A déligyümölcsök piaci helyzete

A téli időszakban a hazai boltok polcain a déligyümölcsök vannak többségben. Jöjjön néhány fontos, piaci információ a banánnal és a citrommal kapcsolatban.

Nem sokan tudják, de a banán a világ negyedik legjelentősebb termesztett növénye a búza, a rizs és a kukorica után. Az Európai Unióban a fogyasztott banán 90 százaléka importból származik. A behozott banán 72,5 százaléka Latin-Amerikából származik. 17 százalék afrikai, karibi és csendes-óceáni országokból jön az Európai Unióba, míg a maradék 10 százalékért Spanyolország, Franciaország, Portugália, Ciprus és Görögország felel.

Érdekesség, hogy több év átlagát tekintve az EU-ban termelt banán átlagára (2015-ben 0,76 euró/kg) magasabb, mint a Latin-Amerikából származó banáné (2015-ben 0,61 euró/kg).

Az Európai Unióban termelt banán ára alacsonyabb, mint a latin-Amerikában termesztett gyümölcsé
Az Európai Unióban termelt banán ára alacsonyabb, mint a latin-Amerikában termesztett gyümölcsé

 

Az Európai Bizottság jelentése szerint az EU-ban 661,4 ezer tonnára bővült a banán termése 2015-ben az előző évihez képest. A tagországokban betakarított banánmennyiség csökkenését (234,9 ezer tonnára) vetítették előre a 2016. januártól áprilisig tartó időszakban az előző év azonos időszakához képest.

A közösség 2 százalékkal, 4,3 millió tonnára növelte banánimportját a harmadik országokból 2015 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb beszállító Ecuador, ahonnan 7 százalékkal, 1,16 millió tonnára csökkent a behozatal.

Hazánkban az alma után a banán a legnépszerűbb gyümölcs. Ennek megfelelően 2015-ben 32 százalékkal nőtt a hazai banánimport 2014-hez képest. A Budapesti Nagybani Piacon a banán nagykereskedelmi ára 3 százalékkal, kilogrammonként 330 forintra emelkedett 2015-ben az egy évvel korábbi átlagárhoz viszonyítva. Ez év első három hetében 8 százalékkal magasabb (331 forint/kilogramm) átlagáron értékesítették a banánt, mint egy esztendővel ezelőtt.

Citrompiaci körkép

A legfrissebb adatok szerint az Európai Unió citromtermése 20 százalékkal csökkenhet a 2015/2016-os gazdasági évben, a korábbi időszakhoz viszonyítva. Ennek egyik fő oka, hogy Spanyolországban 28 százalékkal kevesebb termést takaríthatnak be a gazdák a jelzett időszakban. Eközben Olaszországban is minimális, 2 százalékos terméscsökkenés várható.

Az Európai Unió nettó citromimportőrnek számít. Tavaly mintegy 397 ezer tonna citromot importált, miközben 105 ezer tonnányit exportált.

Az USDA adatai szerint Argentína citromtermése a kedvező időjárásnak köszönhetően 1,45 millió tonnára emelkedik a 2015/2016-os gazdasági évben, miközben citromexportja 280 ezer tonnára bővülhet.

2015-ben nőtt a citrombehozatal Magyarországon
2015-ben nőtt a citrombehozatal Magyarországon

 

Törökországban a kedvezőtlen időjárás hatására 8 százalékkal, 668 ezer tonnára eshet a citrom termése a 2015/2016-os gazdasági évben. A Dél-afrikai Köztársaságban a citrom betakarított mennyisége előreláthatóan az előző évihez hasonlóan, 331 ezer tonna körül alakult 2015-ben.

Az EU citromkivitele szempontjából a korábbi években Oroszország, Svájc, Belorusszia és Kanada voltak a meghatározók. Az orosz embargo hatására viszont Oroszországba már nem kerül citrom az unió területéről. A Magyarországra beszállított citrom döntő hányada Spanyolországból, Törökországból és Argentínából származik.

A KSH adatai szerint Magyarország citrombehozatala 24 százalékkal, 12,7 ezer tonnára, míg a lime-é 56 százalékkal, 526,7 tonnára nőtt 2015 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest.

A Budapesti Nagybani Piacon a citrom nagykereskedelmi ára nem változott (462 forint/kilogramm) 2015-ben az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva. Ez év első heteiben a magasabb árú spanyolországi és az alacsonyabb áron kínált törökországi termék szerepelt a kínálatban. A citrom nagykereskedelmi ára átlagosan 17 százalékkal, 413 forint/kilogrammra emelkedett. A törökországi citrom várhatóan februárban már nem lesz elérhető a fogyasztók számára, majd az argentínai citrom júniusi piacra kerüléséig előreláthatóan csak Spanyolország terméke lesz jelen a választékban.

A Budapesti Nagybani Piacra Brazíliából és Mexikóból érkezett lime 2015-ben. A lime nagykereskedelmi ára 5 százalékkal (879 forint/kilogramm) volt magasabb 2015-ben, mint egy évvel korábban. A zöldcitrom ára 37 százalékkal, 762 forint/kilogrammra esett 2016 első három hetében a 2015. év azonos időszakához képest. Az év eddig eltelt időszakában csak mexikói lime-ot kí- náltak, míg egy évvel korábban csak Brazíliából származót.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Stagnáltak a gyümölcsárak Budapesten – 49. heti ad... Általánosságban nézve nem történt jelentős változás az importból származó gyümölcsök árában a Budapesti Nagybani Piacon a 49. héten, de néhány kiugró ...
Minimálisan drágultak a gyümölcsök Budapesten 2,8 százalékos átlagos áremelkedés mutatkozott a Budapesti Nagybani Piac gyümölcsáraiban a hatodik héten. A spanyol import Navel narancs ára 19,5 száz...
Stagnált az importgyümölcsök ára Budapesten Az importból származó gyümölcsök átlagárát összességében tekintve nem történt változás a 10. héten a Budapesti Nagybani Piacon, de néhány kiemelkedő á...
Minimálisan drágultak az importgyümölcsök 3 százalékos áremelkedés volt jellemző a vidéki nagybani piacok importgyümölcs kínálatában a 16. héten. Kiugró árváltozásoknak ismét nem voltunk híján...
Stagnáltak a gyümölcsárak Budapesten, a nagybani p... Nem történt változás az importgyümölcsök átlagárában múlt héten a Budapesti Nagybani Piacon, de azért volt néhány példa jelentősebb áremelkedésre és á...
4 százalékos árcsökkenés vidéken Újabb négy százalékkal csökkent az importgyümölcsök ára a vidéki nagybani piacokon. A legnagyobb árzuhanást az olasz import piros csemegeszőlő produká...