Phylazonit Technológia – egy jövedelmező repcetermesztés alapja

Az őszi káposztarepce termesztése az elmúlt években növekvő tendenciát mutat, köszönhetően annak, hogy egy magas technológiai szint megvalósulása esetén, stabil jövedelmezőséget tud biztosítani. 2017-ben már több mint 300.000 hektár területen vetettek repcét.

A Phylazonit Technológia három alapeleme a talajszerkezet javítása, tápanyagfelvétel fokozása és a növénykondicionálás. A repce esetében az optimális elővetemények a kalászos gabonák. A betakarított gabonatarló maradványainak irányított bontása Phylazonit Tarlóbontó készítmény használatával jelenti az első lépést.

A betakarított gabonatarló maradványainak irányított bontása Phylazonit Tarlóbontó készítmény használatával
A betakarított gabonatarló maradványainak irányított bontása Phylazonit Tarlóbontó készítmény használatával

Ezt a műveletet azzal a tarlómunkával érdemes végezni, amikor a szármaradványok 60-70 %-át a talajba keverjük. A munka jellemző eszköze a szántóföldi kultivátor vagy a tárcsa. Fontos megjegyezni, hogy a készítményt a baktériumok számára tápanyagot jelentő szármaradványra kell juttatni, majd ezt követően azonnal a talajba keverni. Fontos, hogy ezt a műveletet közvetlenül betakarítás után végezzük el, hogy elkerüljük a pentozánhatás miatt kialakuló nitrogén hiányt. Talajbaktérium készítményt a folyamat tudatos irányítása és felgyorsítása miatt kell használnunk. Talajéletünket a tarlómaradványok bontásával visszazökkenthetjük a normális kerékvágásba. Baktériumok nélkül nincsen hatékony szármaradvány-bontás, hiszen a munka érdemi részét a talajban lévő mikroszervezetek végzik.

Repce esetében terjed a forgatás nélküli talajművelés a talaj víztartalmának megőrzése érdekében. Ez egyben azt is jelenti, hogy az elővetemény esetleg gombákkal fertőzött szár- és termésmaradványai abban a rétegben maradnak, amelybe később a vetőmag kerül. Ebben a környezetben kiemelten fontos hogy támogassuk a kultúrnövényünk kezdeti fejlődését, tápanyagfelvételét, és patogénekkel szembeni küzdelmét. Ekkor lehet segítségünkre a Phylazonit Talajregeneráló.

Az őszi káposztarepce termesztése az elmúlt években növekvő tendenciát mutat
Az őszi káposztarepce termesztése az elmúlt években növekvő tendenciát mutat

Talajregeneráló készítményünk a két, világszerte a legismertebb és legfontosabb biokontroll tulajdonságokkal bíró baktérium nemzetségből (Bacillus, Pseudomonas) tartalmaz két-két fajt.

E fajok speciális anyagcseretermékeik révén, bámulatos módon hatnak a velük együtt élő növényekre.

És hogy mik azok a tulajdonságok, melyek okán e fajokat a legfontosabb növénynövekedést serkentő rizobaktériumok között tartjuk számon?

  • Rugalmas anyagcserével bírnak, rövid generációs idejük van, elsők között kolonizálják a növények gyökereit (mobilitásuk rendhagyó), másodlagos anyagcseretermékeik széles skálán mozognak (az ismert antibiotikumok száma csak a Bacillus nemzetségnél meghaladja a 700-at), spóraképzők (Bacillus nemzetség), így hőnek, eltolódó pH-nak, vegyi anyagoknak stb. jobban ellenállnak.
  • Segítik a mag csírázását, a csíranövény és a növény gyökérrendszerének növekedését egyrészről növény-hormonok termelésével (auxin, citokinin, gibberellin), másrészről antibiotikumok és enzimek termelésével, melyek meggátolják a patogén gombák és baktériumok szaporodását és növekedését különböző mechanizmusokon keresztül, így védve a fejlődő növényt. (Repce esetében a jól fejlett gyökérzet különösen fontos, ez ugyanis alapvetően meghatározza a növény télállóságát, majd a tavaszi indulás intenzitását!)
  • Különleges képességük, hogy megkötik és elvonják a vasat – mely elemnek a hozzáférhetősége létfontosságú a baktériumoknak és a gombáknak is – a patogén szervezetek elől, így lehetetlenítve el azok élettevékenységét.

A készítményt magágy készítéssel vagy a modern vetőgépek esetében a talajművelést végző tárcsasor elé szerelt kijuttató használatával vetéssel egy menetben keverjük be a vetés mélységébe.

Az őszi káposztarepce stabil jövedelmezőséget tud biztosítani
Az őszi káposztarepce stabil jövedelmezőséget tud biztosítani

A technológia harmadik lépése egy osztott lombtrágyás kezelés.

A repce gyorsan fejlődő növény, emiatt sok, könnyen felvehető tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy kiváló terméseredményt tudjon produkálni, genetikai potenciálját kihasználva. Még ősszel célszerű a növény mikroelem igényét kiegészítve 5 liter/ha  Energia Humin kijuttatása annak érdekében, hogy egészséges és kiegyensúlyozottan táplált növényt küldhessünk a télbe.

A tavaszi növényvédelmi munkáknál a szerek okozta stresszhatás csökkentésére javasoljuk az Energia Humin ismételt használatát, majd az intenzív növekedés megindulásakor a magasabb nitrogén- és 6 mikroelem tartalmú termékünket, az Energia Pluszt 30 liter/ha dózisban. Ezek esetben nem csak a készítmény hatóanyagaival számolhatunk, hanem a lombtrágya stimuláló hatásával is, melynek okán megnövekszik a gyökéren felvett tápanyagok mennyisége is.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Repcetermés az EU országaiban 2013-ban Érdekes összehasonlító táblázatott közölt az Eurostat a napokban a 2013-as repcetermésről. Eszerint az EU országai közül Németországban terem a legtöb...
Olajnövények piaci helyzete A világon a legelterjedtebb olajmag a repcemag és a canola. A tavalyi évben rekord méretű volt a két növény magjának nemzetközi forgalma, 15,2 millió ...
Hogy állnak az őszi vetések? Sok gazda vetett ősszel búzát és repcét. Ezek a növények már zöldülnek a határban. Sok helyen szépen, de vannak tájegységek, ahol nem túl rózsás a hel...
Alig, hogy lekerült, már lehet is vetni a repcét... A betakarítással már hetekkel ezelőtt végeztek a gazdák. Mostanra már mindenki a vetés körüli munkákon serénykedik. Sok kérdés merül fel ilyenkor: mil...
Csávázás nélkül kell a repcét termeszteni Nem volt semmi problémájuk a repcés gazdáknak, amíg csávázott vetőmagot juttathattak a földbe. Azonban ez már nem így van: a neonikotinoid csávázószer...
Újra használatban a vetőgépek! A földekről már lekerült a búza és a repce, sőt, a talajmunkákkal is végeztek már a gazdák. A következő munkafolyamat a repce vetése. Az Alföldön már ...