Heteken át tartó nitrogénfelvétel?

Sok gazda küzdött azzal idén, hogy először csak április elején mehetett a táblára, és próbált az esőhöz igazodva műtrágyát kihordani a földjére. Ha pedig túl hirtelen jött a csapadék, a hatóanyag kimosódhatott. Hevesben például volt olyan terület, ahol emiatt csak 3,2 tonna őszi búza termett hektáronként. A stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák használatával viszont úgy lehet a költségeken faragni, hogy nitrogén veszteség sem keletkezik. A nitrogén-utánpótlási műveletek száma csökkenthető, amivel a gazdák üzemanyagot, munkaerőt és munkaidőt nyernek. Az EuroChem Agro Hungary Kft. szakértőit kérdeztük a stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák magyarországi alkalmazásáról.

A kiszámíthatatlan csapadékeloszlás kivédése

A standard MAS-t, karbamidot és ammónium-nitrátot jól ismerik a magyar gazdák, viszont ezek használata kevésbé hatékony, ugyanis a nitrogén egy része kimosódással vagy gáz alakban elillanással elveszik.

Az EuroChem saját fejlesztésű technológiái a nitrogén veszteségek csökkentésére szolgálnak, mely biztonságot ad a termelőknek és szélsőséges időjárásnál redukálja a termesztési kockázatokat.

Jelentéktelen kimosódás?

A stabilizált műtrágyákkal a növény folyamatosan felveheti a nitrogént, mert az inhibítor lassítja a nitrifikációt, azaz gátolja az ammónium átalakulását nitráttá. Ezáltal a műtrágya alkalmazkodik a növény igényeihez, hosszabb ideig – 90-120 napig – juthat hozzá a tápanyaghoz. A stabilizált műtrágya nem mosódik ki a talajból, ami a nitrát-érzékeny területeken gazdálkodóknak kulcsfontosságú lehet. Ráadásul így a nitrogénveszteség is sokkal kisebb.

Egy őszi búza példáján nézve, ha a növény olyan alaptrágyát kap, ami jól oldható foszfort és káliumot tartalmaz, valamint van benne stabilizált nitrogén, az az első fejtrágya időszakában is felvehető lesz. Egy ENTEC 20-10-10 NPK kiváló megoldás, ha a növénynek az alaptrágyából kell az első adag nitrogént felvennie, mert kora tavasszal belvíz miatt nem járható a terület.

Ha az első fejtrágyát van lehetőség időben kijuttatni, és stabilizált műtrágyát alkalmaznak, akkor a két fejtrágyázás összevonható. Az ENTEC-kel rugalmasan szervezhető a munka amellett, hogy elegendő nitrogént biztosít a leginkább tápanyagigényes időszakra.

Jelentéktelen kipárolgás?

Hazai kísérleteink aratása jelenleg is zajlik, pozitív visszajelzésekkel. Európa szerte vannak sikeres példák: a kifejezetten száraz időjárású Törökországban az UTEC inhibítoros karbamidunk kiválóan működik laza homoktalajokon is – mondja a cég szaktanácsadója.

Az ősz folyamán az UTEC, inhibitoros karbamid elérhetővé válik Magyarországon is. A standard karbamidhoz képest a nitrogén feltáródása sokkal hosszabb ideig, 2 -3 hétig tart! Ezért a standard karbamidhoz viszonyított kipárolgás csökken, a nitrogénveszteség sokkal kevesebb és megfelelően hasznosul a hatóanyag. Tehát az UTEC karbamid kiszórásával nem kell arra várni, hogy jön-e eső.

Az ENTEC és UTEC előnye, hogy tervezhetővé válik a munkafolyamat. Legtöbben az alaptrágyán kívül 2-3 alkalommal juttatnak ki fejtrágyát, azonban stabilizált műtrágyával a műveletek száma csökkenthető. A magyar mezőgazdasági társadalom nyitott az új technológiára – mondta az egyik legismertebb műtrágya-forgalmazó cég szaktanácsadója.

A szaktanácsadók szerint a szélsőséges időjárás változtatja a termelési kedvet és a lehetőségeket is. Mivel Észak-Kelet Magyarországon nagyon sok a napsütéses óra és kevés a csapadék, sok múlik az időzítésen.

A szaktanácsadók szerint a szélsőséges időjárás változtatja a termelési kedvet és a lehetőségeket is.
A szaktanácsadók szerint a szélsőséges időjárás változtatja a termelési kedvet és a lehetőségeket is.

A területeken folyamatban vannak termelői kísérletek, ezeknek az eredményeit hamarosan összesítjük. Azonban a gazdák között már szájról szájra terjed, hogy az új ENTEC technológiával könnyebb tervezni, jobbak a hozamok, és alacsonyabbak a költségek. Sőt, még a munkaszervezés is egyszerűbb, nem kell az esőre várni. Akit érdekel a lehetőség, jelentkezhet szaktanácsadóinknál, hogy beállított kísérletben kipróbálja a stabilizált nitrogéntartalmú műtrágyák hatását.

Keresse szaktanácsadóinkat:

EuroChem Agro Hungary Kft.
Tel.:+36-30-566-53-86
www.eurochemagro.com
szaktanacsadas@eurochemgroup.com

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Műtrágyások, ha találkoznak – összeolvadt két nagy... Komoly változáson ment keresztül hazánk egyik legnagyobb műtrágyával foglalkozó cége. Október elsejétől ugyanis stratégiai megállapodást kötött a Fert...
A pisitégla készítése közben műtrágya is keletkezi... Emberi vizelet, kalciumvegyületek, homok és baktériumok felhasználásával készítettek téglát dél-afrikai kutatók. A szürke színű téglák szagtalanok és ...
Hogyan válasszunk nitrogén műtrágyát? A megfelelő nitrogén műtrágya kiválasztása leginkább a növénykultúrától, a fenológiai fázistól, a technológiai felkészültségtől, időjárási körülmények...
Ha a vetőmagot és a gyomirtót cseréli, a műtrágyát... “Hogyan növelje a nitrogén hatékonyságát? Kontrollált átalakulású műtrágyákkal” címmel tart előadást Lakatos Ferenc, az EuroChem Agro Hungary Kft. sza...
Csökkenő környezetterhelés, növekvő tápanyag haszn... Komoly változások után, nagy tervekkel indította a 2020-as évet az EuroChem Agro Hungary Kft. A termékkínálat jelentős módosításával, és két különleg...
Mi várható a hazai műtrágyapiacon a koronavírus ár... A koronavírus az élet minden területén érezteti hatását, így nem kivétel ez alól a mezőgazdaság sem. Az érintetteket biztosan érdekli, mire számíthat...