Egy szövetkezeti ország néhány év alatt többszörözheti a GDP-jét

A közelmúltban feltárt tengeri lelőhelyek miatt Guyana lehet Dél-Amerika új olajhatalma. Azonban hiába kecsegtetnek a lelőhelyek azzal, hogy a kitermeléssel megtöbbszörözhető az ország GDP-je, több dolog szól ellene annak, hogy a kontinens egyik legszegényebb országa gyorsan meggazdagodjon.

Az Origo bukkant rá a New York Times helyszíni riportjára, ezt az anyagot szemléztük. A  800 ezer lakosú Guyana 1966-ban vált függetlenné a britektől és 1970-ben alakult köztársasággá. A hivatalos neve Guyanai Szövetkezeti Köztársaság, mellyel felvételekor a gazdasági termelés szocialista modelljének megvalósítására utaltak. Ám a termelés azóta átalakult, a név viszont maradt, de a mezőgazdaságban még mindig jelen vannak a szövetkezetek.

Az erdővel borított, és cukornádtermesztő Guyana az olajjal törhet ki a mélyszegénységből - képünkön az ország nemzeti zászlója
Az erdővel borított, és cukornádtermesztő Guyana az olajjal törhet ki a mélyszegénységből – képünkön az ország nemzeti zászlója

Guyana területének nagy részét erdők borítják, a mezőgazdaság legfontosabb terménye a cukornád, illetve a cukor. Jelentős a fa, mint alapanyag kivitele. Az országban fontos arany- és gyémántlelőhelyek is vannak, számottevő a bauxitexportja. De az ásványkincsek kitermelését beárnyékolja a csempészet és a korrupció. Kérdéses, hogy így lesz-e tengeri olajlelőhelyeivel is, amelyek kitermelése stabil növekedési pályára állíthatná az ország gazdaságát.

Guyana mezőgazdasági ország, melynek területén már az őslakos indiánok is folytattak növénytermesztést – de máshonnan várják a fellendülést

Az ország GDP-je 2016-ban alig 3,5 milliárd dollár volt, és Guyana fontos cél- és tranzitországa a kábítószer-kereskedelemnek. A képzettebb fiatalok között magas az elvándorlás aránya, elsősorban az USA-ban és Kanadában keresik boldogulásukat. Az ország számára a tengeri olajmezők adhatnak kitörési lehetőséget. Az ExxonMobil olajcég az elmúlt 3 évben ugyanis 8, a partoktól 100-120 mérföldre lévő lelőhelyet tárt fel. Az előzetes számítások alapján a kitermelés csúcsra járatásával az ország évi 20 milliárd dolláros bevételhez juthat, ami a többszöröse lenne a mostani GDP-nek.

Még a visszafogottabb elemzők is úgy számolnak, hogy a tengeri kitermelés beindításával 5 éven belül háromszorosára növelhető az éves bruttó nemzeti össztermék nagysága.

A helyiek viszont továbbra sem túlzottan bizakodóak. Különösen, hogy biztosak abban, az Exxon sem tud teljes megoldással szolgálni a munkanélküliség kérdésére. A kitermeléshez kapcsolódóan ugyanis közel 600 dolgozót tudnak alkalmazni, és ha a cég fejlődik is a következő néhány évben, 1000 helyi munkavállalónál többnek akkor sem tudnak munkát adni- írja az Origo.

Share Button