Most egyesült, jövőre mégis 3 részre válik a DowDuPont™ – interjú Borsos László ügyvezető igazgatóval 

Bár csak tavaly egyesült a Dow és a DuPont vállalat, a DowDuPont™ mezőgazdasági divíziója a tervek szerint 2019 nyarától Corteva Agriscience™ néven folytatja tovább. A 2017 őszétől történt változásokról, a vetőmagpiacról, a kukorica hibridekről, a növényvédelemről és a generikus szerekről beszélgettünk Borsos Lászlóval, a DowDuPont™ mezőgazdasági üzletágának ügyvezető igazgatójával.

Hogy került kapcsolatba a mezőgazdasággal, hogyan indult el a karrierje?

Keszthelyen az agrokémiai szakon tanultam, ahol agrárkémikus agrármérnökként végeztem. A diploma megszerzése után azonnal munkába álltam, 5 szezonon keresztül koordináltam egy 2600 hektáros gazdaság növényvédelmét. Az itteni munkám során sok kísérletet végeztünk, többek között a DuPont termékeivel is. Így ismertem meg a céget és a szakembereit. Amikor megüresedett náluk egy pozíció, jelentkeztem és nagy örömömre fel is vettek. Ezután 8 évig voltam Baranya, Somogy és Tolna megye területi képviselője.

Borsos László, a DowDuPont™ mezőgazdasági üzletágának ügyvezető igazgatója

Később az egykori Jugoszlávia utódállamaiban és Bulgáriában, Albániában szerveztem a vállalat kereskedelmi tevékenységét, majd helyi csapatot alapíthattunk Bulgáriában és Szerbiáiban. Ezután 3 évig dolgoztam a helyi szerbiai csapattal. A hétéves balkáni időszakot követően jöttem vissza Magyarországra, ahol a Pioneer marketingmenedzsere lettem. 4,5 évet töltöttem el a vetőmag üzletágban. Ennek köszönhetően ebbe a szektorra is betekintést nyertem a növényvédő szerek piaca mellett.

Hogyan érintette a változás a saját munkáját és milyen kihívásokkal néz szembe?

Az eddigiekhez képest teljesen más a feladatköröm. A koordináció és az integráció szervezése a dolgom. Azon munkálkodom, hogyan lehet a legjobban összehangolni a két üzletág működését. Meg kell találnom és ki kell használnom a szinergiákat és a lehetőségeket. Ezen kívül az üzletág vezetőkkel együtt gondolkodunk azon, hogy a későbbiekben akár közös ajánlatokat dolgozzunk ki.

Hol tartanak az átállással?

A funkciókat nézve a mezőgazdasági üzletág eladási oldala teljesen elkészült. A logisztika és az értékesítő csapatok kialakítása már befejeződött és már a marketinges csapat is elkezdte a munkát.

Hogyan hat az egyesülés az új vállalat technológiai és kutatási lehetőségeire?

Az együttműködés eddig is megvolt a két cég között az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában is. Előnyt jelent, hogy a Pioneer nagy mennyiségű és jó minőségű genetikai bázisához kaptunk a Dow Seedtől egy újat, amivel újabb lehetőségek nyíltak meg. Ha a két céget külön nézzük, a vetőmag és a növényvédőszer üzletág is olyan szegmenseket kapott, amivel bővíteni tudtuk az ajánlatokat. A DuPont limitált kínálata repcében kiegészült a Dow erősségeivel. Korábban a Dow kukorica gyomirtási technológia palettája szűk volt, amit jól támogat a DuPont kínálata. Tehát több kultúra esetén is nagyon szépen kiegészíti egymást a két cég. A kalászos növényvédelmében a Dow kiemelkedő portfóliójához most hozzájött a DuPont gombaölő szeres technológiája. A gyümölcs és a szőlő alap technológiai elemeinél a termelők eddig is kombinálták a két cég szereit, ezek egymást kiegészítve működtek a gyakorlatban.

Az egyesülés következő lépcsője, hogy jövő nyáron három önálló vállalattá fogják felosztani a céget. Miért kellett ezt meglépni?

Az a terv, hogy a két anyavállalat egyenrangú félként olvad össze, majd később három, a saját piacán önmagában is meghatározó céggé alakul át. Így lesz a mezőgazdasági divízió neve a tervek szerint 2019 nyarától a Corteva Agriscience™. Ennek oka a profiltisztítás, hogy a különböző szektorok ne egy nagy gigavállalat alvállalataiként működjenek. Lesz egy tisztán mezőgazdasági vállalat, külön szervezettel és struktúrával, egy műanyagipari üzletág, továbbá egy speciális termékekkel foglalkozó vállalat.

A mezőgazdasági termények árának esése miatt az utóbbi években csökkent a kereslet a vegyszerek iránt – mivel ellensúlyozzák ezt?

A terményárak csökkenése egy világpiaci folyamat, amit nem tudunk befolyásolni. Arra törekszünk, hogy olyan genetikai alapot adjunk a termelőknek, amivel a lehető legjobb termést érhetik el. Emellé olyan technológiákat és új megoldásokat ajánlunk, amivel maximálisan ki lehet használni ezt a genetikai potenciált. A nagy hatékonyságú növényvédő szerekkel a hozam biztosan magasabb lesz. A Pioneer Optimum® AQUAmax® kukorica hibridek például a lehető leghatékonyabban használják fel a rendelkezésre álló vizet. Az N-Lock® technológia egy másik fejlesztésünk, ami a területre kijuttatott nitrogént köti meg a talaj gyökérzónájában, így az tovább rendelkezésre áll a növény számára. Akkor veheti fel a növény, amikor arra szüksége van, ha pedig eső vagy napsütés miatt elveszne a nitrogén a talajból, ezzel a megkötéssel ott lehet tartani. Ebből pedig jobb termés lesz, sőt, még a környezetet is kíméli, mert nem mosódik ki a talajvízbe a műtrágya.

Mi a véleménye a világpiacon előre törő generikus növényvédelmi termékekről?

Az eredeti gyártók által forgalmazott termékek minőségbiztosítása a termelőknek biztonságot ad. Ha valaki csak a termék ára alapján döntene, érdemes számolnia. Az összes termelési költség 10-15 százalékát teszik ki a növényvédő szerek. 1-2 százalékos megtakarításért nem biztos, hogy megéri erről a biztonságról lemondani.

Milyen újdonságokra és fejlesztésekre számíthatnak a gazdák? 

Hamarosan érkezik egy káposztarepcében alkalmazható inszekticid csávázószerünk, a Lumiposa®, amit az őszi vetésnél lehet majd használni. Az EU regisztráció miatt a rovarölős csávázószereket eddig csak eseti engedéllyel lehetett alkalmazni, ami adminisztrációs terheket jelentett a termelőknek. Ám mivel ez a termék EU-regisztrációt kapott, szabadon fel lehet használni, könnyebb a gazdák munkája, több idejük marad a termeléssel, vagy a családdal foglalkozni.

Hosszabb távon fungicidekkel is készülünk mindkét korábbi cég fejlesztési vonalán és tart az Arylex® – re alapozott gyomirtó szerek fejlesztése is. A termékkör később repcére és kalászosokra is elkészül, őszre várjuk a repcére az engedélyt. Az egyesülésnek köszönhetően már most is tudunk közös ajánlatokat tenni. A kukorica gyomirtásánál például a Principal® Plus mellé a Python® kapcsolódik. Ez azokra a területekre lesz kitűnő megoldás, ahol a nagyon erős selyemmályva fertőzés miatt az eddigi ajánlatok nem voltak elég hatékonyak.

Közös technológiákat is összeállítottunk, például Mustang® Forte + Wirtuoz®. Továbbá újdonság, hogy a kalászosok egy- illetve kétszikű gyomirtását is tudjuk már biztosítani. Ennek az egyre nagyobb széltippan fertőzés miatt van jelentősége, amire a Bizon® és a Genius® termékeinkkel őszre és tavaszra is van megoldás. Így már rendelkezésre áll a kalászos gyom- és gombaölő szerek teljes szortimentje. A kukorica molykártevők elleni védelmére pedig a Runner® új választéka a megfelelő.

A termékeken kívül mivel készülnek még a tavaszi szezonra?

Egy okostelefonos alkalmazással, az Agro-Assist-tal, ami egy rovarkártevő, talajhő előrejelző központ. 85 meteorológiai állomás adatai alapján segíti a gazdálkodást. Az állomások információi mellett a gazdaság saját adatait is be lehet vinni, majd össze lehet hasonlítani azokat, akár a korábbi adatokkal is.

Magyarország esetében milyen egyedi terveik és programjaik vannak?

A szegedi kutatóközpontunkban a magyar klimatikus viszonyoknak megfelelően lehet nemesíteni, ami sokat segít a hazai munkában. A szolnoki kísérleti telepünkön pedig kis és nagy parcellákon tesztelik a növényvédelmi technológiákat, hogy a helyi viszonyokra megfelelő ajánlatokat tehessük. A szarvasi üzemünkben vetőmagtermesztéssel és feldolgozással foglalkozunk. Az együttműködő gazdáknak olyan extra profit lehetőségét nyújtjuk, amit hagyományos gazdálkodással nehezen tudnak elérni. A DuPont Pioneer nagyjából 13-14 ezer hektárnyi hibridkukorica előállítást koordinál Magyarországon, amely több, mint a hazai termesztés fele. Ennek 25-30 százalékát itthon adjuk el, a nagyobb rész nyugat európai, kelet-európai, orosz és ukrán piacokra megy. Az európai vetőmag-előállításban és – ellátásban hazánknak meghatározó szerepe van.

A növényvédő szer vagy a vetőmag ágazat áll közelebb a szívéhez?

A növényvédelemben év közben nagyon sok kihívással kell megküzdeni, szép eredményeket lehet elérni, de lehet nagyokat hibázni is. Szívesen emlékszem vissza azokra az időkre, amikor sikerült megvédeni egy-egy állományt, és ezáltal jó termésátlagot értünk el. Sok szép emlékem kötődik a korábbi munkatársaimhoz, jók és hasznosak voltak a velük megbeszélt szakmai kérdések és az együtt megélt tapasztalatok. A vetőmag üzletágban is arra törekszem, hogy folyamatosan fejlődjek és hasonló sikerek részese lehessek.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Kerüljük a kétes eredetű vetőmagokat Ellenőrzött forrásból származó, minősített, fémzárolt vetőmagok felhasználására hívja fel a figyelmet a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Term...
Optimum® AQUAmax® – szélsőséges időjárásra i... A világon mindenütt, de a Magyarországon talán még inkább az elérhető csapadék mennyiségének van a legnagyobb hatása a termés mennyiségére. Világszint...
Ezért a vetőmagpiac a jövő egyik kulcságazata Uruguayban, Punta Del Este városban tartották meg idén a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) világkongresszusát. A rendezvényen – amely egyébként a jöv...
Ebben nem fognak csalódni! A nemzetközi szinten is kiemelkedő minőségű Pioneer hibridek itthon is kiváló teljesítményt nyújtanak. Évről-évre egyre több gazda használja megeléged...
Ez megtérülő befektetés! A nemzetközi szinten is kiemelkedő minőségű Pioneer hibridek itthon is kiváló teljesítményt nyújtanak. Évről-évre egyre több gazda használja megeléged...
Válasszon elsőt! A nemzetközi szinten is kiemelkedő minőségű Pioneer hibridek itthon is kiváló teljesítményt nyújtanak. Évről-évre egyre több gazda használja megeléged...