha, közel kétszerese a 2015. évinek. A legnagyobb volumenben termesztett gyümölcs, a téli alma termésátlaga 17,0 t/ha, 10 százalékkal több a tavalyinál. Körtéből 17,3 tonna termett hektáronként, ami azonos a 2015. évivel.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A zöldséghajtatás technológiai korszerűsítése... A mezőgazdaságban kiemelt szerepe van a különböző fejlesztéseknek, manapság már sok hazai termelőnek és befektetőnek fontos, hogy a legkorszerűbb zöld...
5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Tökéletes komposzt néhány hónap alatt A kertben és a konyhában nagy mennyiségű szerves hulladék keletkezik, amit számos gazda szemetesbe dob vagy eléget, ezzel rontva a környező lakosok él...
Orosz embargó – Magyarország a zöldség-gyümö... Magyarország haladéktalanul az EU Mezőgazdasági Különbizottsága napirendjére kérte a zöldség-gyümölcs támogatás tárgyalásának ügyét, miután Brüsszel s...